اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 21 اردیبهشت 1395
یکصد و سی امین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد.

  یکصد و سی امین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد.

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی شورای شهر اهواز، یکصد و سی امین جلسه شورای اسلامی شهر اهواز  با حضور 18 نفر از اعضای شورا، مسئولین شهرداری و اصحاب رسانه در صحن علنی شورا برگزار شد.


جمشید سلحشور عضو هیات رئیسه شورای شهر در ابتدا ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، انتخاب هدایت الله ممبینی عضو شورای شهر اهواز را  به عنوان عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال را تبریک گفت و برای وی آرزوی موفقیت کرد.


در ادامه این جلسه اسکندر زنگنه عضو شورای شهر اهواز به عنوان ناطق اول، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه با اشاره به مشکلات حمل و نقل عمومی اهواز عنوان کرد: در بودجه سال 94 شهرداری اهواز 70 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس درنظر گرفته شده بود.


وی افزود: اما متاسفانه باوجود شکایات مردم در خصوص نبود اتوبوس های مناسب شهر، بیش از دو سال است که هیچ گونه اتوبوسی به ناوگان حمل و نقل شهری افزوده نشده است.


زنگنه خاطرنشان کرد: در حال حاضر 200 دستگاه اتوبوس در اهواز تردد دارند که طبق استانداردهای جهانی باید  این تعداد 1000 دستگاه باشد.


عضو شورای شهر اهواز گفت: اگر این روند ادامه پیدا کند، در سه سال آینده هیچ اتوبوسی نمی توانیم وارد سیستم کنیم.


وی با انتقاد از هزینه های اضافی در شهرداری اهواز عنوان کرد: هزینه خدمات فضای سبز و رفت و روب در شهرداری اهواز بسیار زیاد است، وقتی پیمانکاران توانمند وجود ندارند، نباید قراردادهای سه سال بسته شود بلکه باید قراردادها یکساله شوند.


اسکندر زنگنه گفت: در بحث حمل و نقل مشکل داریم و در این زمینه شهروندان مرتباً این مشکلات را به ما می گویند.

این عضو شورای شهر اهواز اظهار کرد: لازم است در زمینه هزینه های جاری در خصوص رفت و روب  فضای سبز رسیدگی بیشتری صورت گیرد.

 

در ادامه علی ناصری عضو شورای شهر خطاب به اسکندر زنگنه گفت: از شما که رئیس کمیسیون حمل و نقل هستید، انتظار حل این مشکلات را داریم.


وی افزود: نباید همیشه مشکلات را فقط بیان کنیم زیرا خروجی نخواهد داشت.

 

در ادامه این جلسه حسین حیدری دیگر عضو شورای شهر اهواز ضمن تبریک اعیاد شعبانیه با اشاره به انتقادات صورت گرفته در خصوص شورای شهر عنوان کرد: شورای شهر برگرفته از قانون اساسی، از ارکان دموکراسی نظام و از شاخصه های مردم سالاری دینی است.


وی افزود: بعد از نطق های صورت گرفته در جلسه قبلی شورا، در برخی سایتهای خبری و شبکه های مجازی نسبت به شورای شهر کم لطفی شده است.


حیدری خاطرنشان کرد: عضوی از شورا که طبق وظایف خود انتقادی می کند، نباید به سهم خواهی متهم شود بلکه وی نماینده مردم است و به وظایف خود عمل می کند، البته برخی از اعضای شورای چهارم در حق شورا جفا می کنند، یکی از اعضا گفته است که به شورا نمره 10 می دهم، که این یک خودزنی است.


عضو شورای شهر اهواز ادامه داد: براساس اطلاعات موجود شورای چهارم  به مراتب قوی تر از سه شورای قبلی است، البته کاستی هایی نیز وجود دارد اما این شورا در بخش نظارتی وظایفش را به خوبی انجام داده است.


وی با اشاره به انتقادات مطرح شده به شورای شهر اظهار کرد: پروژه های بزرگی در اهواز کلنگ زده شده، درحال انجام و یا اجرا شده اند لذا سخنگوی شورا باید این موارد را به رسانه ها بازتاب دهد.


حیدری در ادامه با اشاره به موضوع حمل و نقل عمومی اهواز عنوان کرد: 300 اتوبوس موجود در اهواز امروز به 210 عدد رسیده است.

 

همچنین حجت الاسلام کاظم سواری دیگر عضو شورای شهر اهواز در خصوص حمل و نقل عمومی عنوان کرد: باید دید که از بودجه شهرداری چه میزان محقق شده است و نسبت به آن باید در تمامی بخش های دیگر هزینه شود.

وی افزود: باید نسبت به بودجه حساس تر شویم و در سال آخر ظریف تر و دقیق تر در این خصوص نگاه کنیم.

 

 

همچنین رامی علاسوند رئیس شورای شهر اهواز در خصوص مشکلات حمل و نقل شهر عنوان کرد: حمل و نقل عمومی یکی از مولفه های شهر است و باید مشکلات آن حل شود.


وی افزود: بیشترین هزینه های شهرداری اهواز در حوزه قراردادهای خدمات فضای سبز و رفت و روب است.

 

در ادامه این جلسه علنی مریم ابریشم کار سخنگوی شورای شهر اهواز ضمن تبریک اعیاد شعبانیه عنوان کرد: نکته ای که آقای حیدری در خصوص ارتباط با رسانه ها عنوان کرد بجاست اما وقتی عضوی از شورا صحبتی می کند، رسانه ها به صورت مستقیم با وی ارتباط برقرار می کنند.


وی افزود: بنده همیشه در همه شرایط پاسخ خبرنگاران را داده ام اما برخی ازآنها به دنبال سوژه های داغ می گردند.


عضو شورای شهر اهواز در ادامه گفت: حوزه مدیریت شهری در تمام کشورها به عهده شوراهاست اما حوزه اختیارات ما محدود است.


وی افزود: یکی از مهمترین و رایج ترین مشکلات اهواز آب و فاضلاب است که به دلیل یکپارچه نبودن مدیریت شهری از اختیارات شورای شهر خارج است.


ابریشم کار اظهار کرد: امیدواریم در مجلس دهم با وضع قوانینی مدون، حوزه مدیریت شهری یکپارچه شود.


سخنگوی شورای شهر اهواز در ادامه عنوان کرد: شهرداری هر ساله بودجه پیشنهادی خود را به شورا می دهد و ما نیز آن را تصویب می کنیم، اما تاکنون 60 تا 70 درصد آن محقق شده است.


وی گفت: باتوجه به توقف و یا کندی حرکت برخی از پروژه ها از استاندار محترم استان تقاضا داریم با رایزنی های خود، بودجه های دولتی را نیز به شهرداری اهواز تزریق کند تا پروژه های متوقف شده به مردم هدیه داده شوند.


مریم ابریشم کار در ادامه خاطرنشان کرد: بارها از شهردار خواسته ایم به تخصص، کارآمدی و تجارب بانوان در پست های مدیریتی توجه کند زیرا مدیریت بانوان هرکجا که بوده خالصانه و بدون ایراد بوده است.


عضو شورای شهر اهواز با اشاره به پایتخت کتاب بودن اهواز در سال گذشته عنوان کرد: شهرداری سهم خود را در این زمینه ادا نکرده است در صورتی که موظف است بخشی از درآمدهای خود را به کتابخانه های اختصاص دهد.


وی افزود: کتابخانه های مطالبات زیادی از شهرداری اهواز دارند اما هنوز پرداخت نشده است در صورتی که برخی کتابخانه ها در پرداخت قبوض آب و برق خود مشکل دارند.


مریم ابریشم کار در ادامه با اشاره به فراهم کردن فضاهای ورزشی در سطح شهر گفت: در برخی از محلات از مردم برای استفاده از امکانات ورزشی پول دریافت می شود.


عضو شورای شهر اهواز پیشنهاد داد: اگر در مناطقی امکان ساخت فضای ورزشی نیست، شهرداری باید با اماکن ورزشی در آن منطقه قرارداد بسته و یا به آنها کمک کند تا آن فضا را به رایگان در اختیار مردم قرار دهند.


ابریشم کار در ادامه گفت: بودجه شهرداری نمی تواند مشکلات حمل و نقل را حل کند، لذا باید سرمایه گذاران در این زمینه جذب شوند که البته این سرمایه گذاری باید برای سرمایه گذار سوددهی داشته باشد.

 

همچنین در ادامه یکصد و سی امین جلسه علنی شورای شهر اهواز، سید محمد جواد رضوی با طرح مشکلی در خصوص پرداخت عوارض توسط مساجد، از شورا این موضوع را پرسید که به اطلاع وی رسید این موضوع صحت ندارد.

 

حسین حیدری در ادامه جلسه علنی شورا، عنوان کرد: یکی ازایرادات ما به شهردار عدم اولویت بندی در هزینه ها است.


وی افزود: باید با اولویت بندی به نسبت تحقق بودجه باید به پروژه ها و طرح ها تخصیص اعتبار صورت گیرد.

 

اسکندر زنگنه نیز در ادامه با اشاره به موضوع اولویت بندی در پرداخت ها عنوان کرد: اگر 60 درصد از بودجه شهرداری محقق شده است باید به همان میزان اتوبوس خریداری می شد که این امر تحقق نیافتاده است.

 

 

نوشادی معاون مالی شهرداری اهواز در این جلسه عنوان کرد: قیمت هر اتوبوس در حال حاضر 680 میلیون تومان است.


وی افزود: از آنجایی که هزینه خرید اتوبوس بسیار بالاست و 350 دستگاه اتوبوس نیاز به بازسازی دارند، تصمیم به بازسازی و نوسازی آنها به مبلغ متغیر 20 تا 100 میلیون تومان داریم.


نوشادی گفت: به همین منظور در سال 93، 65 دستگاه و امسال تا کنون 23 دستگاه نوسازی شده اند.


نماینده شهردار اهواز خاطرنشان کرد: باتوجه به شرایط فعلی اولویت شهردار اهواز پرداخت حقوق است.

 

در ادامه آذر زمان پور دیگر عضو شورا با اشاره به جذب سرمایه گذار در زمینه اتوبوس های شهری گفت: فردی حاضر شد که اتوبوس های شهری را از کره جنوبی با قیمت هر دستگاه 250 میلیون تومان وارد کشور کند اما بنده تا الآن چندین بار جلساتی در این خصوص گذاشته ام اما دستاوردی نداشته است.


وی افزود: یکی از مولفه های بالارفتن سطح منظر شهری بروز بودن اتوبوس ها است.

 

در ادامه این جلسه جمشید سلحشور با اشاره به حضور تیم استقلال خوزستان در صدر جدول لیگ برتر عنوان کرد: تیم استقلال خوزستان از شانس های اصلی قهرمانی است و بازی آخر خود را در برابر تیم ذوب آب در اهواز برگزار خواهد کرد.


وی افزود: از تمامی مردم و مسئولین تقاضا دارم در روز برگزاری بازی به ورزشگاه بروند تا انشالله بتوانند قهرمانی را کسب کنند.

 

در ادامه این جلسه طرح سوال یکی از اعضای شورای شهر از شهردار اهواز به هیات رئیسه تحویل داده شد و شهردار نیز 10 روز فرصت دارد به صورت حضوری یا کتبی پاسخ این سوال را ارائه کند.

 

در ادامه یکصد و سی امین جلسه شورای شهر اهواز باصری مسئول صندوق قرض الحسنه شهرداری اهواز عنوان کرد: این صندوق در سال 83 بر اساس ابلاغ وزارت کشور تاسیس شده است و فقط مختص پرسنل درحال کار شهرداری است که امروز 1011 نفر عضو آن هستند.


وی افزود: این صندوق به دلیل مشکلات مالی از پرداخت وام به پرسنل ناتوان است. متاسفانه اقساط وام ها از حساب وام گیرندگان کسرمی شود اما به حساب صندوف نمی آید، در جهت دیگر شهرداری بدهی ها خود را نیز پرداخت نکرده است.


باصری عنوان کرد: منطقه یک 150 میلیون، منطقه شش 110 میلیون، منطقه هفت 90 میلیون، منطقه چهار 48 میلیون و سازمان خدمات موتوری 14 میلیون به این صندوق باید پرداخت کنند.

 

جانعلی خورشیدی در این زمینه گفت: این پول حق الناس است و شهرداری باید آن را بپردازد.

 

نوشادی نیز در این خصوص قول داد که شهرداری ظرف سه ماه آینده این مبلغ را به صورت اقساط به صندوق واریز کند.

 

در ادامه این جلسه وکیلی در خصوص پروژه های ساماندهی مشاغل شهر اهواز توضیحاتی را ارائه داد.

 

آذر زمانپور با اشاره به توضیحات آقای وکلی گفت: مدیران باید پاسخگو باشند که چرا در جهت انجام این پروژه ها که اشتغال چند هزار نفری دارد، اقدامی نکرده اند؟

 

ترهنده درخصوص طرح ساماندهی مبل فروشان اهواز گفت: طرح احداث بازار مبل و کالای خانگی فعلاً مجوز اداره کل مسکن و شهرسازی را ندارد.

 

در ادامه اسکندر زنگنه گفت: باید بررسی شود که شهرداری چه هزینه هایی برای مطالعات این طرح های بزرگ داده است؟


وی افزود: چرا برای طرح هایی که هزینه مطالعاتی صورت گرفته است در زمان مدیر جدید باید دوباره مورد مطالعه قرار گیرند؟

 

حجت الاسلام قربانعلی سعادت نیا در این زمینه پیشنهاد داد از سازمان میادین میوه و تره بار تحقیق و تفحص شود تا مشخص شود کدام مدیر کار کرده و کدام کار نکرده است.

 

در ادامه حجت مظفری دیگر عضو شورای شهر اهواز گفت: باید در سرمایه گذاری ها سود دهی وجود داشته باشد.


وی افزود: متاسفانه در حال حاضر شهرداری زمین ها بسیار خوب خود را که می تواند با فروش آنها درآمدزایی کند، به ایجاد بازارچه ها، هایپرمارکت و .. اختصاص داده است که تاکنون سودی نداشته است.


مظفری گفت: وظیفه شهرداری ساخت هایپرمارکت نیست.

 

آذر زمانپور در ادامه گفت: اشتغال دغدغه اول جوانان ماست.


وی افزود: بنده درهر پروژه ای که حقوق مردم رعایت نشود تذکر داده ام.


زمانپور خاطرنشان کرد: بابت مطالعات طرح ها هزینه شده است و نباید مدیر بعدی آنها را بایگانی کند.

 

در ادامه مقرر شد این طرح به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شود.

 

زیبا صالحپور عضو دیگر شورای شهر اهواز در ادامه این جلسه عنوان کرد: چه اتفاقی افتاده است که می رویم و در فضای مجازی همدیگر را تخریب می کنیم؟


وی افزود: مشکلات و نواقص وجود دارد، لذا اعضا باید در جلسه ای عملکرد همدیگر را نقد کنند تا اگر عضوی به دنبال سهم خواهی است به وی تذکر داده شود.

 

در ادامه این جلسه لایحه اختصاص دو قطعه زمین به قرارگاه امنیتی ابوالفضل (ع) برای احداث یک درمانگاه و سوله ورزشی وارد دستور کار شد.

 

حسین حیدری در این زمینه عنوان کرد: قرارگاه ابوالفضل در جهت تاکیدات رهبر انقلاب برای محرومیت زدایی، اقدام به ساخت اماکنی در مناطق محروم کشور کرده است.


وی افزود: در اهواز نیز این قرارگاه کار ساخت یک سالن ورزشی و یک درمانگاه را در منطقه ملاشیه آغاز کرده است و نیاز به اختصاص زمین ها دارد.


حیدری گفت: از اعضای شورا می خواهم به این لایحه رای کامل بدهند.

 

علی ناصری نیز در این زمینه گفت: قرارگاه ابوالفضل (ع) در راستای اقتصاد مقاومتی و محرومیت زدایی اقدام و حتی اشتغال زایی در کشور اقداماتی کرده است.

 

هدایت الله ممبینی نیز در این خصوص گفت: از سپاه پاسداران برای اجرای طرح های ورزشی در مناطق محروم و نیازمند تشکر می نمایم.

 

غلامرضا سبزعلی نیز گفت: سپاه اعلام کرده است که در مناطق محرومی اگر زمین وجود داشته باشد، حاضر به ساخت اماکنی با تملک آن ارگان است.

 

حجت الاسلام کاظم سواری نیز در این زمینه گفت: سپاه پاسداران در مناطق محروم اقدامات بسیار خوبی در زمنیه های مختلف مانند اشتغال، مسکن و ...  کارهای بسیار خوبی صورت داده است.


وی افزود: در گزارشی که به رهبر انقلاب در خصوص وضعیت مناطق محروم داده شده است، ایشان تاکید ویژه بر منطقه ملاشیه اهواز داشتند.

 

در ادامه نیز این لایحه با رای کامل اعضا تصویب شد.

تصاویر مرتبط
  • یکصد و سی امین جلسه شورای شهر اهواز برگزار شد.
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار