اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 15 مهر 1399
موسوی زاده:در مورد درخت کنوکارپوس اطلاعات غلط به مردم ندهید!

  موسوی زاده:در مورد درخت کنوکارپوس اطلاعات غلط به مردم ندهید!

امتیاز: Article Rating

عضو شورای اسلامی شهر اهواز گفت: درخت‌های کنوکارپوس از دوره دوم شورای شهر در شهر کاشته شدند. این درخت‌ها که برخی می‌گویند مشکلات تنفسی ایجاد می‌کنند ریشه‌های بسیار عمیق دارند و همین امر باعث شده که به سیستم فاضلاب منازل نیز آسیب وارد کند
وی افزود: این درخت به لحاظ پوشش سبزش اگر آب کافی و به موقع به آن برسد همیشه سبز می‌ماند. این نوع درخت سریع رشد می‌کند و مرتب باید هرس شود.که برای شهرداری هزینه بیشتری نسبت به دیگر درختان دارد

موسوی‌زاده بیان کرد: در رابطه با این فرضیه که  گل‌ها در این درخت سمی هستند نظرات مختلفی ارائه شد اما هنوز ثابت نشده که مشکل تنفسی به دلیل گل‌های این درخت است. اگر مشکل تنفسی از گل‌دهی این درخت است، در سال درخت یاد شده مرتب گل دهی دارد چرا فقط پاییز یا در اولین بارندگی مسمومیت آن ظاهر میشود؟!!!

عضو شورای کلانشهر اهواز در خصوص آلودگی‌های نفت و گاز گفت: یکی از دلایل مشکلات تنفسی در شهر   شعله‌های گازی  می باشد که در اطراف شهر اهواز 24 ساعته روشن هستند و قطعا با اولین بارندگی این آلودگی به سطح زمین نازل  می‌شود و باعث مشکل تنفسی می‌شود. اگر گازهای سوزانده شده‌ی همراه نفت به‌سرعت جمع‌آوری و به عنوان خوراک به پالایشگاه‌ها تزریق شود قطعا شاهد برطرف شدن آلودگی خواهیم بود.

سیدمحسن موسوی‌زاده افزود: قطع درختان کنوکارپوس در حال حاضر کار درستی نیست، درخت‌های مقاوم و سازگار با آب و هوای خوزستان را باید جایگزین این نوع درخت کنیم، درختانی مثل نخل و کنار و کهور وبرهان... . بدون جایگزین نمی‌شود شهر را عاری از فضای سبز کرد. 

عضو شورای شهر اهواز اظهار کرد: دادن اطلاعات غلط در مورد این درخت باعث شد که برخی مردم در  کوچه‌های شهر به جان این درخت‌ها بیفتند و آن‌ها را قلع و قمع کنند. نظرات باید دقیق و  کارشناسی‌بیان شود. 

موسوی‌زاده در ادامه بیان کرد: در سال‌های گذشته مردم در خانه‌های ویلایی خود درخت‌های متعدد ومتنوعی می‌کاشتند اما با ساخت آپارتمان‌ها سرانه‌ی فضای سبز رعایت نشد. بافت شهری اهواز باید از خشت و آجر باشد، اما شاهدیم که فضای شهری با استفاده از آلومینیوم  کامپوزیت و سنگ و سرامیک واستفاده از عوامل غیر سازگار با محیط زیست باعث گرم شدن بیش از حد هوای شهر شده است. امیدوارم مسئولین هم به پوشش شهری هم به مصالحی که به کار می‌رود توجه لازم را بکنند. 
وی اضافه کرد: اگر برای علوم پزشکی ثابت شد که این درخت باعث مشکلات تنفسی می‌شوند باید راهکارهایی را مطرح کنند  تا شهرداری جایگزین کنند. 

عضو شورای اسلامی کلانشهر اهواز تاکید کرد: چندسال پیش در خوزستان هماهنگ شد که سازمان‌ها و ادارات مثل شهرداری، نفت، گاز، آب، فولاد و ادارات دیگر کمربند سبز اهواز را ایجاد کنند. اما متاسفانه به جز فولاد که در اطراف شرکتش فضای سبزی ایجاد کرد که البته بعدها مشخص شد برای اخذ ایزوهای مربوطه است، تنها شهرداری بود که چندین هکتار فضای سبز ایجاد کرد. شرکت‌هایی که این قرارداد را امضا کردند تا کمربند سبز ایجاد کنند، باید به قرارداد و امضای خود متعهد باشند و میزان فضای سبز متعهدشده را ایجاد کنند.

سیدمحسن موسوی‌زاده در پایان ضمن دعوت  مردم به کاشت درخت  گفت: باید همت کنیم تا فضای سبز مناسبی در شهر ایجاد کنیم که شهرداری آماده تامین نهال برای مردم می باشد همچنین ارگانها و شرکتهایی که متعهد شدند به تعهد خود عمل کنند و کمربند سبز اهواز را ایجاد و احیا کنیم تا شاهد هوای بهتری در شهر اهواز باشیم.

تصاویر مرتبط
  • موسوی زاده:در مورد درخت کنوکارپوس اطلاعات غلط به مردم ندهید!
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار