X

اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 18 اردیبهشت 1402
تحول در بافت فرسوده و حاشیه نشین شهر نیازمند عزمی ملی و استانی است/ اهواز دومین شهر حاشیه نشین بعد از مشهد/ اجرای کمربند سبز راهکاری برای جلوگیری از حاشیه نشینی
رئیس شورای شهر در جلسه ستاد بازآفرینی شهری مطرح کرد؛

  تحول در بافت فرسوده و حاشیه نشین شهر نیازمند عزمی ملی و استانی است/ اهواز دومین شهر حاشیه نشین بعد از مشهد/ اجرای کمربند سبز راهکاری برای جلوگیری از حاشیه نشینی

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اهواز به حاشیه نشینی یک سوم جمعیت شهر اشاره کرد گفت: امروز شاهد هستیم که سازمان بهسازی و نوسازی به ریل وظیفه اصلی خود برگشته و یکی از اولویت های شهرداری است، اما برای تحول در شهری که بعد از مشهد با بیش از ۴۶۰ هزار نفر رتبه دوم را دارد، عزمی استانی و ملی نیاز است.
امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اهواز، روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ جلسه ستاد بازآفرینی شهری با حضور معاون عمرانی استانداری خوزستان و فرمانداری اهواز، رئیس شورای شهر اهواز، شهردار اهواز و معاونین شهردار، عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران، مدیر میراث فرهنگی و گردشگری اهواز، معاون بازآفرینی راه و شهرسازی خوزستان، رئیس سازمان بهسازی و نوسازی و مشاورین و سایر مدیران شهرداری برگزار شد.

سیاوش محمودی رئیس شورای اسلامی شهر اهواز در این جلسه اظهار کرد: سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اهواز سالیان سال از وظایف ذاتی و راهبرد اصلی خود به دور بود اما در حال حاضر بهسازی و نوسازی به عنوان یکی از اولویت های مهم اهواز دنبال می شود ، در واقع می توان گفت این سازمان امروز در ریل خود قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه اهواز بعد از مشهد بیشترین جمعیت حاشیه نشین را دارد، افزود: وظیفه اصلی سازمان بهسازی و نوسازی این است که به بافت‌های فرسوده اهواز و مناطق حاشیه‌ای رسیدگی کند، طبق بررسی ‌های انجام شده جمعیت حاشیه اهواز ۴۶۰ هزار نفر است که نزدیک به یک سوم جمعیت اهواز است، این امر یک عزم و اراده ملی و استانی نیاز دارد تا بتوانیم در این حوزه اقدامات قابل قبولی داشته باشیم.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اهواز ادامه داد: قطعا در یک دوره نمی‌توانیم تمام مشکلات را رفع کنیم اما با این بهانه هم نباید ساکن بود، بلکه باید با اولویت بندی محلات، نقاط و موارد حساس، فعالیت را آغاز کرد.

وی با اشاره به ضرورت تشکیل کارگروه کمربند سبز اهواز تاکید کرد: یکی از اولویت های مهم و اصلی اهواز محدود کردن شهر است اما عدم تکمیل کمربند سبز یکی از دلایل رشد حاشیه‌نشینی شده است، از سال ۱۳۹۰ این کارگروه آغاز به کار کرده است با این حال خیلی از دستگاه‌ها به وظایف و تعهدات خود در زمینه کمربند سبز عمل نکرده‌اند.

محمودی ادامه داد: دستگاه‌ها و صنایعی که اهواز را محاصره کرده‌اند نیز عامل برخی از مشکلات شده‌اند، در واقع این صنایع باید از شهر خارج می‌شدند چرا که با عدم اجرای مسئولیت های اجتماعی خود برخی از مشکلات و ناکارآمدی های شهری را منجر شده اند.

وی با تاکید بر محوریت بودن استانداری در زمینه نوسازی و بهسازی بافت‌های اهواز گفت: برای هرکدام از بافت‌های شهر اهواز باید به تفکیک برنامه ریزی شود به گونه ای که در آن وظایف شهرداری و دستگاه‌های مختلف مشخص شده باشد، علاوه بر آن دفاتر تسهیل‌گری که در حاشیه‌های شهر هستند آنگونه که باید موفق نبوده‌اند، اگر قرار بر رفع ناکارآمدی در محلات حاشیه و بافت فرسوده هستیم باید مسائل و آسیب‌های اجتماعی، اشتغال و سایر موارد نیز در نظر گرفته شود و باید در این حوزه‌ها نیز دفاتر تسهیل‌گری فعال شود و گزارش‌های مناسبی به شهرداری دهند.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر اهواز در آخر تاکید کرد: اگر قرار باشد برنامه‌ای در بافت‌های ناکارآمد و فرسوده اجرا شود باید با طرح جامع شهری انطباق داشته باشد و طرح تفضیلی اهواز در برنامه‌های داده شده، دیده شود.

تصاویر مرتبط
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی اخبار

برچسب خبر

آرشیو اخبار