اخبار

تاریخ انتشار: چهارشنبه 12 آذر 1399
ایزدی:سازمان آبفا جوابگوی شهروندان اهوازی باشد

  ایزدی:سازمان آبفا جوابگوی شهروندان اهوازی باشد

امتیاز: Article Rating

محمد رضا ایزدی عضو شورای شهر اهواز در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی رهیاب در خصوص وضعیت آبگرفتگی اهواز اظهار داشت: طی ۱۰۰ سال گذشته شبکه ای مجزا برای آب های سطحی و یا شبکه ی دفع فاضلاب مجزا در اهواز و تقریبا استان نداشته ایم، بنابراین تا به امروز آب های سطحی به وسیله همان شبکه فاضلاب دفع می شود.

وی افزود: حدود ۱۲ سال قبل،که نگهداری شبکه فاضلاب بر عهده شهرداری بود، هر ساله اقداماتی چون لایروبی انجام می شد، به این صورت که صفحه کشی می شد و با تراکتور بوکسل را می کشیدند و تمام لوله را از رسوبات نخاله ها و لجن هایی که در فاضلاب ها بود،را  خالی می کردند.

عضو شورای شهر با بیان اینکه پس از واگذاری شبکه فاضلاب به شرکت آبفا نیز چند سالی لایروبی چاه های فاضلاب در مناطق، ادامه داشت، گفت: اما متاسفانه در ۶ سال اخیر که شرکت آبفا، نگهداری شبکه فاضلاب را در اختیار پیمانکار قرار داد، لایروبی  انجام نشده است و منجر به رسوب گذاری و پُر شدن چاه های فاضلاب ها شد.

ایزدی ادامه داد: زمانیکه لوله ها دچار رسوب شود قطعا انواع و اقسام اشیاء وارد این لوله ها می شود و فضایی برای رد کردن حتی آب های سطحی و فاضلاب ندارد.

 وی اضافه کرد: در تابستان که اصلا قطره ای بارندگی در اهواز نداریم بیش از ۴۵۰ نقطه پس زدگی آب از منهول فاضلاب گزارش شده است که نشان می دهد فاضلاب ها لایروبی نشده اند، البته در بسیاری از مناطق اهواز به علت عمر بالا و فرسودگی، شبکه فاضلاب ریزش کرده است.

ایزدی عنوان کرد: زمانیکه در اهواز شبکه ای دفع آب های سطحی و فاضلاب از صد سال گذشته وجود نداشته، صحیح نیست همه ی گناه را به گردن شهرداری بیاندازند، این موضع گیری ها ناثواب است، مردم باید بدانند دفع آب های سطحی از طریق همان شبکه فاضلاب باید دفع شود.

وی خاطر نشان کرد: طی یک سال گذشته در شورای شهر کمیته ای به نام کمیته دفع آب های سطحی تشمیل شد و  جلسات متعددی با حضور جمعی از مدیران ۸ منطقه شهرداری و مدیران شرق و غرب اهواز و کارشناسان با تجربه آن ها برگزار شد.

عضو شورای شهر ادامه داد: در نقشه های شبکه فاضلاب نقاط فوق بحرانی که ریزش داشته و یا دفع آب صورت نمی گرفته و یا با پس زدگی فاضلاب مواجه بودند، را بررسی کردیم تا طی یک برنامه ریزی یک ساله به صورت ضربتی اشکالات رفع شود.

ایزدی بیان کرد: در این کمیته مصوب شد که 50 درصد هزینه و کار را شهرداری و مابقی آن را آبفا تامین نماید  برا ساس بازدیدهای میدانی شهرداری و آب و فاضلاب در مجموع ۶۰ درصد کار را انجام داده اند.

این عضو شورا  ادامه داد: درست است که در این بارندگی دو روزه، آب وارد منازل مردم  شد اما آبگرفتگی ها در مناطق به نسبت سال گذشته کاهش پیدا کرده به عنوان مثال زیرگذر شریعتی سال ۹۷ یا ۹۸ پر از آب می شد که تا چند روز امکان تردد خودروها وجود نداشت همچنین بارندگی طی دو روز گذشته بعد از سه ساعت کل آب موجود تخلیه شد و تردد خودروها از سر گرفته شد.

وی با بیان اینکه نباید انتظار داشته باشید مشکلاتی که طی  چندین دهه گذشته تلنبار شده در ۶ ماه حل شود، تصریح کرد: در منطقه ۶ و ۸ شهرداری به علت حجم بالای خرابی ها که در شبکه فاضلاب وجود داشت کار با تاخیر پیش رفت و اقدامات انجام شده در بارندگی دو روز گذشته کارایی داشته است.

ایزدی افزود: زمانیکه فاضلاب دست شهرداری بود یک ریال بابت دفع فاضلاب توسط مردم پرداخت نمی شد اما پس از اینکه دست شرکت آبفا افتاد، اگر در قبضی ۸۰ هزارتومان هزینه آب مصرفی آمده باشد ۶۰ هزارتومان آن، جهت دفع فاضلاب است،باید سازمان آبفا پاسخگوی مردمی که قبوضشان را واریز کردند و امروز خانه هایشان را آب گرفته، باشد.

تصاویر مرتبط
  • ایزدی:سازمان آبفا جوابگوی شهروندان اهوازی باشد
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار