اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 26 آبان 1399
گزارش مهم کمیته آبهای سطحی شورای شهر اهواز از میزان انجام تعهدات شهرداری و آبفا در طرح ضربتی

  گزارش مهم کمیته آبهای سطحی شورای شهر اهواز از میزان انجام تعهدات شهرداری و آبفا در طرح ضربتی

امتیاز: Article Rating

موضوع دفع آبهای سطحی شهر اهواز پس از بارندگی های سالهای ۹۷ و ۹۸ که منجر به آبگرفتگی های شدید معابر و منازل مسکونی گردید مورد توجه جدی شورای پنجم اسلامی شهر اهواز قرار گرفت. در فقدان مدیریت واحد شهری آن چیزی که سبب نارضایتی و گلایه شدید شهروندان اهواز شد عدم پاسخگو بودن مسئولین و پاسکاری های رسانه ای  فی ما بین بود. شورا راه برون رفت را شفاف سازی و ایجاد هماهنگی لازم بین مسئولین دانست در این راستا شورا با درک شرایط موجود و محدودیت‌های اقتصادی و زمانی ، اقدام به تشکیل کمیته مشترک آب های سطحی متشکل از برخی اعضای شورا، کارشناسان شهرداری، آبفا و مشاورین با تجربه برای رسیدن به یک طرح کوتاه مدت برای جلوگیری از تکرار بحران آب گرفتگی نمود.

در قالب این طرح با احصاء نقاط اولویت‌دار بحرانی موثرترین و مناسبترین راهکار ممکن با نظر عوامل میدانی انتخاب گردید. از مجموع حدود ۴۰۰ نقطه آبگرفتگی، ۵۷ نقطه فوق بحرانی که حتی در بارندگی های زیر ۲۵ میلیمتر دچار آب گرفتگی شدید و ماند آب بیشتر از یک شبانه روز می گردید شناسایی شدند .

بدیهی است حل اساسی مشکل اهواز در گرو اصلاح حدود ۱۱۰۰ کیلومتر شبکه ریزشی و فرسوده فاضلاب اهواز و احداث شبکه های فرعی  و اصلی آبهای سطحی در برخی مناطق است که با عنایت اخیر مقام معظم رهبری در برداشت از صندوق توسعه ملی در طول مدت حدود سه سال و تدبیر انجام شده جهت واگذاری پروژه به قرارگاه خاتم الانبیا (عج) سپاه دور از انتظار نخواهد بود.

زمان اجرای طرح ضربتی مصوب شورا و تفاهم نامه منعقد شده بین آبفا و شهرداری اهواز با مشارکت استانداری خوزستان ، فرمانداری اهواز و در حضور نهادهای نظارتی مدت سه ماه تعیین گردید ( پایان اردیبهشت ۹۹) اما به علت شرایط کرونا،  تعطیلی های پی در پی و عدم آمادگی دستگاه های ذیربط به مدت حدود ۵ ماه دیگر تمدید شد در طول این مدت با همکاری و  تلاش اداره کل بحران استانداری جلسات هماهنگی و بازدید های بیشتری در این خصوص صورت گرفت.

گزارش انجام تعهدات انجام شده شهرداری اهواز و شرکت آب و فاضلاب اهواز در تاریخ ۲۳/8/99 به شرح زیر اعلام می گردد:

تعداد کل پروژه های طرح ضربتی آبهای سطحی       

57

تعداد پروژه های به پایان رسیده

29

تعداد پروژه های تعهد شهرداری

28

تعداد اقدامات وپروژه های شهرداری که به اتمام رسیدند

17

تعداد پروژه های تعهد آبفا

21

تعداد اقدامات و پروژه های آبفا که به اتمام رسیدند

10

تعداد اقدامات و پروژه های مشترک

8

تعداد پروژه های مشترک به اتمام رسیده

2

 

طبق گزارش هر دو سازمان ، اکثر پروژه‌های باقیمانده (۲۸ پروژه) تا اواسط آذر ماه به اتمام می‌رسند مجموعه آبفا علی رغم کمبود بودجه و نقدینگی در طول یک سال اخیر غیر از اقدامات فوق پروژه‌های بزرگ دیگری در دست اقدام داشت. که امید می رود با اعتبار اخیر سرعت پروژه‌ها افزایش پیدا کند . مجموعه شهرداری اهواز نیز بعد از حدود ۲۰ سال وارد چنین حجمی از پروژه های آب های سطحی شده که جای تقدیر دارد .در طول سالهای گذشته حداکثر اقدامی که شهرداری انجام می داد مشارکت در لایروبی بود که حال در قالب طرح ضربتی متعهد به انجام 28 پروژه و اقدام اساسی شده است. اما شورا نسبت به در اولویت قرار گرفتن پروژه های آبهای سطحی که دغدغه شهروندان می‌باشد و به اتمام رسیدن آن در موعد مقرر تأکید موکد دارد و هرگونه کوتاهی در این زمینه را نمی‌پذیرد.

در بارندگی اخیر آبان ۹۹ هر چند حضور میدانی و آمادگی عوامل شهرداری و آبفا در اکثر مناطق در سطح شهر و نقاط مهم نسبت به سالهای گذشته بهتر ارزیابی شده  ولی همچنان نیاز به هماهنگی و تأمین تجهیزات بیشتر احساس می‌شود. در مقایسه با بارندگی های مشابه در سال گذشته، طبق ارزیابی های میدانی شاهد کاهش 30 درصدی نقاط بحرانی بودیم و این نشان از تلاش مجموعه های ذیربط دارد که در سایه وحدت کلمه وشفاف شدن مسئولیت ها در طرح ضربتی صورت پذیرفته است. ولی با توجه به نقاط باقی مانده و برخی از کوتاهی ها نکات ذیل تذکر می گردد:

جمع بندی تذکرات:

  1. عمده آبگرفتگی های شرق اهواز ( پاداد، باهنر ، رسالت،  سپیدار، بعثت، نبوت و...) به ضعف ایستگاه اصلی پیچ دار و خروجی قلعه چنان بر می گردد که توجه جدی تر شرکت آبفا و مساعدت استانداری خوزستان جهت لایروبی کانال خروجی با کمک کارخانجات موجود صنایع فولاد، نفت ، گاز را      می طلبد. در غیر اینصورت علی رغم اجرای پروژه های متعدد شاهد تکرار آبگرفتگها خواهیم بود.
  2. چون معمولاً بارندگی های اهواز همراه با توفان حادث می شوند  قطعی مکرر شبکه برق باعث اختلال در عملکرد ایستگاه پمپاژ می شود که متأسفانه مشکلات فراوان برای اهالی سپیدار و شهرک دانشگاه به وجود ‌آورد که سرعت عمل بیشتر دستگاه‌های مسئول را می‌طلبد.
  3.   در غرب اهواز عمده آب گرفتگی شدید از منطقه کوی علوی و محلات اطراف گزارش شده و متأسفانه علی رغم برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته هردو دستگاه شهرداری و آبفا در تعهدات خود کوتاهی داشته که جای تذکر جدی دارد. لایروبی کانال 68 متری و تعمیر اساسی و پمپهای ایستگاه الهادی از جمله تعهدات شهرداری بوده که متأسفانه تاکنون انجام نشده است.
  4. علی رغم هشدارهای هواشناسی و ضرورت آمادگی لازم ولی متأسفانه باز بودن برخی درب منهولها و عدم جمع آوری به موقع زباله ها و پسماند خانگی باعث گرفتگی منهول بعضی از معابر شد که نیازمند توجه جدی در بارش های آینده می‌باشد.
  5.  ضعف لایروبی های صورت گرفته خصوصاًً در مرکز شهر (خیابان ادهم...) مشهود بوده و در اسرع وقت شهرداری با نظارت دقیق لایروبی اساسی را در این نقاط مجددا انجام نماید.
  6. عدم ترمیم اصولی نوارهای حفاری توسط آبفا در سطح محلات و معابر مختلف ( بلوار آیت الله بهبهانی،کوی علوی، کوی ملت و ...) مشکلات فراوانی برای شهروندان ایجاد نموده که می بایست شرکت آب و فاضلاب اهواز بدون فوت وقت به این تذکر مهم توجه نماید.

در پایان ضمن تشکر از تلاش های صورت گرفته توسط دستگاه‌های مربوطه، در بارش های آینده نیز کمیته آبهای سطحی نظارت خود را ادامه خواهد داد و گزارش‌های مربوط به آمادگی دستگاه‌ها و اتمامم پروژه‌ها را منتشر خواهد کرد. بدیهی است عدم تکمیل به موقع تعهدات و تکرار مشکلات فوق اقدام قانونی شورا و نهادهای نظارتی را در پی خواهد داشت.

 

  جاسم موسی پور

 مسئول کمیته آبهای سطحی شورای اسلامی شهر اهواز

 

تصاویر مرتبط
  • گزارش مهم کمیته آبهای سطحی شورای شهر اهواز از میزان انجام تعهدات شهرداری و آبفا در طرح ضربتی
  • گزارش مهم کمیته آبهای سطحی شورای شهر اهواز از میزان انجام تعهدات شهرداری و آبفا در طرح ضربتی
  • گزارش مهم کمیته آبهای سطحی شورای شهر اهواز از میزان انجام تعهدات شهرداری و آبفا در طرح ضربتی
  • گزارش مهم کمیته آبهای سطحی شورای شهر اهواز از میزان انجام تعهدات شهرداری و آبفا در طرح ضربتی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار