اخبار

تاریخ انتشار: یکشنبه 20 مرداد 1398
رئیس شورای شهر اهواز: وزارت نفت نمی‌تواند بگوید حق آلایندگی اهواز را پرداخت کرده است

  رئیس شورای شهر اهواز: وزارت نفت نمی‌تواند بگوید حق آلایندگی اهواز را پرداخت کرده است

امتیاز: Article Rating

رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به عدم پرداخت حق آلایندگی نفت، گفت: علی‌رغم اینکه آرای قضایی در این زمینه در سال 93 و 94 صادر شده است، حق آلایندگی شهر اهواز هنوز پرداخت نشده است و وزارت نفت نمی‌تواند بگوید که اهواز هیچ طلبی در این خصوص ندارد.
عبدالزهرا سنواتی در نشست خبری که امروز (19 مردادماه) به مناسبت روز خبرنگار در سالن جلسات شورای شهر اهواز برگزار شد، با اشاره به عملکرد شورای پنجم شهر اهواز اظهار کرد: در طول دو سال فعالیت شورا 78 جلسه علنی برگزار شد که در مجموع این جلسات 620 مصوبه داشتند. همچنین 467 مورد مصوبه به فرمانداری ارسال و 317 مصوبه به شهرداری ابلاغ شده است.

وی افزود: در این مدت با 6 لایحه در صحن شورای شهر اهواز مخالفت شده است. همچنین 12 طرح شورا به شهرداری ارسال شده که چهار طرح مصوب و شش طرح در جریان است.

سنوانی با اشاره به برگزاری جلسات ملاقات عمومی شورا، گفت: در سال گذشته 41 جلسه ملاقات عمومی برگزار شد و اعضای شورا در مجموع یک هزار و 658 نفر را ملاقات کردند. البته این آمار تنها مربوط به روزهای دوشنبه است و در روزهای دیگر نیز ارباب رجوع داشته‌ایم.

رئیس شورای شهر اهواز در خصوص عملکرد شورای پنجم شهر اهواز بیان کرد: راه‌اندازی سامانه انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات به عنوان اولین شورای شهر در کشور، یکی از بهترین کارهای خوب این شورا بوده است. طبق اظهار نظر دستگاه‌های نظارتی، اعضای شورای پنجم از سالم‌ترین شوراهای کشور هستند.

سنواتی عنوان کرد: اعضای این دوره علاوه ‌بر سلامت اخلاقی و مالی، دارای تخصص هستند و هر کدام از اعضای شورا در کمیسیون خود سوابق و تجربه‌های خوبی دارند.

وی گفت: در هیچ دوره‌ای مانند دوره پنجم شورای شهر اهواز، نگاه ویژه‌ای به مناطق محروم نشده بود. یکی از آسیب‌های اهواز وجود مناطق محروم است. انقلابی‌ترین مردم در این مناطق ساکن هستند بنابراین نگاه این شورا به این مناطق است.

رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به وضعیت مناطق محروم شهر بیان کرد: منطقه ملاشیه یکی از بزرگ‌ترین سکونتگاههای غیررسمی اهواز است. نخستین کارهای عمرانی را از ملاشیه آغاز کردیم زیرا نگاه ما بر محرومیت‌زدایی است.

سنواتی ادامه داد: با توجه به اهمیت منطقه مهدیس نخستین حضور اعضای شورا و شهردار سابق در منطقه مهدیس بود. همچنین تعامل شهرداری با سایر دستگاه‌ها موجب شد برخی مشکلات منطقه مهدیس حل شود. 

وی عنوان کرد: همچنین حرکت به سمت شهر هوشمند و تکمیل طرح GIS و سیماک (ممیزی املاک و اموال شهرداری) از دیگر پروژه‌های در دستور کار است. شهرداری را مکلف کردیم که طرح GIS را تا پایان سال جاری تکمیل کند. مدیریت سیل یکی دیگر از فعالیت‌های اعضای شورا بوده است.

رئیس شورای شهر اهواز تصریح کرد: تعامل با دستگاه‌ها و تسهیل در روند امور از دیگر کارهای شورای شهر است. تکمیل افتتاح چندین سطح از سطوح پل شهید کجباف، بلوار خادم شهدا، پل ولایت، افتتاح چندین سرای محله، راه‌اندازی ایستگاه‌های BRT و ریل‌باس و انعقاد قرارداد با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء برای اجرای سه پروژه در سطح شهر اهواز برخی فعالیت‌های شورا هستند.

سنواتی در خصوص عدم پرداخت عوارض حق آلایندگی نفت گفت: علی‌رغم اینکه آرای قضایی در این زمینه در سال 93 و 94 صادر شده است، حق آلایندگی شهر اهواز هنوز پرداخت نشده است و وزارت نفت نمی‌تواند بگوید که اهواز هیچ طلبی در این خصوص ندارد.

وی با اشاره به اظهارات مطرح شده در خصوص پرداخت شدن حق آلایندگی نفت به شهرداری اهواز ادامه داد: میزان حق آلایندگی شرکت نفت و گاز کارون در سال 93 با احتساب جرایم، بیش از 722 میلیارد تومان و شرکت نفت و گاز مارون بیش از 397 میلیارد تومان است که در مجموع اهواز بیش از یک هزار و 120 میلیارد تومان حق آلایندگی از این شرکت‌ها تنها در سال 93 طلب دارد. مستندات این مبالغ موجود است و هنوز مبلغی در این زمینه پرداخت نشده است. شرکت نفت نیز باید مستندات قانونی خود مبنی بر اینکه عوارض آلایندگی را پرداخت کرده، ارائه کند.

رئیس شورای شهر اهواز عنوان کرد: البته این میزان حق آلایندگی تنها برای اهواز نیست و بین اهواز، باوی، کارون، شادگان و هفتکل که در حوزه نفت و گاز کارون و مارون قرار دارند، تقسیم می‌شود. همچنین میزان حق آلایندگی این شرکت‌ها در سال 94، یک هزار و 900 میلیارد تومان است که این رقم نیز بین چهار تا پنج شهرستان تقسیم می‌شود.

وی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی در حوزه شهری، بیان کرد: شهرداری متولی کار فرهنگی نیست. دستگاه‌های متولی فرهنگی، سازمان تبلیغات و اداره ارشاد هستند و برخی سازمان‌ها مانند سپاه و شهرداری هم در این زمینه مشارکت می‌کنند. کار شهرداری ذاتا فرهنگی نیست و تنها بخشی از کار ما در حوزه فرهنگی است.

تصاویر مرتبط
  • رئیس شورای شهر اهواز: وزارت نفت نمی‌تواند بگوید حق آلایندگی اهواز را پرداخت کرده است
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار