اخبار

تاریخ انتشار: یکشنبه 30 آذر 1399
فلسفی:بررسی مشکلات فاضلاب و آب‌های سطحی خوزستان / عدم انجام لایروبى یکى از علل آبگرفتگى‌هاى شدید اهواز است

  فلسفی:بررسی مشکلات فاضلاب و آب‌های سطحی خوزستان / عدم انجام لایروبى یکى از علل آبگرفتگى‌هاى شدید اهواز است

امتیاز: Article Rating

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اهواز گفت: مسئله فاضلاب در اولویت فعالیت هاى مسئولان خوزستان نبوده و عزمی جدی برای اینکار نداشتند، اما مدتی است که پیگیری‌ها برای حل آن بیشتر شده است.

محمدجعفر فلسفی، نماینده مردم اهواز در پنجمین شورای اسلامی این کلانشهر  در پخش زنده اینستاگرامی بسیچ دانشجویی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران با موضوع بررسی مشکلات فاضلاب و آب‌های سطحی استان خوزستان گفت: مسئله فاضلاب استان خوزستان و بخصوص اهواز موضوع جدیدى نیست و شاید ۲۰ سالی است که این بخش با مشکلات جدی همراه بوده و اکنون این موضوع جنبه ملی پیدا کرده است.
فلسفى افزود: در گذشته هم موضوع آب هاى سطحى و مشکلات فاضلاب خوزستان مطرح بوده و همچنان هم این شبکه مشکل دارد و به یکى از اصلى‌ترین دغدغه هاى مردم و مسئولان استان تبدیل شده است.
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اهواز با بیان اینکه شرایط اهواز در بحث فاضلاب همواره خاص بوده و الان هم جدی‌تر شده، گفت: اجراى طرح‌های مربوط به هدایت آب هاى سطحى و اصلاح شبکه فاضلاب اهواز زمان بر است چرا که اقدامی زیرساختی محسوب مى شود و تحقق آن به برنامه ریزى بلندمدت احتیاج دارد. متاسفانه طى سال هاى گذشته تلاش مستمر و اراده چندانى براى برنامه ریزى جهت حل این مسئله وجود نداشته و اکنون شاهدیم که مسئله فاضلاب اهواز به بحرانى جدى تبدیل شده است.
وى ادامه داد: اکنون مسئولان مدعى هستند که در بحث فاضلاب حدود ۴۰ درصد از طرح جامع فاضلاب اجرایى شده و مبلغی که از سوى صندوق توسعه ملی به این بخش اختصاص یافته، ۳۰ تا ۴۰ درصد کار را پیش می‌برد و نیاز است که مابقی مبلغ هم اختصاص یابد و این مهم در دستور کار قرار دارد؛ امیدواریم به همین نحو هم این طرح اجرایى و مشکل فاضلاب حل شود.
براى حل مشکل فاضلاب و آب هاى سطحى اهواز هیچ راهی جز داشتن استراتژى نداریم
نماینده مردم اهواز در پنجمین شورای اسلامی این کلانشهر اطهار کرد: متاسفانه در استان خوزستان چیزی به نام استراتژی وجود ندارد و این خلا محسوب مى شود. براى حل مشکل فاضلاب و آب هاى سطحى هیچ راهی جز داشتن استراتژى و برنامه ریزى نداریم و فقط با یک برنامه ریزی دقیق مى توانیم اقدامات مربوطه را انجام دهیم. در شورای شهر اهواز سعی داریم این استراتژی را باب کنیم و برای مسائل مختلف به ترتیب اولویت، برنامه ریزی کنیم و تمام ظرفیت‌ها را کنار هم قرار دهیم و تمام مقامات و دستگاه‌های درگیر موضوع فاضلاب و آب هاى سطحى را در جریان قرار دهیم.
وى گفت: در برخی مناطق اهواز، کار اصولی برای اصلاح شبکه فاضلاب و هدایت آب‌های سطحی انجام شده که به علت وجود نهاد‌هایی خاص در آن مناطق این مهم صورت گرفته است. با استفاده از تجربه اى که در این مناطق کسب شده، مشخص است که از حیث علمى باید شبکه اى مجزا براى فاضلاب و آب هاى سطحى خوزستان تعریف و ترسیم شود.
فلسفى بیان کرد: طبق بررسى هاى انجام شده، طرح جامع آب هاى سطحى در برخی مناطق اهواز اجرایى نشده و علاوه بر آن، برخی کانال‌های فاضلاب هم نگهداری و لایروبی نشدند و همین امر باعث شده به مرور شاهد آبگرفتگی هاى شدید بعد از هر بارندگی باشیم. بر این اساس، چندین سال است که لایروبی شبکه فاضلاب در مناطق مختلف اهواز صورت نگرفته و یا به درستی صورت نمى گیرد و همین امر سبب آبگرفتگی در فصل بارندگی می‌شود.
وى خاطرنشان کرد: متاسفانه مسئله فاضلاب طی سالیان گذشته در اولویت فعالیت هاى مسئولان خوزستان نبوده و عزمی جدی برای اینکار نداشتند، اما مدتی است که وضعیت بهتر شده و پیگیری‌ها برای حل آن بیشتر شده و امیدواریم مثمر ثمر واقع شود.
نماینده مردم اهواز در پنجمین شورای اسلامی این کلانشهر با اشاره به اختصاص وام هاى کلان براى اصلاح شبکه فاضلاب خوزستان گفت: بحث اعطاى اعتبار از سوى بانک جهانی به فاضلاب اهواز، این بوده که اصلاحى صورت گیرد تا فاضلاب به رود کارون وارد نشود چرا که خروجی فاضلاب به سمت رود کارون است و از قبل انقلاب بحث بر سر این بوده که در ابتدا فاضلاب تصفیه شود و بعد وارد رودخانه شود. البته در غرب اهواز این اتفاق افتاده، اما در شرق اهواز این امر صورت نگرفته و عدم انجام آن مربوط به سوءمدیریت و مشکلات اجرایی است.
شهرداری و آبفاى اهواز در سال‌های گذشته مرتکب انجام فساد‌های مالی شدند
وى یادآور شد: احتمال مى رود که شهرداری و آبفاى اهواز در سال‌های گذشته مرتکب انجام فساد‌های مالی شدند که اکنون شاهد آبگرفتگی معابر در این کلانشهر هستیم و این مجموعه‌ها در این زمینه از فساد مصون نبودند. کار باید به اهلش سپرده شود و اگر از مسیرش خارج شود و به نهاد یا فردی واگذار شود که اهل فساد و رشوه است، خروجی نخواهد داشت و در بحث فاضلاب و آب هاى سطحى شاهد این اتفاق بودیم. اکنون نیاز است که نهاد‌های ذیربط بررسى هایى انجام دهند و مشخص کنند که چرا با اینکه هزینه‌های گزافی برای تصفیه خانه فاضلاب اهواز شده این مهم خروجی خاصى نداشته است؟
فلسفى تصریح کرد: سیستم شهرداری‌ها هیچ تفاوتی با سیستم نظامی ندارد و فرماندهی است یعنی باید اراده اصلاح شبکه فاضلاب و هدایت آب هاى سطحى در رأس آن شکل گیرد تا اتفاق مثبتی در این حوزه صورت بگیرد. بعد از بررسى هایى که انجام دادیم، متوجه شدیم در بحث فاضلاب اهواز یک پاس کاری صورت می‌گیرد و شهرداری می‌گوید من شبکه فاضلاب ندارم و آبفا باید جور این قضیه را بکشد و آبفا هم مدعى است که من وظیفه‌ای در قبال آب‌های سطحی ندارم.
وى اضافه کرد: به همین دلیل در شوراى شهر ناچار بودیم چندین جلسه برای تغییر این فضا و حذف پاس کاری‌ها برگزار کنیم و در نهایت طرحى با عنوان طرح ضربتى براى ۵۶ نقطه مشکل دار فاضلاب اهواز تهیه و احرایى کردیم و در طرح اشاره شد که باید خروجی‌ها تقویت شوند، اما چندان این اتفاق نیفتاد و همچنان پیگیر اجرایی شدن آن هستیم چرا که راهکار‌های حل مشکل فاضلاب و آبگرفتگی در این طرح ذکر شده اند و امیدواریم عزمى براى اجراى آن از سوى شهردارى و آبفا وجود داشته باشد.

تصاویر مرتبط
  • فلسفی:بررسی مشکلات فاضلاب و آب‌های سطحی خوزستان / عدم انجام لایروبى یکى از علل آبگرفتگى‌هاى شدید اهواز است
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار