اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 11 آبان 1395
یکصد و چهل و نهمین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد

  یکصد و چهل و نهمین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد

امتیاز: Article Rating
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر اهواز، یکصد و چهل و نهمین جلسه شورا بعد از ظهر دوشنبه 8 آبان ماه با حضور اعضاء، مدیران شهرداری و اصحاب رسانه در صحنی علنی  برگزار شد.

 

در ابتدا هوشنگ شیرمردی رئیس شورای شهر اهواز اظهار کرد: در روزهای گذشته یکی از کارمندان خدوم شهرداری اهواز به نام محمد کیهانی در دفاع از حرم اهل بیت در سوریه به شهادت رسید.


وی افزود: شورای نامگذاری خیابان ها باید در اسرع وقت نسبت به نامگذاری خیابانی به نام این شهید اقدام کند، همچنین تندیس شهید کیهانی باید توسط شهرداری در این خیابان نصب گردد.

 

در ادامه حسین حیدری عضو شورای شهر اهواز ضمن تبریک و تسلیت شهادت شهید کیهانی خاطرنشان کرد: این شهید بزرگوار دومین شهید مدافع حرم مجموعه شهرداری اهواز است.


وی در ادامه نطق خود با اشاره سفر کاری خود اظهار کرد: هفته گذشته طی ماموریتی از شورا، وظیفه پیگیر موضوع ابلاغ اساسنامه سازمان ها، در وزارت کشور بودیم.


حیدری افزود: طبق قانون، اساسنامه شورای سازمانها باید به تصویب شورای شهر برسد و پس از آن به وزارت کشور برود.


وی عنوان کرد: در اساسنامه های ارسالی از سوی وزارت کشور اعضای شورای شهر از شورای سازمان ها حذف شده اند.


حیدری با بیان اینکه پیگیری های شهرداری در حذف اعضای شورا از شورای سازمان ها تأثیرگذار بوده است، تصریح کرد: می توان گفت که به نوعی با هماهنگی شهرداری و وزارت کشور اعضای شورا حذف شده اند.


حیدری خاطرنشان کرد: ما از ابتدا با ادغام و چابک سازی ساختار موافق بودیم اما نه اینکه اعضای شورا از آن حذف شوند.


وی افزود: متاسفانه وزارت کشور در ابلاغیه این اساسنامه، نوشته است که این اساسنامه به تصویب شورای شهر رسیده که خلاف واقع است.


عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه نسبت به این ابلاغیه معترض هستیم، تصریح کرد: هیچ شورا و شهرداری در کشور ادغام اساسنامه ها را به تصویب نرسانده و فقط اهواز که آن هم با اصرار شهرداری این کار را انجام داده است.


حسین حیدری در ادامه نطق خود با اشاره به مشکلات موجود در شهر اظهار کرد: متاسفانه در سطح معابر شهر شاهد حضور وانت های میوه فروشی زیادی هستیم که مشکلات بسیاری را به خصوص برای عبور و مرور ایجاد کرده و مردم را کلافه کرده اند.


وی افزود: درحال حاضر 300 عضو اجرائیات شهرداری حقوق می گیرند اما معلوم نیست چه کاری می کنند.


عضو شورای شهر اهواز در ادامه خاطرنشان کرد: نخاله های ساختمانی در سطح شهر بسیار پراکنده هستند و به نظرم با بگیر و ببند کار درست نمی شود.


وی با بیان اینکه تخلیه این نخاله ها باید ساماندهی شوند، گفت: کار باید توسط بخش خصوصی و یا یکی از سازمان ها اجرا و نظارت شود.


حیدری در پایان اظهار کرد: همچنین در مکان هایی که سازندگان در حال ساختمان سازی هستند، پیاده روها و حتی معابر سواره رو نیز توسط آنان اشغال می شود.


همچنین در ادامه این جلسه، جانعلی خورشیدی ضمن تسلیت شهادت شهید کیهانی اظهار کرد: اگر در شورا و شهرداری مشکلاتی وجود دارد، این چنین افرادی نیز هستند که باعث افتخار ما می باشند.


وی با اشاره به پیگیری موضوع اساسنامه های سازمان ها توسط دو تن از اعضای شورا، اظهار کرد: از شهردار تقاضا داریم همراهی و همکاری صمیمانه ای با اعضای شورا داشته باشند تا یادگاری خوبی برای شوراهای آینده به جای بماند.


رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 200 وانت بار فروش میوه در مناطق مختلف اهواز درحال فعالیت هستند که باعث ایجاد دردسر شده اند.


خورشیدی عنوان کرد: به منظور ساماندهی آنان، مکانهایی در نظر گرفته شده است اما متاسفانه در آن مکان حضور پیدا نمی کنند.


وی در ادامه با موضوع قطع درختان اشاره کرد و گفت: این درختان هیچ ضرری برای مردم ندارد و هیچ کس نتوانست ثابت کند که این درختان برای مردم ضرر دارد.


عضو شورای شهر اهواز بیان کرد: متاسفانه شاهد هستیم که شهروندان اقدام به قطع کردن و حتی کندن این درختان از ریشه می کنند که علاوه بر اینکه تخلف است و باید پیگیری شود، به زیبایی فضای سبز شهر آسیب می رساند.


جانعلی خورشیدی در ادامه با اشاره به دستفروشان سطح شهر اظهار کرد: تمامی امکانات توسط شورا و شهرداری در پارک ربیع ایجاد شده است و دستفروشان نیز با دستور شورای تامین جمع آوری شده اند اما دستفروشان در آن مکان حضور ندارند.


رئیس کمیسیون خدمات شهری اهواز در ادامه گفت: از معاونت فرهنگی شهرداری اهواز به دلیل تبلیغات در سطح شهر برای بیرون گذاشتن زباله در ساعت 9 شب تقدیر می نماییم.


وی افزود: این حرکت نشان داد که می توان در همه زمینه ها کار فرهنگی انجام داد.


خورشیدی در پایان تصریح کرد: متاسفانه وضعیت رفت و روب در شهر مناسب نیست و نظارتی بر عملکرد کارگران وجود ندارد که باعث گلایه مندی مردم شده است.

 

هوشنگ شیرمردی در تذکری خطاب به نماینده شهردار اظهار کرد: تبلیغاتی که برای بیرون گذاشتن زباله در ساعت 9 شب در سطح شهر شده است، جزء تعهدات پیمانکاران خدمات شهری است اما معاونت فرهنگی درحال هزینه کردن در این زمینه است.

 

در بخش دیگری از این جلسه، سید محمد جواد رضوی دیگر عضو شورای شهر اهواز ضمن تسلیت شهادت شهید کیهانی عنوان کرد: این شهید از ارزش های اعتقادی ما در خارج از مرزهای کشور دفاع کرد، از این نیروها زیاد وجود دارد و باید تا این افراد در بین ما هستند، قدر آنها را بدانیم.


وی در ادامه با اشاره به 13 آبان سالروز مبارزه با استکبار جهانی، تصریح کرد: این روز وجهه مشخصه انقلاب ما است که باید زنده نگه داشته شود.


رضوی با بیان اینکه رهبر انقلاب همواره در بیاناتشان بر انقلابی بودن تاکید دارند، اظهار کرد: از تمامی دانش آموزان و دانشجویان دعوت می نمایم تا در راهپیمایی 13 آبان حضور پرشوری داشته باشند.


وی افزود: سازمان اتوبوسرانی نیز مانند هرسال همکاری خوبی در جابجایی دانش آموزان برای حضور در راهپیمایی داشته باشد.


عضو شورای شهر اهواز در ادامه با اشاره به قطع درختان عنوان کرد: برخی از درختان سطح شهر توسط شرکت توزیع نیروی برق به منظور جلوگیری از مزاحمت به سیم های برق، قطع می شوند اما متاسفانه در خیابان رها می شوند.


رضوی در ادامه گفت: شرکت های بیمه روزانه، خودروهای تصادفی را در خیایان ها کارشناسی می کنند که باعث ایجاد اخلال در ترافیک شهری می شود، در صورتی که باید این کار در پارکینگ یا گاراژ مخصوص به این کار انجام شود.

 

در ادامه این جلسه، ابراهیم نوشادی معاون شهردار اهواز خاطرنشان کرد: ادغام سازمان ها از ابتدا به درخواست شورا بوده است و باتوجه به اینکه دست بردن در ساختار کار بزرگ و دردسرسازی است، باید از شهردار در این خصوص تشکر نمود.


وی افزود: این خوب است که ما اولین شهری هستیم که ساختار را اصلاح می کنیم و شهردار نیز از حضور اعضا شورا در شورای سازمان ها دفاع کرده است.


نوشادی گفت: این توافق انجام شده است که هر موقع شهری توانست اعضای شورا را در شورای سازمان ها وارد کند، ما نیز این کار را انجام دهیم.


معاون شهردار اهواز با بیان اینکه وزارت کشور تصمیم گیرنده در این خصوص و شهرداری تنها یک واسطه است،  اظهار کرد: درحال حاضر شهرداری اهواز هم سطح استانداری شده است و نخستین ابلاغ مدیرکلی نیز آمده است.

 

حسین حیدری در واکنش به اظهارات نوشادی گفت: ادغام خوب است اما نه این متن موجود در اساسنامه که قاطعانه می گویم نه تنها شورای کلانشهرها بلکه شورای مراکز استانها نیز این موضوع را قبول نمی کنند.

 

همچنین در ادامه آذر زمانپور خاطرنشان کرد: بنده سه بار این این خصوص گفته ام که به نظر من نباید جایگاه شورا تضعیف شود زیرا این جایگاه متعلق به مردم است.


وی افزود: این اساسنامه نقشه راهی برای شوراهای بعدی است.


زمانپور خطاب به نوشادی گفت: اگر قرار باشد مصوبه شورا نقض شود نمی خواهد ما اولین شهر در اجرای این ابلاغیه باشیم، بهتر است که در این خصوص منتظر شهرهای دیگر باشیم.


عضو شورای شهر اهواز عنوان کرد: افراد کاربلد از سیستم شهرداری باید وارد شورای سازمان ها شوند، نه اینکه افراد بی تجربه ای در شورای سازمان ها حضور پیدا کنند و به آزمون خطا بپردازند.

 

در بخش دیگری از این جلسه، حجت الاسلام کاظم سواری با اشاره به نزدیک شدن به اربعین حسینی اظهار کرد: سال اول، دوم و سوم اهتمام ویژه ای به مساله خدمت گذاری به زوار اباعبدالله الحسین (ع) می شد اما امسال با وجود اینکه در شهرداری کارهایی انجام شده است، اهتمام مانند قبل نیست.


وی افزود: یک یا چند نفر از اعضای شورا باید در مرز چذابه برای خدمت رسانی مستقر شوند زیرا برخی سازمان و دستگاه ها در این زمینه با شهرداری همکاری نمی کنند.


عضو شورای شهر اهواز در ادامه با اشاره به مشکلات آب و فاضلاب شهر تصریح کرد: شهر اهواز درحال توسعه بیش از حد است و این توسعه همراه با خدمات نیست، متاسفانه در برخی از مناطق آب شرب مردم بوی تعفن می دهد.


حجت الاسلام سواری عنوان کرد: باید از آقای براتی مدیرآبفای اهواز دعوت نماییم تا گزارشی دهد که در سال چقدر توسعه شبکه انجام می شود.


وی در ادامه به موضوع انتقال آب اشاره کرد و گفت: انتقال آب از کرخه پس از کارون و دز، سومین خیانت به مردم خوزستان است.


عضو شورای شهر اهواز ضمن تشکر از نطق های آیت الله حیدری در خطبه های نماز جمعه در این خصوص، تصریح کرد: جای تعجب دارد که دولت چگونه می خواهد با وجود انتقال آب از خوزستان، طرح احیای 550 هزار هکتاری را اجرا نماید.


حجت الاسلام سواری در ادامه با اشاره به ساماندهی دستفروشان اظهار کرد: ما با ساماندهی دستفروشان و میوه فروشان سطح شهر موافقیم و نه حذف آنها زیرا این کار باعث افزودن تعدادی زیادی بیکار می شود.


وی افزود: متاسفانه دستفروشان از شورا و شهرداری در این خصوص گلایه دارند در صورتی که جمع آوری آنان به دستور شورای تامین بوده است.


عضو شورای شهر اهواز در ادامه سخنان خود گفت: قطع درختان که متاسفانه اکنون توسط شرکت توزیع نیروی برق انجام می شود غیر قانونی است.


سواری در پایان گفت: کارهای عمرانی فرهنگی در سطح شهر اهواز تعطیل شده اند و فرهنگسراها نیز نیمه تمام مانده اند.

 

در ادامه این جلسه، زیبا صالحپور در تذکری عنوان کرد: اعضای شورا در ساعت حضور خود برای جلسات دقت کنند و در این زمینه به آئین نامه اجرایی شورا احترام بگذارد، همچنین برای مدیریت بهتر زمان، تنها ناطقین و افرادی که در نطق ها نام آنان آورده می شود، در جلسه صحبت کنند.

 

در ادامه این جلسه موضوع کمک به مواکب بین راهی اربعین حسینی مورد بحث قرار گرفت.

 

حجت الاسلام کاظم سواری در این خصوص گفت: احساس می کنم در این باره حب و بغضی وجود دارد که وقتی بحث کار فرهنگی پیش می آید، خساست همه بروز می کند.

 

همچنین در ادامه، سید محمد جواد رضوی عضو دیگر شورای شهر اهواز گفت: به نظر بنده باید به افرادی که پیاده از اهواز راهی زیارت اربعین می شوند، کمک شود.


وی افزود: از منطقه ملاشیه و عین دو اهواز نزدیک به 10 هزار نفر به صورت پیاده به سمت کربلا می روند و شهرداری باید برای آنان تدارکاتی درنظر گیرد.


رضوی عنوان کرد: برای مثال، 5 هزار نفر از عین دو حرکت می کنند که حتی یک سیستم صوتی برای عزاداری در اختیار ندارند.

 

در ادامه، مریم ابریشم کار در تذکری عنوان کرد: نباید مانند کمک 500 میلیونی که شورا برای ورزش اختصاص داد و به نام کمیسیون ورزش شد، کمک ها به مواکب اربعین نیز در اختیار کمیسیونی قرار گیرد بلکه باید به نام 21 عضو شورا انجام شود.

 

در ادامه این جلسه، طرح توقف اجرای ابلاغیه وزارت کشور به دلیل مغایرت با مصوبه شورای شهر توسط تعدادی از اعضای شورا تنظیم و وارد دستور کار شد.

 

حسین حیدری در این خصوص گفت: باتوجه به مغایرت ابلاغیه وزارت کشور در خصوص اساسنامه سازمان ها با مصوبه شورا و همچنین لزوم تصویب اساسنامه در شورا، اجرای این ابلاغیه باید تا اصلاح آن توسط شهرداری متوقف شود.

 

ابراهیم نوشادی معاون شهردار اهواز در این خصوص اظهار کرد: این موضوع توسط وزارت کشور ابلاغ شده است و توقف اجرای آن برای شهرداری مشکل ساز است.

 

هوشنگ شیرمردی رئیس شورای شهر اهواز نیز در این باره عنوان کرد: ظاهراً نظر شهرداری آن چیزی بوده که توسط وزارت کشور ابلاغ شده است بنابراین باید اجرای آن متوقف شود.

 

در پایان نیز طرح توقف اجرای ابلاغیه وزارت کشور در خصوص اساسنامه سازمان های شهرداری به تصویب شورای شهر رسید. 

تصاویر مرتبط
  • یکصد و چهل و نهمین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار