اخبار

تاریخ انتشار: یکشنبه 30 آذر 1399
ایزدی:شهرداری اهواز مسوول آب سطحی نیست

  ایزدی:شهرداری اهواز مسوول آب سطحی نیست

امتیاز: Article Rating

آبگرفتگی پس از باران در اهواز همیشه میان شهرداری و شرکت آب و فاضلاب محل مناقشه بوده و هر کدام از این ارگان‌ها دیگری را مسوول می‌داند. شرکت آبفا دفع آب‌های سطحی را از وظایف شهردای اهواز اعلام کرده است.

یک عضو شورای اسلامی شهر اهواز اما مسوولیت شهرداری در قبال آب‌های سطحی را رد کرد و گفت: شهرداری‌ها در صورت داشتن شبکه آب‌های سطحی مسوول دفع آب باران هستند اما با توجه به اینکه شهر اهواز از سال‌های گذشته فاقد شبکه آب سطحی بوده، بنابراین شهرداری و شورای اسلامی شهر اهواز در این زمینه مسئولیتی ندارند، آب باران از طریق فاضلاب دفع می‌شود و آبفا باید پاسخگو باشد که چرا شبکه فاضلاب را در سال‌های گذشته توسعه نداده است.

محمدرضا ایزدی افزود: به همین دلیل در گزارش‌های رییس سازمان بازرسی کل کشور که چندی پیش برای بررسی آبگرفتگی‌ها به خوزستان سفر کرده بود، شهرداری و شورای شهر اهواز محکوم به کوتاهی نشدند.

به گفته وی، اگر اهواز دارای شبکه دفع آب‌های سطحی بود و شهر دچار آبگرفتگی می‌شد، در این صورت شهرداری مقصر بود.

وی بارندگی‌های شدید، لایروبی نشدن و انسداد شبکه فاضلاب و توسعه نیافتن شبکه فاضلاب را عامل آبگرفتگی پس از باران در اهواز دانست.

ایزدی دلیل اجرا نشدن شبکه دفع آب‌های سطحی اهواز را در سال‌های گذشته، پرداخت نشدن حق آلایندگی بیان کرد و درباره نداشتن ردیف در بودجه برای شبکه آب سطحی اهواز توضیح داد: برای ایجاد شبکه دفع آب‌های سطحی مبلغ کلانی لازم است و چون این پول را نداریم در بودجه نیز قید نشده است، شهرداری اهواز ۷۰ هزار تا ۸۰ هزار میلیارد ریال بابت حق آلایندگی صنایع نفتی طلبکار است اما دولت آن را پرداخت نکرده است و ما تنها توانستیم حدود یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال از آن را وصول کنیم.

وی اضافه کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد خوزستان باید پاسخ بدهند که چرا تاکنون حق مردم را پیگیری نکرده‌اند؛ این در حالیست که شکایت شهردار اهواز برای وصل یک هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان از حق آلایندگی نفت در سال ۹۳ و مسدود کردن حساب شرکت نفت توسط دادگاه، به دلیل دخالت‌ها به نتیجه نرسید.

عضو کمیته آب‌های سطحی شورای اسلامی شهر اهواز همچنین گفت: این کمیته برای نخستین بار حدود ۱۰ ماه پیش تشکیل شده که با مشارکت شهرداری و آبفا ۵۷ نقطه بحرانی آبگرفتگی شهر اهواز را شناسایی و مقرر کرده است که نیمی از این نقاط را شهرداری و نصف دیگر را آبفا برطرف کند که این پروژه‌ها تا پایان امسال به اتمام می‌رسد.

به گفته وی، تاکنون ۶۰ درصد از نقاط بحرانی حل شده و آبگرفتگی آذر امسال در اهواز نسبت به آبگرفتگی آذر پارسال این شهر بسیار کمتر، و ماندگاری آب باران در خیابان‌ها کمتر بوده است.

ایزدی در ادامه با بیان اینکه شرایط موجود رضایتبخش نیست، گفت: اگر چه تلاش‌هایی صورت گرفته اما معتقدیم آبگرفتگی‌های فعلی هم نباید اتفاق می‌افتاد.

تصاویر مرتبط
  • ایزدی:شهرداری اهواز مسوول آب سطحی نیست
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار