اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 24 فروردین 1400
موسی پور:روند مطرح شدن طرح محرومیت زدائی در شورا تا انعقاد قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیا(ص)

  موسی پور:روند مطرح شدن طرح محرومیت زدائی در شورا تا انعقاد قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیا(ص)

امتیاز: Article Rating
حجت الاسلام جاسم موسی پور در یکصد و یکمین جلسه کمیسیون عمران،شهرسازی و معماری شورای اسلامی کلان شهر اهواز بیان کرد:یکی از چالش های مهم شورای پنجم رسیدگی به مناطق کمتر برخوردار و حاشیه شهر بود، مناطقی که به لحاظ توسعه ی نامتوازنی که در اهواز اتفاق افتاده از زیرساخت های اولیه شهری محروم هستند.
وی افزود: حداقل 400 هزار نفر در مناطق کم برخوردارسکونت دارند که بارشان بر روی دوش مدیریت شهری قرار دارد محله های غرب جاده اهواز-خرمشهر، همچنین مناطقی درشرق اهواز که با اضافه شدن منطقه مهدیس با وسعت زیاد ولی بدون زیرساخت‌های لازم که آبان سال ۹۶ به اهواز ملحق شد را نیز باید مدنظر قرارداد.
رئیس کمیته محرومیت زدائی شورای شهر اهواز گفت: بحثی که درکمیسیون عمران داشتیم این بود که بازسازی این محلات را نمی‌شود با برنامه‌های جاری و روتین شهرداری انجام داد و کمک دولت را می طلبد متاسفانه به خاطر شرایط اقتصادی حاکم کمکی هم از سوی دولت در این رابطه صورت نگرفت.
وی بیان داشت: در سال ۹۸ بعد از اتفاقات سیل که غرب اهواز را به شدت تحت تاثیر قرار داد با عنایت رهبری و دستور ایشان به فرمانده سپاه، فرمانده وقت قرارگاه خاتم برای ورود به پروژه‌های محرومیت‌زدایی و ترافیکی شهر اهواز اعلام آمادگی کرد. و یک جلسه به شکل خاص با حضور مسئولین عالی رتبه استان طرحهای خود را در این رابطه ارائه دادند و شورا هم از ابتدا این دغدغه را داشت این موضوع را به صورت اولویت در جلسات خود طرح و بررسی کرد. از طرف دیگر دغدغه نماینده ولی فقیه در مورد این مناطق به گلایه تبدیل می شد و بیان می کردند ما با مدیران به مناطق می رویم وعده هایی داده می شود ولی کاری صورت نمی گیرد.
وی افزود: در کمیسیون عمران بعد از انعقاد تقاطع های غیرهمسطح این موضوع مطرح شد که معادل مبلغی که در تقاطع ها داریم پروزه اجرا می کنیم باید در مناطق حاشیه شهر هم در زمینه زیرساختها هزینه بکنیم. و این مطالبه شورا بود. که این مطالبه به تفاهم‌نامه ای که در تاریخ ۳۱ تیر 99 بین شهردار وقت ،استاندار وقت و فرمانده وقت قرارگاه خاتم در مناطق محروم غرب و شرق اهواز مبلغ 300 میلیارد تومان امضا شد.
موسی پور با اشاره به اینکه انعقاد تفاهم نامه باید به تائید شورای شهر می رسید ولی متاسفانه حداقل سه ماه طول کشید تا لایحه برای تصویب به شورا ارائه شد گفت : با پیگیری های نماینده محترم ولی فقیه دراستان و اعضای کمیسیون عمران در جلسه ای که در حضور حجه الاسلام والمسلمین موسوی فرد برگزار شد، در نهایت لایحه تفاهم‌نامه در تاریخ ۱۱ آبان ماه به شورا ارسال شد. کمیسیون عمران همان روز تشکیل جلسه داد و لایحه را بررسی کرد و بعداز ظهر ۱۱ آبان به صحن شورا رفت و با یک سری اصلاحات تصویب شد.
موسی پور افزود: در تاریخ 1آذر99 هم فرمانداری مصوبه شورا را تایید کرد و این مصوبه توسط رئیس شورا به شهرداری ابلاغ شد. البته طبق مفاد تفاهم نامه مقرر بود در مدت سه ماه این تفاهم نامه تبدیل به قرار داد شود و این کار مستلزم بررسی و مطالعات لازم در خصوص تعیین اولویت ها و همچنین برآوردهای لازم بود که در خلال آن نیز قرارگاه اقدامات اولیه در چند محله را آغاز کرده بود که به دلیل نداشتن قرارداد از سرعت لازم برخوردار نبود و قرارگاه معتقد بود باید از انعقاد قرارداد اطمینان حاصل کند لذا در اسفندماه عملا اقدام خاصی در محلات صورت نگرفت. شهردار وقت اهواز در 28بهمن 99 قرار داد پیشنهادی قرارگاه خاتم الانبیا را بدون هیچ تغییری به شورا ارسال کرد.
در جلسات متعددی که در اسفند ماه و با حضور کارشناسان در کمیته محرومیت زدائی و کمیسیون عمران صورت گرفت پس از بحث های مفصل در خصوص مفاد قرارداد ،مبلغ قرارداد ۵۰۰ میلیارد تومان تعیین و مدت زمان اجرای آن به ۲۴ ماه تقلیل پیدا کرد و در نهایت در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۹ قرارداد محرومیت زدایی به تصویب شورا رسید و سپس جهت تایید به کمیته تطبیق فرمانداری ارسال شد . فرمانداری نیز مصوبه شورا را اوائل فروردین تائید کرد تا در ۲۷ محله شهر اهواز پروژه‌های محرومیت‌زدایی اجرا شود.
مسئول کمیته محرومیت زدایی تاکید کرد؛ در حال حاضر قرارداد طبق فرمت شهرداری آماده شده و تا پایان فروردین به امضای طرفین خواهد رسید و امید می رود از ابتدای اردیبهشت ماه این قرارداد وارد فاز اجرایی در محلات بشویم.
وی در پایان گفت : طبق مصوبات شورا در بودجه امسال مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان را برای اجرا در سال ۱۴۰۰ منظور و مابقی برای سال آتی در نظر گرفته شده است.
تصاویر مرتبط
  • موسی پور:روند مطرح شدن طرح محرومیت زدائی در شورا تا انعقاد قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیا(ص)
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار