اخبار

تاریخ انتشار: یکشنبه 21 دی 1399
در نشست خبری رییس و اعضای کمیته آب های سطحی شورای شهر اهواز با اصحاب رسانه چه گذشت؟

  در نشست خبری رییس و اعضای کمیته آب های سطحی شورای شهر اهواز با اصحاب رسانه چه گذشت؟

امتیاز: Article Rating

نشست خبری رییس و اعضای کمیته آب های سطحی شورای شهر اهواز با اصحاب رسانه روز یکشنبه ساعت 11 در سالن اجتماعات شورای شهر اهواز برگزار شد.
در ابتدای این نشست عبدالزهرا سنواتی رییس شورای شهر اهواز گفت: سیل سال 97 و فروردین ماه سال 98، سیل بی سابقه ای در 100 سال گذشته بوده است. با توجه به اینکه چند سال دچار خشکسالی بودیم، دستگاه های مختلف آمادگی لازم را نداشتند اما همه مسئولان تلاش کردند تا شاهد کمترین آسیب باشیم.
سنواتی  افزود: بیش از 60 کیلومتر سیل بند در شرق و غرب اهواز با  عرض سه متر و ارتفاع بیش از پنج متر احداث شد. در چند ماه نخست سال گذشته درگیر سیل و مسائل پساسیلاب بودیم؛ در پساسیل نیز برای تمیزی و پاکسازی شهر نیز زمان بسیاری لازم داشتیم.
رئیس شورای شهر اهواز بیان کرد: اولین بارندگی سیل آسای اهواز با بیش از 70 میلیمتر در 25 آذرماه سال 98 رخ داد که بیشترین آبگرفتگی را در پی داشت و بیشتر مناطق شهری دچار آبگرفتگی شدند.
وی افزود: قبل از دو ماه  از آغاز بارندگی ها  نخستین جلسه برای آمادگی لازم برای فصل بارندگی برگزار و مقرر شد برای رفع آبگرفتگی ها اقدام مشترک بین آبفا و شهرداری اهواز با نظارت شورای شهر و حوزه شهری معاونت عمرانی استانداری انجام شود.
پس از آن نیز جلسات زیادی در این راستا برگزار شد.وی بیان کرد: با وجود وضعیت بد اقتصادی کشور، طرح صربتی جمع آوری آب های سطحی با قید فوریت و اثرگذار پیش بینی شد و بهمن ماه 98 مصوب شد.سنواتی افزود: تاکنون حدود 70 درصد این طرح اجرا شده و میزان آبگرفتگی امسال 20 درصد سال گذشته بود که اگر این طرح صد درصد طرح اجرا می شد، شاید امسال آبگرفتگی رخ نمی داد.
رئیس شورای شهر اهواز بیان کرد: این طرح ضربتی کارشناسی شده و چکیده ای از طرح جامع آب های سطحی اهواز است.وی گفت: دو ماه قبل از آغاز بارندگی آبفا و شهرداری مکلف شدند تا لایروبی را انجام دهند اما  اینکه لایروبی به چه میزان و در کدام نقاط انجام شده، باید به ما اعلام شود.سنواتی گفت: این طرح متکفل همه نقاط آبگیر اهواز نیست و طبق اولویت در نقاط فوق بحرانی در حال اجرا است اما حل اساسی مشکل اهواز در گرو احداث و بهبود حدود 1100 کیلومتر شبکه فرسوده و در معرض ریزش فاضلاب و همچنین احداث شبکه های فرعی و اصلی آب های سطحی در برخی نقاط است. این اقدامات مستلزم هزینه های زیادی است که از توان اهواز و اعتبارات استانی خارج است.
وی در خصوص صدور حکم حبس و انفصال شهردار اهواز از خدمت، عنوان کرد: قطعا دستگاه قضاء بررسی های لازم را انجام داده است اما جای فرجام و پیگیری وجود دارد. اگر شهردار یا مدیر سابق آبفا دلایلی در خصوص عدم قصور دارند، مدارک خود را ارائه دهند اما اگر قصوری شده باشد دستگاه قضاء با کسی مماشات نمی کند.رئیس شورای شهر اهواز تصریح کرد: از محکوم شدن یکی از مدیران خوشحال نمی شویم. دستگاه قضاء ظرفیت خوبی برای بررسی های کارشناسی را دارد که این روند را انجام می هد و درخواست ما این است که آنچه به صلاح شهر است انجام شود. نه شهردار فعلی را متهم و نه شهرداران قبلی را تبرئه می کنیم. اعضای شورای در این زمینه ورودی نداشته و نخواهند داشت و آنچه دستگاه قضاء حکم می کند، را تمکین می کنیم.
 وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره فسخ قرارداد مترو گفت: انجام این کار روند قانونی خاص خودش را دارد ولی اگر مشکلی بین پیمانکار و کارفرما رخ دهد، شورای عالی فنی وزارت کشور باید داوری کند ولی شهرداری اهواز تقاضای فسخ قرارداد را داشت و این شورا جایگاهی برای داوری نداشت و باید روند قانونی خود را طی می‌کرد.وی در ادامه در خصوص سوال یکی از خبرنگاران درباره برخورد با دست‌فروش‌های بلوار کارگر منطقه گلستان گفت که شهرداری هیچ هماهنگی در این باره  با شورای شهر نداشت اما با این حال تعدادی از آنها برای اعتراض به شورا مراجعه داشتند که شورای شهر نیز این امر را پیگیری کرد.رئیس شورای شهر اهواز با عنوان اینکه برای این دست‌فروشان مکانی در بازارچه احداث نشده بود، تأکید کرد: جایی که سد معبر شود باید با ابزار لازم برخورد کرد و شورای شهر به هیچ عنوان راضی به برخورد با قوه قهریه نیست مگر جایی که نیاز باشد آن هم باید با حکم قانونی انجام شود.وی اضافه کرد: از شهرداری اهواز انتظار می‌رفت که تذکر لازم را در این خصوص انجام دهد چرا که وسایل تعدادی از این دست‌فروشان از بین رفته است؛ شورای شهر به شهرداری بابت این برخورد تذکری داده است.
در ادامه جلسه مهران باباپور گفت: مشکلات آب های سطحی و فاضلاب اهواز، چندین ساله است و سالیان سال مردم اهواز را آزار داده است و اگر اینگونه نبود، بانک جهانی در سال 83 ورود پیدا نمی کرد و اعتبار 140 میلیاردی به اهواز اختصاص داده نمی شد. بعد از این مشکلات، حتی دفتر مقام معظم رهبری هم در سال های 94 و 95، ورود پیدا کرده است.
باباپور افزود: در شهرداری اهواز طی 10 سال گذشته به صورت میانگین سالانه دو و نیم میلیارد تومان برای دفع آب های سطحی اختصاص داده می شد که در دوره پنجم شورای شهر 90 میلیارد تومان به این امر اختصاص داده شده است.باباپور با اشاره به سیل سال 98، گفت: سیل های اسفند 97 و فروردین 98 گریبان گیر خوزستان شد و مسئولان رده بالا باید در سال های گذشته قبل از وقوع این حادثه در بحث آبخیرداری اقداماتی انجام می دادند که متاسفانه این کارها انجام نشد و منجر به سیل شد و سه ماه درگیر بودیم.  
عضو شورای شهر اهواز بیان کرد: پس از این سیل جلسات متفاونی با مسئولان داشتیم تا مشکلات رفع شود اما شورای شهر برای حل برخی مشکلات در کوتاه مدت، کمیته آب های سطحی را تشکیل داد.
باباپور با اشاره به آبگرفتگی آذرماه سال 98، بیان کرد: سال گذشته ماندگاری آب در مناطق 2، 4 و 6 شهرداری اهواز 10 تا 11 روز بود که برای کاهش خسارات و ماندگاری آب، این کمیته تشکیل شده است و چندین جلسه با کارشناسان و مسئولان مربوطه برگزار شده است. در نهایت 480 نقطه ریزشی و بحرانی در اهواز شناسایی شدند که 57 نقطه فوق بحرانی به عنوان اولویت برای کمیته تعیین و تقسیم کار انجام شد.
عضو شورای شهر اهواز گفت: تاکنون این پروژه به پایان نرسیده است اما با اتمام این طرح نیز ماندگاری آب کاهش می یابد و به گونه ای نیست که بگوییم دیگر مشکلی ایجاد نمی شود و این اقدامات مسکن هستند. در بارش اخیر 75 نقطه بحرانی دیگر به وجود آمد که 18 نقطه از این تعداد تنها در منطقه 8 قرار دارند.وی گفت: در شهرهای کوچک مدیریت بحران واحدی وجود دارد اما در کلان شهر اهواز چنین چیزی وجود ندارد و حتی کابری های سالن های مدیریت بحران تغییر داده شده است.
باباپور عنوان کرد: با توجه به اینکه سال های طولانی حشکسالی اما حل مشکل شبکه فاضلاب و آب های سطحی  اولویت شهردای و دیگر مسئولان نبوده است که اکنون برای حل این مشکل به عزم ملی و همراهی همه مسئولان داریم و باید این کار در اولویت قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: وظیفه اعضای شورا این است که هر کجا کم کاری شده، تذکر دهند که اعضای شورای شهر بارها به شهردار تذکر داده اند.عضو شورای شهر اهواز با اشاره به برگزاری چندین طرح سوال از شهردار، گفت: هر طرح سوال به معنی استیضاح نیست و برخی از اعضای شورا اعتقاد دارند که شهردار طبق ظرفیتی که در دست دارد، کار کرده است.
باباپور با اشاره به تاخیر شهرداری در اجرای طرح ضزبتی جمع آوری اب های سطحی، بیان کرد: در صحن شورا، سوالات مورد نظر از شهردار پرسیده شده و پاسخ ها را ارائه داده است. در یک دوره یک ساله، سه تا چهار بار طرح سوال از شهردار انجام شد و این موارد ابزار شورای شهر هستند.
در ادامه جلسه محمدجعفر فلسفی گفت: از گذشته در خصوص وضعیت آب های سطحی و فاضلاب نگرانی وجود داشت اما با توجه به قرار داشتن در دوره خشکسالی، نگرانی در خصوص فاضلاب جدی بود. در زمان خشکسالی بارندگی یا آبگرفتگی زیاد مطرح نبود بنابراین همه نگاه ها به بحث فاضلاب معطوف شد به گونه ای که در 10 تا 15 سال قبل بحث سونامی فاضلاب مطرح می شد.
عضو کمیته آب های سطحی شورای شهر اهواز  با بیان اینکه اقدامات انجام شده متناسب با حجم مشکل نیست، افزود: در حال حاضر نیز در بهز منهولی برداشته شود، متوجه می شویم که سطح فاضلاب بالا است و بلافاصله متوجه می شویم شبکه دچار مشکل است. اعضای شورا در بازدیدها متوجه شدند که برخی از ایستگاه های پمپاژ نیز مشکل دارنددر سطح شهر خاموش هستند. متوجه شدیم بحث بسیار جدی تر  از این است که فکر کنیم و باید چاره اندیشی شود.
عضو شورای شهر اهواز گفت: از سال 96 بحث توجه به فاضلاب را استارت زدیم و نخسین تماس های من با استاندار و فرماندار در خصوص آمادگی برای بارندگی با 30 میلیمتر یا بالاتر بود و بیشترین جلسات را با شرکت آبفا اهواز برگزار کردیم.
فلسفی با بیان اینکه شبکه فاضلاب جوابگوی 10 تا 15 میلیمتر بارندگی است، گفت: در این شرایط حداقل باید لایروبی خطوط فاضلاب انجام می شد. در طرح ضربتی جمع آوری آب های سطحی بر لایروبی تاکید شده است و باید دستگاه ها در این زمینه وارد میدان می شدند که این کار انجام نشد.
عضو شورای شهر اهواز گفت: آبگرفتگی سال 97 پیام گویایی داشت؛ با وجود آبگرفتگی در سال 97 با بارندگی حدود 70 میلیمتری، بخشی از شهر زیر آب رفت و متعاقب آن سیل رخ داد و فشار سنگینی به شبکه وارد شد و شاهد ریزش های وسیع بودیم. وی با اشار به تذکرات داده شده به شهردار اهواز در خصوص آبگرفتگی ها، بیان کرد: در این راستا قبل از بارندگی سال 98، به شهردار تذکر دادیم که عدم آمادگی پذیرفتنی نیست و در پی آن طرح سوال انجام شد. همچنین در پی آبگرفتگی آذرماه سال 98، کمیته آب های سطحی تشکیل شد تا چاره اندیشی شود.
فلسفی گفت: بررسی های عضای شورا موید این است که در خروجی ها مشکل وجود دارد. خروجی شرق اهواز قلعه چنعان است که در چند روز گذشته لوله خروجی که آب را از ایستگاه پمپاژ به سمت نهر مالح هدایت می کند، مسدود شده است. یعنی لوله یک خروجی که منطقه 7، 8 و بخشی از منطقه 1 را پوشش می دهد، مسدود شده است. این وضعیت نشان می دهد که این اتفاق به تدریج رخ داده شده است و راندمان آن صد در صد نبوده است.

وی بیان کرد: تمام منطقه کوی علوی، سمت غرب و مناطق همجوار به 68 متری منتهی می شوند که ایستگاه پمپاژ جوابگوی این حجم از آب نیست؛ در شرایط عادی به سختی کار انجام می شود چه برسد به بارندگی شدید.

عضو شورای شهر اهواز با تاکید بر ضرورت اجرای ایستگاه پمپاژ جدید در کوی علوی گفت: تنها راه نجات مناطق کمپلو، کوی علوی و مناطق اطراف احداث یک ایستگاه پمپاژ جدید است و تا زمانی که این ایستگاه احداث نشود، بحران داریم و مشکلات این مناطق حل نمی شود احداث این ایستگاه پمپاژ چند ماه به دلیل اختلاف فنی معطل مانده است.

فلسفی بیان کرد: نباید از مسئولیت خود شانه خالی کنیم و مشکلات بیان و پیگیری شود. در طرح ضربتی یک اقدام مشترک بین شهرداری و آبفا تعریف و حتی خواستار همکاری دستگاه های بالادستی شده ایم.

وی گفت: یکی از مسائل اختلاف آمار در میزان بارندگی ها استدر صورتی که در مدت سه روز باران نم نم و آرام رخ دهد، بحران نخواهیم داشت. قبل از بارندگی شدید، در حالی که هیچ جای شهر آبگرفتگی رخ نداد اما در کیان شهر آبگرفتگی داشتیم که متوجه شدیم یکی از پمپ ها کار نمی کند. همچنین نخستین بارندگی  آبان ماه با 15 میلیمتر، کمپلو و 68 متری زیر آب رفتند زیرا ایستگاه پمپاژ ایراد داشت و خاموش بود.

عضو شورای شهر اهواز بیان کرد:  مقدمه اجرای طرح ضربتی دفع اب های سطحی از خود طرح در 57 نقطه فوق بحرانی مهم تر است. قبل از اجرای طرح باید مسائل مشترک از جمله لایروبی انجام شود. در صورتی که لایروبی انجام نشود با 20 میلیمتر هم دچار مشکل می شویم. لایروبی درست حداقل 20 تا 30 درصد در پیشگیری در آبگرفتگی تاثیر دارد. البته در برخی نفاط به دلیل فرسوده وبدن شبکه فاضلاب، امکان لایروبی اصولی وجود ندارد.

وی ادامه داد: تا زمانی که لایروبی اصولی و کامل انجام نشود، نمی توان اظهار نظر کرد که با چند میلیمتر شهر زیر آب می رود.

در ادامه جلسه  محمدرضا ایزدی با اشاره به نبود شبکه دفع آب های سطحی در اهواز اظهار کرد:  در طول شش تا هفت دهه گذشته، آب های سطحی از طریق شیکه قاضلاب دفع می شد بنابراین در طول این سال ها باید به این فکر می شد که پس از خشکسالی به ترسالی می رسیم اما در شش تا هفت سال گذشته لایروبی توسط آبفا و شهرداری انجام نشد.
رئیس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز افزود: زمانی که لایروبی انجام نمی شود لوله ها دچار رسوب گرفتگی و انسداد می شوند که در این شرایط آب پشت لوله ها جمع و موجب خوردگی لوله ها و ریزش خواهد شد. در برخی نقاط اهواز شبکه فاضلاب عمر 30 ساله و بعضا 40 تا 50 ساله دارند و باید تعویض می شد.
وی گفت: 30 سال ثبل جمعیت اهواز کمتر از 500 هزار نفر بود اما اکنون به بیش از یک میلیون و 250 هزار نفر رسیده و تقریبا سه برابر شده است بنابراین  شبکه موجود جوابگوی جمعیت نیست و در طول این سال ها شبکه فاضلاب به شبکه پاسخگوی جمعیت، تبدیل می شد.
ایزدی بیان کرد: نداشتن شبکه دفع اب های سطحی به معنی نداشتن مسئولیت شهرداری در این زمینه نیست. شهرداری از پنج تا شش دهه قبل برای احداث سبکه دفع آب های سطحی هزینه نکرده است بنابراین باید دوش به  دوش شرکت آبفا حرکت و هزینه می کرد. مجموع هزینه های 10 سال گذشته شهرداری، یک چهارم هزینه شهرداری در حدود یک سال اخیر است که اگر این کار در سال های قیل انجام می شد، اکنون چنین مشکلی نداشتیم.
وی عنوان کرد: دو ماه و دو روز پس از آغاز به کار شورای پنجم، نطقی داشتم و عنوان کردم در 301 نقطه مشکل تلاقی آب و فاضلاب و بالازدگی فاضلاب داریم. در تیر و مردادماه که نه تنها بارندگی بلکه ابر هم وجود ندارد بیش از 400 نقطه بالازدگی فاضلاب داشتیم.
این گفته ها اثری در مدیران وقت آبفا و شهرداری نداشت در حالی که اگر مورد توجه قرار می گرفت، ما را از این بحران خارج کند.
ایزدی با اشاره به حکم حبس و انفصال شهردار اهواز، بیان کرد: حکم بدوی دادگاه، می تواند نقطه امیدی برای مردم باشد تا مدیران ناکارآمد حاشیه امن نداشته باشند و این موضوع سرفصلی شود تا هر مدیری که در مقطعی فعالیت می کند بداند، در صورت ثابت کوتاهی در زمان مدیریت، حتی سال ها بعد باید پاسخگو باشد.وی ادامه داد: برای توسعه و پیشرفت اهواز و خوزستان و احداث شبکه دفع آب های سطحی، هزینه های زیادی مورد نیازی است که برخی از پیگیری ها از دست شورا بر نمی آید و باید نمایندگان مجلس پیگیر آن باشند؛ یکی از این مسائل حق آلایندگی است که هنوز که کامل دریافت نشده در حالی که می تواند به رفع این مشکلات کمک کند. چگونه شرکت نفت، زیرساخت های اهواز را خراب می کند اما حاضر نیست حق و حقوق مردم را بدهد؟
ایزدی گفت: در طرح جمع آوری آب های سطحی، پروژه ها در 57 نقطه فوق بحرانی باید اجرا شود که تاکنون حدود 70 درصد کار انجام شده اما آیا در یک سال گذشته 60 تا 70 نقطه ریزشی و بحرانی افزوده شده است و همه اقداماتی که در حال انجام است، مسکن هستند.
وی افزود: با توجه به انعقاد تفاهم نامه شرکت آبفا با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، مقرر است ظرف مدت دو سال، مشکل شبکه فاضلاب اهواز حل شود که اگر این تفاهم نامه نبود، هکه این کارها مسکن و هیچ مشکلی را حل نمی کرد. امیدواریم طی دو سال مشکل کاملا حل شود.
رئیس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز در خصوص وضعیت آسفالت نامطلوب اهواز، بیان کرد: در دوره پنجم شورای شهر آسفالت زیادی انجام شد و برخی محله ها پس از 40 سال آسفالت شدند اما اکنون خرابی در شهر زیاد است و اهواز شخم زده شده است. تفاهم نامه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و آبفا در خصوص اصلاح شبکه فاضلاب، به معنی این است که باید همه اهواز شخم زده شود تا خرابی ها اصلاح شود.
در ادامه فتح الله حاجتی عضو شورای شهر اهواز گفت:  شورای شهر نهاد نظارتی است و نه اجرایی و تذکرات لازم برای پیشگیری از وقوع آبگرفتگی ها را به شهرداری و آبفا گوشرد کردیم وهمچنین بر اجرای طرح ضربتی دفع آب های سطحی تاکید شد.
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز  افزود: امیدواریم مسئولان آنچه در توان دارند برای رفع مشکلات خوزستان به کار بگیرند.وی گفت: قبل از وقوع این آبگرفتگی ها، در سطح شهر فریاد زدم اما شرکت آبفا از من شکایت کرد، هر چند با اراده مستندات لازم تبرئه شدم اما مشکلات آب و فاضلاب اهواز حل نشد و همچنان ادامه دارد.
در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین جاسم موسی پور گفت: هر انچه شورای شهر می توانست در زمینه آب های سطحی انجام دهد را در یک سال اخیر نجام داده است. وظایف شورای شهر اهواز سیاست گذاری، برنامه ریزی، بودجه ریزی و نطارت است اما شورا حتی در جزئیات و روند اجرایی هم ورود پیدا کرده است.موسی پور افزود: ارائه طرح تشکیل کمیته آب های سطحی ناشی از پاسکاری بیمارگونه و طولانی برخی از دستگاه ها بود؛ زمانی که پاسکاری، افزایش ابهام قانونی و عدو ورود مسئولان ذی ربط برای این ابهام قانونی مشاهده شد، تنها راهکار این بود که حداقل برای یک بار از شورای شهرداری خارج و به شورای شهر تبدیل شود و تقسیم کار بین دستگاه ها را انجام دهد.
وی گفت: البته توان شورای شهر این نیست که بر تمام دستگاه های استانی نظارت کند بنابراین از ظرفیت نماینده ولی فقیه در خوزستان، استاندار و دیگر مسئولان استفاده شد تا درمورد یک مساله تقسیم کار انجام شود.موسی پور تصریح کرد: مبنای این کار نا امید شدن از حمایت مرکز نشینان و بودجه های هزاران میلیاردی بود.عضو شورای شهر اهواز گفت: طرح ضربتی جمع آوری آب های سطحی کوتاه مدت و مبتنی بر شبکه موجود فاضلاب طراحی شده است. در این طرح شهرداری موظف به انتخاب مشاور و طراحی طرح جامع آب های سطحی اهواز شده است.موسی پور بیان کرد: با بارندگی 15 میلیمتری هم اهواز زیر آب می رفت اما با اجرای این طرح مقرر شد با بارندگی 20 تا 25 میلیمتری حداقل آبگرفتگی معابر اصلی رخ ندهد. راهکار اساسی این است که از طرح های ضربتی عبور و به فکر طرح جامع آب های سطحی باشیم. طرح جمع آوری آب های سطحی برای سه ماه و بر اساس بضاعت داخلی بود و قرار نبود اکنون استاندار گزارش این طرح را به رئیس جمهور ارائه دهد.
وی با بیان اینکه رئیس بازرسی کشور نیز در زمینه طراجی طرح جامع آب های سطحی توسط شهرداری اهواز تذکر داد، ادامه داد: دو روز دیگر شهرداری باید قرارداد مشاور اجرای این طرح را به شورا ارائه وظرف چهار تا پنج ماه باید طرح مصوب شود. در طول این مدت باید شبکه فاضلاب تقویت، خطور فاضلاب لایروبی و پمپاژ خروجی های اصلی تقویت شوند.
وی ادامه داد: در اجرای طرح ضربتی در موعد مقرر تخلف شده است؛ زمان اجرای این طرح سه ماه بود اما در طول سه ماه تنها یک پروژه اجرا شد.
رئیس کمیته جمع آوری آب های سطحی اهواز تصریح کرد: اصرار داشتیم که این پروژه ها کوتاه مدت هستند و باید اجرای این پروژه ها تا فصل بارندگی ادامه یابد و حین بارندگی ها حفاری داشته باشیم اما نیمی از پروژه ها تا آذرماه طول کشید و تاکنون تکمیل نشده است.
عضو شورای شهر اهواز گفت: با این وجود اگر این اقدامات در سال های گذشته هم اجرا می شد و همچنین پاسکاری ها را کنترل می کردند، شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.
موسی پور با اشاره به هشدارهای داده شده توسط اعضای شورا قبل از آغاز باندگی ها، بیان کرد: اجرای این پروژه ها اولویت بسیاری از مسئولان نبود و اگر مصوبه شورا، پیگیری نماینده ولی فقیه و ورود برخی از نهادهای نظارتی نبود همین حدود 60 تا 70 درصد طرح هم اجرا نمی شد.
وی گفت: شواری شهر تاکنون در مقابل قصور برخی مدیران آبفا و شهرداری خویشتن داری کرده است اما در ادامه کوتاهی های مدیران را شفاف به مردم اعلام خواهیم کرد.
رئیس کمیته جمع آوری آب های سطحی اهواز بیان کرد: در این طرح باغ شیخ، کوی مشعلی، کوی ملت، زرگان، یوسفی، سیاحی و مندلی برخی از تعهد آبفا و همچنین گلستان، فرهنگ شهر، شهرک دانشگاه، خیابان کمپانی، زیر گذر شریعتی، سه راه تپه، سه راهی پاداد و بهشت آباد برخی از تعهد شهرداری بوده اند.وی افزود: پروژه کوی علوی و عین 2 پروژه مشترک آبفا و شهرداری هستند  که پروژه کوی علوی همچنان تکمیل نشده و پروژه عین 2 نیز اجرا نشد و مشکل چند برابر شد.
وی  گفت: این طرح در بلوار شهید سلیمانی، بلوار شهید چمران، بلوار شهید هاشمی، برخی از خیابان های پاداد، آخراسفالت، کوی مشعلی، شهرک شاهد، عین 2، سیاحی، مندلی، گلدشت و کوی علوی اجرا نشده است و با بارندگی 20 میلیمتری هم مجددا دچار آبگرفتگی رخ می دهد. با وجود تعیین بودجه ها اما آبفا و شهرداری به تعهدات خود در این نقاط عمل نکردند.
رئیس کمیته جمع آوری آب های سطحی اهواز گفت: البته لایروبی و تامین برخی از تجهیزات نیز جزو مصوبات طرح ضربتی جمع آوری آب های سطحی هستند که لایروبی مناسبی توسط شهرداری و آبفا اجرا نشد. همچنین تعد دولت این بود که دستگاه های اجرایی و شرکت های مستقر در خوزستان را پای کار بیاورد که شاید دولت حتی به یک درصد تعهدات خود عمل نکرد.عضو شورای اهواز گفت: اکثر بارنگی های اهواز کمتر از 25 میلیمتر هستند که اگر این طرح در 57 نقطه فوق بحرانی کامل اجرا شود، با بارندگی کمتر از 30 میلیمتر هیچ معبر اصلی دچار آبگرفتگی طولانی مدت نخواهد داشت و آب وارد هیچ منزلی نخواهد شد. وی با اشاره به  حکم حبس و انفصال از خدمت شهردار اهواز گفت: از محکومیت هیچ کس خوشحال نمی شویم اما این کار می تواند سر فصل جدیدی برای پاسخگویی مسئولان باشد. از برخورد و محکومیت قانونی حمایت می کنیم. ای کاش طبق برنامه کارها انجام می شد تا شاهد بسیاری از این مشکلات نبودیم.

تصاویر مرتبط
  • در نشست خبری رییس و اعضای کمیته آب های سطحی شورای شهر اهواز با اصحاب رسانه چه گذشت؟
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار