اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 11 شهریور 1399
در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟

  در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟

امتیاز: Article Rating

جلسه علنی شورای اسلامی شهر اهواز با دو دستورکار برگزار شد.در یکصد و بیست و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر اهواز که امروز (۱۱ شهریورماه) با دو دستورکار برگزار شد، که وضعیت روستای ابوالفضل و لایحه مزایده فروش تعدادی قطعات ملکی شهرداری واقع در مهرشهر بررسی شد

در جلسه امروز شورای شهر اهواز، اعضای شورا با بررسی موضوع روستای ابوالفضل و درگیری رخ داده میان نیروهای اجراییات شهرداری با اهالی این روستا، خواستار پیگیری وضعیت اهالی و اراضی این منطقه و تعیین تکلیف رای کمیسیون ماده ۱۰۰ در این خصوص شدند.

عبدالزهرا سنواتی با اشاره به اتفاقات رخ‌داده در پی حضور نیروهای اجراییات شهرداری به منظور برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در روستای موسوم به ابوالفضل(ع)، اظهار کرد: در خصوص حضور اجراییات در منطقه برای اجرای حکم قضایی اعتراضی نداریم اما به نحوه برخورد نیروهای اجراییات با مردم معترض هستیم.

وی افزود: نباید نیروهای اجراییات به صورت غیراصولی وارد شوند و به مردم توهین کنند؛ هیچ شک و شبهه‌ای در بحث اینکه حکم قضایی قانونی صادر شده است، نداریم اما باید حساب اهالی روستا از متصرفان جدا باشد.

سنواتی ادامه داد: بعضی از اهالی روستا ۳۰ سال است که در این منطقه سکونت دارند بنابراین باید حساب‌شان از متصرفان جدا باشد. نوع برخورد نیروهای اجراییات با مردم خوب نبود. در جاهایی که تصرفات غیرقانونی انجام می‌شود، باید نیروهای اجراییات کارشان را انجام دهند اما نباید شاهد مسائل غیراخلاقی باشیم.

رئیس شورای شهر اهواز تصریح کرد: مصوبات شورای تامین در حوزه کاری ما نیست اما نیروهای اجراییات تحت مدیریت ما هستند که تخلف کرده‌اند. هیچ ترس، واهمه و ابایی نداریم و باید تخلف انجام‌شده را بگوییم. همان طور که اگر نیروهای اجراییات زمانی کار خوبی را انجام می‌دهند، از آن‌ها تشکر می‌کنیم باید ایرادات‌شان را نیز به آن‌ها بگوییم. نیروهای اجراییات تخلف کرده‌اند و باید مجازات شوند.

وی بیان کرد: از این به بعد نمی‌خواهیم چنین حادثه‌ای رخ دهد؛ تا زمانی که مجاری قانونی وجود دارد، جایی برای اقدامات غیرقانونی نیست.

اسکندر لطفعلی‌زاده عضو شورای شهر اهواز در این جلسه اظهار کرد: اکثر صحبت‌های مطرح شده از یک زاویه بوده است. شاید به موضوع از یک زاویه نگاه کرده‌ایم؛ به نظر می‌رسد قاعده این جریان بیشتر تبلیغاتی و احساسی است و از منظر منطقی خارج شده است بنابراین در روزهای آینده باید این جریان روال منطقی پیدا کند و همه کنش‌های ایجاد شده مورد بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: در حال حاضر در خصوص وضعیت روستا و تعداد ساکنان این منطقه جای بحث وجود دارد اما آنچه اهمیت دارد این است که اولین باری نیست که چنین اتفاقی رخ داده است. چنین کارهایی روال قانونی و منطقی داشته است و در سال‌های گذشته نیز انجام می‌شد.

لطفعلی‌زاده با اشاره به درگیری میان کارگران اجراییات شهرداری و اهالی روستای ابوالفضل، گفت: از طرفی ما بیان می‌کنیم کارگران ضعیف و مظلوم هستند ولی ما به عنوان نمایندگان این قشر حتی حاضر نیستیم حرف‌شان را بشنویم و یک طرفه صحبت می‌کنیم.

وی عنوان کرد: ما در حال ورود به یک فضای احساسی هستیم. حتی زمانی که به کلیپ‌ها نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که شروع کننده اهانت کارگران نبودند. با توجه به معلوماتی که داریم، این موضوع از پیش ساخته بود و از قبل برای این وضعیت تدارک دیده شده بود.

عضو شورای شهر اهواز گفت: ما موافق ضرب و شتم نیستیم اما این موضوع از پیش ساخته بود. آیا ما پرسیده‌ایم اجراییات برای تخریب کدام مکان رفته است و آیا قرار بوده خانه‌هایی که مردم در آنها سکونت دارند را تخریب کند؟ این موضوع باید هر چه سریع‌تر مشخص و حل شود. باید کارگروهی با حضور دادستان یا معاون دادستان، فرماندار و دیگر مسئولان ذیربط تشکیل و این موضوع بررسی شود.

سیدناصر موسوی‌نژاد نیز در این جلسه اظهار کرد: بیش از یک سال پیش در جلسه‌ای عنوان کردیم که یکی از وظایف معاونت خدمات شهری، جلوگیری از سد معبر است و در بحث ساخت و ساز هیچ وظایفی ندارند.

وی افزود: اجراییات حق ندارد چنین برخوردی با مردم داشته باشد. اگر این منطقه روستا است، به شهرداری چه ربطی دارد و اگر منطقه شهری است که هست، حتما  برخی معاندان در دستگاه‌های دولتی بنا به دلایلی می گویند این منطقه جزو شهر نیست.

موسوی‌نژاد بیان کرد: ساختاری در سیستم وجود دارد که شاهد چنین چیزی هستیم. از طرفی بدترین روز برای چنین کاری انتخاب شده است. قرار نیست گوشت نذری باشیم. در روز حضرت ابوالفضل(ع) این روستا مورد تهاجم قرار گرفته و امام جماعت این روستا که از سادات است مورد اهانت قرار گرفته و زشت‌ترین کار انجام شده است. باید شهرداری تذکر می‌داد که انتخاب چنین روزی برای این کار درست نیست.

وی عنوان کرد: اگر کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز در خصوص اراضی این منطقه رأی داده، هنوز چیزی به منطقه ۲ شهرداری ابلاغ نشده، است بنابراین یقینا عمد و رانتی در کار وجود دارد. هم بنیاد مستضعفان و هم قوه قضاییه باید این موضوع را بررسی کنند.

عضو شورای شهر اهواز گفت: از اهانت شهروندان به ویژه به امامت جماعت آن روستا ناراحت هستیم و باید با این سه نیروی اجراییات برخورد شدیدی شود. ما زیر بار این عمل زشت نمی‌رویم. یکی از نیروهای اجراییات به زنان مرکز شهر نیز جسارت کرده بود. این افراد در پرونده‌های‌شان چنین رفتاری دارند. قحط‌الرجال هم نیست و باید جابه‌جایی انجام شود. باید سریع و فوری با عواملی که موجب اغتشاش در نظام جمهوری اسلامی می‌شوند، برخورد شود.

رحیم کعب‌عمیر دیگر عضو شورای شهر اهواز نیز اظهار کرد: قبل از حکومت رضاشاه، مالکیت اراضی به صورت عرفی و سنتی بود اما پس از حکومت رضاشاه و تشکیل حکومت‌های نوین و ایجاد ادارات ثبت اسناد و املاک، اراضی حاشیه شهر به رژیم گذشته واگذار شد.

وی افزود: منطقه زردشت یکی از مناطقی بود که قبل از انقلاب در تصرف وابستگان رژیم قرار گرفت. بعد از انقلاب، اراضی خارج از شهر بین کشاورزان توزیع شدند. مناطق و اراضی که در حومه شهر هستند، به بنیاد مستضعفان تعلق گرفت و اراضی که داخل شهر هستند را مسکن و شهرسازی تحویل گرفت اما اکنون مشاهده می‌کنیم که حاشیه شهرها در اختیار گروه‌های مختلف است.

 عضو شورای شهر اهواز تصریح کرد: بنیاد مستضعفان این اراضی را به مالکیت خود درآورده اما هیچ استعلامی از بومی‌های منطقه نمی‌کند که آیا حقی در این منطقه دارند یا خیر و این اراضی را متصرف می‌شود. بنابراین متولیان شهر برای سرریز جمعیت جایی ندارند.

کعب‌عمیر با اشاره به طرح گزینه جابجایی اهالی روستای ابوالفضل ادامه داد: مدیران انتخاب غلطی داشتند و شهر رامین و شیرین شهر را که ۵۰ کیلومتر خارج از اهواز است به عنوان شهرک‌هایی برای سکونت انتخاب کردند. در حالی که شهرک‌های اصفهان تنها پنج تا ۱۰ کیلومتر خارج از شهر هستند.

وی بیان کرد: مشاهده کردیم که به دلیل عدم مطالعات جغرافیایی و اجتماعی درست، در سیل سال گذشته، شیرین شهر تا دو متر زیر آب رفت. این شهرک‌ها برای فعالیت کارخانجات‌ احداث شده بودند و شرایط سکونت‌گاه را ندارند. از مردم منبع آب خواستیم در این دو منطقه سکونت کنند اما حاضر نشدند در این شهرک‌ها سکونت کنند.

وی در خصوص اجرای کمیسیون ماده ۱۰۰ بیان کرد: در حال حاضر بحث ما این است که کمیسیون ماده ۱۰۰ در چه مرحله‌ای است؟ اگر در مرحله بدوی است، نباید اقدام می‌شد و باید به مالک یا متصرف حکم ابلاغ می‌شد و اعتراض می‌کرد و پس از رأی قطعی دادگاه تجدیدنظر تصمیم گرفته می‌شد.

کعب‌عمیر تصریح کرد: برخوردهای ناشایست عوامل اجراییات شرم‌آور است و این رفتار باعث شد حیثیت شهرداری و شورا زیر سوال برود. چرا باید این گونه با مردم برخورد شود؟ نباید در روز حضرت ابوالفضل(ع) و در ایام محرم چنین کاری انجام شود.

در ادامه محمدهادی قنوات یکی دیگر از اعضای شورای شهر اهواز اظهار کرد: در پی این اتفاقات، نیاز به بازنگری تشکیلات اجراییات بیشتر خود را نشان داد. ساختار اجراییات بسیار ملتهب است و باید تکلیف اجراییات روشن شود.

وی افزود: از طرف دیگر نیرویی که قرار است برای منافع شهرداری خودش را درگیر کند، مورد مواخذه قرار می‌دهیم. البته باید بیان شود که در انتخاب زمان و مکان اجرایی این کار کج‌سلیقگی صورت گرفته است.

در ادامه مهران باباپور دیگر عضو شورای شهر اهواز نیز اظهار کرد: اجراییات بلاتکلیف هستند اما باید بگوییم که رفتار آن‌ها بسیار زننده بود. کسی نمی‌تواند از اقدامات انجام شده دفاع کند.

وی افزود: باید در شهرداری، اجراییات گشت ساختمانی داشته باشیم تا بر این ساخت و سازهای غیرمجاز نظارت شود. متولی زمین و مسکن در شهر، شهرداری است و اگر این مکان، روستا محسوب می‌شود چرا شهرداری باید ورود کند؟

سیدمحسن موسوی‌زاده دیگر عضو شورای شهر اهواز نیز با اشاره به رای کمیسیون ماده ۱۰۰ برای تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز این منطقه اظهار کرد: اگر رای کمیسیون ماده ۱۰۰، رای بدوی باشد باید شرایط اعتراض فراهم شود اما در خصوص اراضی این منطقه هنوز این مراحل انجام نشده است.

وی افزود: باید مشخص شود حضور نیروهای اجراییات، انتظامی و دادستانی بر اساس چه دستوری بوده است؟

موسوی‌زاده بیان کرد: ما مطمئن هستیم رای کمیسیون ماده ۱۰۰ در مرحله بدوی بوده و به مرحله تجدید نظر نرسیده است. ما صدها حکم تخریب و قلع بنا داریم اما تاکنون عملیاتی نشده است.

در ادامه جلسه معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با بیان اینکه اهواز مملو از سکونتگاه‌های غیررسمی است، گفت: همیشه می‌گویند چرا اجازه داده شد چنین سکونتگاه‌هایی شکل بگیرند؛ اگر کودکی نیز در فاضلاب این مناطق بیافتد و دچار مشکلی شود، باز هم به ما انتقاد می‌شود و همیشه اتهامات به سوی مجموعه شهرداری و افرادی است که از شکل‌گیری این سکونت‌گاه‌ها جلوگیری نکرده‌اند.

علیرضا عالیپور اظهار کرد: باید توجه شود که در این منطقه، مستنداتی دال بر روستا بودن وجود ندارد. طبق گفته فرماندار اهواز در تقسیمات کشوری، روستا بودن این منطقه رد شده است.

وی افزود: بیش از یک سال پیش، عملیات رفع تصرفات در حریم پدافند هوایی یا حریم زردشت موسوم به روستای ابوالفضل انجام شد اما متوجه شدیم بخشی از نیروهای اجراییات شهرداری اهواز به دلیل تطمیع یا تهدید حاضر به روشن کردن دستگاه لودر به منظور برچیدن مصالح نشده‌اند بنابراین جلساتی در این زمینه تشکیل شد و آرایی برای رفع تصرفات عدوانی برابر ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی صادر شد تا کار رفع تصرفات به نحو احسن انجام شود. در این راستا از شهرداری اهواز درخواست شد بنا بر تصمیم شورای تامین اقدام کند و با قوای کامل، نیرو و امکانات مناسب وارد شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز تصریح کرد: اکنون دقیق‌تر به این مسائل ورود کرده‌ایم و کار عملیات رفع تصرفات در حال انجام است. هم‌اکنون نیز رفع تصرفات در یکی از مناطق اهواز در حال انجام است.

عالیپور گفت: اهواز شهری است که تصرفات در آن شایع است و در برخی محله‌ها کلا این مساله رها است و کسی جلودار نیست؛ زیرا حجم تصرفات و سکونت‌گاه‌های غیررسمی به حدی است که اگر اقدامی انجام شود، محلی از اعراب ندارد.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز تصریح کرد: اهواز مملو از سکونت‌گاه‌های غیررسمی است و اکنون ۲۵۰ هزار تا ۳۵۰ هزار نفر در این سکونت‌گاه‌های غیررسمی سکونت دارند.

وی افزود: همیشه می‌گویند چرا اجازه داده شد چنین سکونتگاه‌هایی شکل بگیرند. اگر کودکی نیز در فاضلاب این مناطق بیافتد و دچار مشکلی شود، باز هم به ما انتقاد می‌شود. همیشه اتهامات به سوی مجموعه شهرداری و افرادی است که از شکل‌گیری این سکونت‌گاه‌ها جلوگیری نکرده‌اند.

عالیپور بیان کرد: تاکنون در حریم پدافند هوایی یا حریم زردشت موسوم به روستای ابوالفضل، ۱۸۰ مورد عملیات رفع تصرف، جمع‌آوری مصالح و جلوگیری از ساخت انجام شده است. به طور میانگین در یک هفته، سه تا چهار مورد عملیات جلوگیری از ساخت و ساز غیرقانونی انجام می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به دلجویی از امام جماعت این روستا در پی درگیری اخیر، گفت: امام جماعت منطقه از من درخواست کرد که نیروهای اجراییات از این منطقه خارج شوند که بیان کردیم اکیدا چنین کاری انجام نمی‌دهیم زیرا ما مجری قانون هستیم و تا زمانی که این افراد سند و یا پروانه ساختی ارائه ندهند، ساخت و ساز غیرمجاز دارند.

وی افزود: اگر نیروهای اجراییات از منطقه خارج شوند در مدت یک سال این منطقه به یک شهرک چند هزار واحدی تبدیل می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز تصریح کرد: میزان ساخت و ساز در سال ۸۴ در این منطقه، پنج تا شش مورد بوده که اکنون به ۱۳۰ تا ۱۴۰ قطعه تصرف شده تبدیل شده است اما تنها ۸۰ واحد احداث شده در این منطقه وجود دارد که در ۴۰ واحد از این تعداد، افراد سکونت دارند.

عالیپور بیان کرد: هشت نفر از ساکنان این منطقه ادعای مالکیت و حق ریشه داشتند اما احکامی دال بر باطل بودن ادعاهای آن‌ها داده شده است و در رأی مرحله بدوی، تجدید نظر و قطعی، احکامی دال بر باطل بودن ادعای آن‌ها صادر شده است. حتی حق ریشه آن‌ها نیز به رسمیت شناخته نشده است. تنها دادگاه به کسانی که در شرق این جاده حضور دارند، حق ریشه داده است که بنیاد مستضعفان حق ریشه آن‌ها را داده است.

وی افزود: در پی شکایت بنیاد مستضعفان برای رفع تصرف از منطقه حریم پدافند هوایی اهواز موسوم به روستای ابوالفضل، رای خلع ید بنیاد مستضعفان، مصوبه شورای تامین، رای کمیسیون ۱۰۰ ماده شهرداری اهواز و دستور دادستانی را داشتیم. به نوعی، رای کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، رای قضائی محسوب می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: اجراییات شهرداری اهواز پشتوانه کافی ندارند اما می‌دانیم که رفتار نیروهای اجراییات نیز صحیح نبوده است، بنابراین در این راستا در منطقه حضور پیدا کردیم و از امام جماعت این منطقه دلجویی کردیم.

تصاویر مرتبط
  • در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟
  • در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟
  • در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟
  • در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟
  • در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟
  • در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟
  • در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟
  • در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟
  • در یکصد و بیست و یکمین جلسه شورای شهر اهواز چه گذشت؟
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار