اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 27 دی 1395
یکصد و پنجاه و هفتمین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد

  یکصد و پنجاه و هفتمین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر اهواز، یکصد و پنجاه و هفتمین جلسه مکرر شورای اسلامی شهر اهواز ظهر روز دوشنبه 27 دیماه 95 با حضور اعضای شورا، معاونان شهرداری و اصحاب رسانه برگزار شد.
 
حسین حیدری در ابتدای این جلسه خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات موجود در شهرداری عدم هماهنگی میان ارکان آن است، برای مثال در موضوع نخاله ها، هیچ سازمانی این معضل را متقبل نمی شود.
وی افزود: سازمان پارکها قراردادهایی را بدون هماهنگی با تعدادی از پیمانکاران به امضاء رسانده است و اکنون این پیمانکاران به مشکل برخورده اند. 
 
در ادامه این جلسه، لایحه اصلاحیه بودجه سال 95 شهرداری اهواز وارد دستور کار جلسه شد.
 
حجت الاسلام قربانعلی سعادت نیا با اشاره به حادثه 27 دیماه سال 57 در اهواز خاطرنشان کرد: در چهارشنبه سیاه 27 دیماه سال 57، تعدادی از مردم شریف اهواز قتل عام شدند که ثمره خون آنان پیروزی انقلاب بود.
وی در ادامه با طرح سه پرسش از نماینده شهرداری، گفت: شهرداری باید درخصوص بدهی به صندوق کارکنان، بدهی 4 درصد کارکنان و قطار شهری باید پاسخگو باشد.
 
آذر زمانپور نیز در ادامه، گفت: طی جلسه ای که دو هفته پیش در کمیسیون حمل و نقل برگزار شد، مقرر شد با توجه به مشکلاتی که رانندگان در شُرُف بازنشستگی دارند، جابجایی بودجه ای صورت گیرد تا مشکل آنان حل شود، اما هنوز این 4 درصد پرداخت نشده است.
عضو شورای شهر اهواز افزود: در این 3 سال و نیم هیچ مراسم تکریمی برای زحمات 20 یا 30 ساله کارکنانی که بازنشسته می شوند، برگزار نشده است.
 
در ادامه این جلسه، حجت الاسلام کاظم سواری دیگر عضو شورای شهر اهواز گفت: باید مشکل رانندگانی كه 4 درصد از شهرداری طلب دارند و زندگی آنها به سختی می گذرد، در این اصلاحیه و جابجایی بودجه در نظر گرفته شود.
وی افزود: بنده به نمایندگی از این افراد می گویم که آنها مراسم تکریمی نمی خواهند، بلکه به دنبال حقوق خود هستند.
 
حسین حیدری نیز گفت: شهرداری درحال حاضر مشکل نقدینگی دارد و این موضوع در ردیف بودجه دیده شده است.
 
جانعلی خورشیدی در ادامه تصریح کرد: افرادی که بازنشسته می شوند یا در شُرُف بازنشستگی هستند، باید با این اصلاحیه بودجه، بدهی آنها پرداخت شود.
 
هوشنگ شیرمردی رئیس شورای شهر اهواز نیز در این خصوص گفت: 4 درصد طلب این کارکنان، جزء دیون ممتازه است و باید هرچه سریعتر پرداخت شود.
 
پس از اظهارات اعضای شورا، ابراهیم نوشادی معاون شهردار اهواز در این جلسه، عنوان کرد: تمامی مواردی که در این اصلاحیه بودجه وجود دارند، قبلاً توسط شورا تصویب شده اند.

وی با اشاره به طلب 4 درصدی کارکنان در شُرُف بازنشستگی، گفت: علیرغم مشکلات مالی موجود، تاکنون 7 میلیارد تومان از این 4 درصد پرداخت شده است و در این اصلاحیه بودجه، 4 میلیارد تومان دیگر دیده شده است.

وی در خصوص پروژه قطار شهری، تصریح کرد: دولت از سهم 85 میلیارد تومانی که در بودجه در نظر گرفته بود، تاکنون یک ریال هم پرداخت نکرده است و علاوه بر آن در بودجه سال آینده، بودجه قطار شهری اهواز به 58 میلیارد تومان کاهش پیدا کرده که باید این موضوع توسط نمایندگان مجلس پیگیری شود.

معاون برنامه ریزی شهرداری اهواز خاطرنشان کرد: با این وجود، شهرداری اهواز مبلغ 5 میلیارد تومان تاکنون به پروژه قطار شهری کمک کرده است.
 
در پایان، لایحه اصلاحیه بودجه سال 95 شهرداری، با رأی اعضای شورا به تصویب رسید.
 
 
در ادامه این جلسه، لایحه مناقصه اردوگاه آسیب دیدگان اجتماعی وارد دستور کار جلسه شد.
 
 
جمشید سلحشور عضو هیات رئیسه شورا در این خصوص گفت: در کمیسیون مربوطه مقرر گردید به دلیل اهمیت موضوع، این لایحه با حضور شهردار بررسی شود که اعضای شورا می توانند باتوجه به حضور معاون برنامه ریزی و معاون فرهنگی شهرداری، بررسی این لایحه را اکنون انجام دهند.
 
 
حسین حیدری دراین باره گفت: این اردوگاه سال 87 تحویل شهرداری اهواز شد و یکسال نیز از طریق بودجه استانداری اداره شد، در ادامه نیز تا سال 94 شهرداری آن را اداره کرد.

وی افزود: طبق آئین نامه شورای عالی اداری، در چندین بند وظایف هر دستگاه مشخص شده است و در بند نخست آن، مدیریت اردوگاه به فرمانداری محول شده است.

عضو شورای شهر اهواز خاطرنشان کرد: فرماندار طبق همین آئین نامه عنوان می کند که مدیریت اردوگاه را با وی است و حتی حکمی را برای مدیریت آن صادر کرده است، اما شهرداری می گوید که نباید فقط بند نخست آن که مربوط به مدیریت است، اجرا شود، بلکه باید تمامی دستگاه ها به وظایف خود عمل کنند.

حیدری خاطرنشان کرد: در آئین نامه آمده است که سازمان برنامه و بودجه موظف به تامین هزینه های اردوگاه است اما از مدتی که ارودگاه توسط فرمانداری اداره شد، فرمانداری حتی یک ریال هم از دولت برای آن نتوانست بگیرد.

وی افزود: متولیانی که باید این اردوگاه را نگهداری کنند، زیر بار نمی روند و همه کار را به دوش شهرداری انداخته اند.

این عضو شرای شهر اهواز گفت: وجود متکدیان در سطح شهر باعث زشت شدن سیما و منظر شهری شده و آسیب های اجتماعی زیادی را به دنبال دارد.

حیدری با بیان اینکه شهرداری فقط متولی جمع آوری این متکدیان است، تصریح کرد: در 3 سال و نیم گذشته، دولت زیر همه چیز زده و هر مشکلی مانند، استقلال خوزستان، اربعین و یا اردوگاه ميشود، شهرداری را وارد می کنند درصورتی کارکنان آن برای بازنشستگی با مشکل مواجه هستند.
 
جانعلی خورشیدی عضو شورای شهر اهواز در ادامه این موضوع، گفت: باید هر آنچه که قانونگذار مصوب کرده، اجرایی شود.
وی افزود: شهردار عنوان کرد که در تشکیلات تصویب شده جدید وزارت کشور این موضوع دیده شده است.
 
 
در ادامه این جلسه، امیر آهن جان معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز خاطرنشان کرد: این اردوگاه از سال 69 در منطقه عین دو اهواز تاسیس شد و تا سال 75 در اختیار شهرداری بود.

وی افزود: پس از آن به مدت 4 سال به بهزیستی و پس از آن به استانداری، و مجدداً در ابتدای سال 87 به شهرداری اهواز داده شد.

آهن جان گفت: استانداری در دو نوبت مبلغ 400 میلیون تومان برای نگهداری این اردوگاه کمک کرد و در 20 ماه گذشته، مدیریت آن با فرمانداری بوده است.

معاون شهردار اهواز عنوان کرد: طبق قانون شهرداری تنها موظف به آموزش و جلوگیری از تکدی گری است اما استاندار در جلسه ای که اخیراً برگزار شد، با استفاده از اختیارات خود، مدیریت اردوگاه را به شهرداری سپرد.

وی در پایان گفت: در مدت اخیر، تعداد 186 متکدی از سطح شهر جمع آوری شد که 140 نفر از آنان غیر خوزستانی بودند.
 
در پایان این اظهارات، لایحه مناقصه اردوگاه آسیبد دیدگان اجتماعی به تصویب شورای شهر درآمد.
 
در ادامه نیز لایحه مناقصه احداث فاز دوم دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز وارد دستور کار جلسه شد.
 
حسین حیدری در خصوص این لایحه گفت: کمیسیون با احداث این دانشگاه هیچگونه مخالفتی ندارد اما مکان آن قرار بود موقتی باشد زیرا تنها فرهنگسرای آن منطقه که آموزش های کامپیوتر و زبان را برگزار می کرد، تعطیل شده و نارضایتی شهروندان را به دنبال داشته است.

وی افزود: ما با توسعه دانشگاه در مکان فعلی مخالف هستیم.
 
حجت الاسلام کاظم سواری عضو شورای شهر اهواز خاطرنشان کرد: شورای چهارم مؤسس این دانشگاه بوده است و این موضوع نگاه علمی اعضای شورا را می رساند اما قرار نیست از امکانات عمومی آن منطقه که یک فرهنگسرا بوده، استفاده شود.

وی افزود: قرار بود مکان فعلی دانشگاه موقتی باشد و باید مکاندیگری برای آن در نظر گرفته شود، درحالی که ظاهراً مناقصه توسعه آن برگزار شده است.
 
سید محمدجواد رضوی نیز در این خصوص گفت: همان ابتدا چون مکان فعلی به نمایندگان وزارت علوم نشان داده شد، قرار بود برای گرفتن مجوز به صورت موقت در همانجا دانشگاه راه اندازی شود اما اکنون 3 سال از آن زمان گذشته است.

وی افزود: وظیفه شهرداری تاسیس دانشگاهي که دوره های بلند مدت با مدرک لیسانس برگزار نماید، نیست.

عضو شورای شهر اهواز تصریح کرد: این دانشگاه اکنون شخصیت حقوقی جدایی دارد و زیر نظر شهرداری نیست بلکه زیر نظر وزارت علوم است.
 
 
ناجی سواری نیز در این باره عنوان کرد: این دانشگاه با مصوبه شهرداری تاسیس شد و در این مدت آمار بالایی از دانشجویان را به خود جذب کرده است.

وی افزود: اگر این دانشگاه به نفع مردم، شهر و شهرداری است باید حمایت شده و نگذاریم تضعیف شود.

این عضو شورای شهر اهواز گفت: دانشگاه با درآمدی که دارد می تواند مشکلش را حل کند.
 
 
عاشور سواری پور دیگر عضو شورای شهر اهواز نیز گفت: همه ما حامی این دانشگاه بودیم و مخالف توسعه فضای آموزشی شهر نیستیم اما مصلحت شهروندان نیز ملاک است.

وی افزود: پیش از این، جوانان آن منطقه از وجود فرهنگسرا استفاده می کردند و متاسفانه اکنون از آن محروم شده اند.
سواری پور عنوان کرد: این دانشگاه تاکنون دانشجویان زیادی را جذب کرده و مقام های اولی و دومی بسیاری را کسب کرده است.

این عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه جابجایی دانشگاه به این سادگی ها نیست، گفت: باید مصوبه ای در شورا انجام شود که این دانشگاه با وضعیت فعلی در مکان فعلی بماند تا در زمینی که در نظر گرفته می شود، کار ساخت ساختمان جدید انجام شود.
 
زیبا صالحپور نیز در این باره عنوان کرد: همه با نفس وجود دانشگاه موافقیم اما مشکل در مکان آن است.

وی افزود: فرهنگسرا از نیازهای آن منطقه است و باید این دانشگاه بدون توسعه باقی بماند تا کار اجرایی در زمینی که شورا در نظر می گیرد، به پایان برسد.
 
درادامه، رامی علاسوند در این خصوص گفت: دانشگاه های علمی کاربردی تقاضا محور هستند و براساس نیاز متقاضیان، دوره هایی را برگزار می کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه شهرداری قرار بود به مدت یکسال در مکان فعلی باقی بماند، افزود: پیشنهاد می کنم، مکانی خریداری شود و دانشگاه به آنجا نقل مکان کند تا هم فرهنگسرا مجدداً راه اندازی شود و هم دانشگاه علمی کاربردی به فعالیت خود ادامه دهد.
 
 
در پایان این جلسه، لایحه احداث فاز دوم دانشگاه شهرداری اهواز در مکان فعلی با مخالفت اعضای شورا به تصویب نرسید.

تصاویر مرتبط
  • یکصد و پنجاه و هفتمین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار