اخبار

تاریخ انتشار: شنبه 29 مهر 1396
فلسفی: مصمم به گرفتن سهم اهواز از تولید روزانه یک‌میلیون بشکه نفت هستیم

  فلسفی: مصمم به گرفتن سهم اهواز از تولید روزانه یک‌میلیون بشکه نفت هستیم

امتیاز: Article Rating

به گزارش روزنامه فرهنگ جنوب، در بازدیدی که محمدجعفر فلسفی رئیس شورای شهر اهواز از تحریریه و دفتر این روزنامه داشت با وی به گفت‌وگو نشستیم که متن زیر حاصل آن می‌باشد.

رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به اولویت‌ها، تصمیمات کوتاه‌مدت و متناسب با نیازهای شهر را از مهم‌ترین عناوین موردبحث در شورای شهر بیان کرد و اظهارداشت: چالش‌های بزرگ ما به‌صورت کوتاه‌مدت در دو محور خلاصه می‌شود، نخست رسیدگی به وضعیت محلات به‌ویژه محلات کم برخوردار است که مردم آنجا انتظارات به حقی دارند و باید تلاش شود شرایطی به وجود آید تا هرچه زودتر تغییری در آن محلات رخ دهد. این مطالبه‌ای است که به‌صورت جدی پیگیری خواهد شد.

وی افزود: برای سرعت بخشیدن به خواسته‌های مردم این مناطق نیز اعضای شورای شهر به میان مردم محلات و مناطق رفته و به‌صورت حضوری مشکلات را از نزدیک دیده برای آن‌ها چاره‌اندیشی کردند. شهردار اهواز نیز علاوه بر اشراف به مشکلات شهری در این مناطق حضور یافت و در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفت. البته باید در این راستا پشتیبانی‌هایی از شهردار انجام شود و مجموعه شورا نیز در راستای رفع محرومیت‌ها از شهردار و برنامه‌های او حمایت می‌کند.فلسفی ادامه داد: دومین چالشی که شورا و شهرداری با آن مواجه است بحث آب‌گرفتگی معابر با آغاز بارندگی‌ها است. در حال حاضر نگرانی ما آب‌گرفتگی معابر و وضعیت شبکه فاضلاب است. در حال حاضر با توجه به اینکه بارندگی نداریم دچار مشکل هستیم و باید قبل از آغاز بارندگی‌ها اقدامات لازم در این  زمینه صورت گیرد.

رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به فعالیت‌های قابل‌قبول شهرداری اهواز در این خصوص گفت: در این موضوع نیز شهرداری در حال برنامه‌ریزی است و شورا نیز نشست‌هایی را با مجموعه‌هایی که دارای امکانات خوبی هستند مانند مجموعه نفت و سازمان آب و فاضلاب خواهد داشت.

وی تأکید کرد: باید ارگان‌هایی که امکانات خوبی برای پیشگیری از آب‌گرفتگی رادارند در قضیه درگیر کنیم تا احساس کنند در آن سهیم هستند و این اقدامی است که می‌تواند به‌صورت مقطعی و کوتاه‌مدت از بحران احتمالی در زمستان جلوگیری کند.

 ▪️اهواز، پیش‌قراول حرکت اربعین است

محمدجعفر فلسفی با اشاره به آغاز حرکت‌های مردمی به‌سوی کربلا و حضور در مراسم اربعین بیان داشت: موضوعات فرهنگی و اجتماعی مختلفی وجود دارد که در کمیسیون‌ها در حال پیگیری می‌باشند اما بحث اربعین و شور و اشتیاق مردم برای حضور در آن و همچنین برگزاری باشکوه آن برای شهر اهواز که به‌عنوان پیش‌قراول حرکت اربعین شناخته‌شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همه مردم و مسئولان باید تلاش کنند تا به شکل آبرومندانه و رفیعی این حرکت پشتیبانی و حمایت شود تا  این کار باقوت و قدرت به سرانجام برسد.

رئیس شورای شهر اهواز در خصوص جذب سرمایه‌گذار در طرح‌های عمرانی اهواز گفت: مسئله دیگری که برای شهر اهواز بسیار جدی و ضروری است مشارکت بخش خصوصی و حضور سرمایه‌گذاران در انجام پروژه‌های مختلف شهری می‌باشد و با جلسات و نشست‌هایی که در حال انجام است امیدواریم بتوانیم از سرمایه‌گذاران با ایده‌های نو استفاده کنیم.

وی افزود: زمینه برای حضور سرمایه‌گذاران در حال آماده‌سازی است و در آینده نزدیک افکار عمومی در جریان اتفاقات خوبی که از حضور بخش خصوصی در اهواز می‌افتد، قرار خواهند گرفت.

 ▪️18 محله اهواز در شرایط بحرانی قرار دارند

رئیس شورای شهر اهواز با اعلام اینکه 18 محله اهواز در شرایط بحرانی قرار دارند اظهار داشت: ما در حوزه درآمدهای شهرداری مشکل‌داریم و با پیگری های صورت گرفته، زمینه در حال آماده‌سازی برای حضور سرمایه‌گذار در پروژه‌های شهری است تا رقم قابل‌توجهی را از این راه به شهرداری تزریق کنیم و بتوانیم به مشکلات 18 محله اهواز که در شرایط بحرانی هستند به‌صورت ویژه رسیدگی کنیم.

فلسفی ادامه داد: هرکدام از این محله‌ها حداقل به 8 میلیارد تومان بودجه نیاز دارند تا بتوان قبل از پایان سال تغییری در آن‌ها ایجاد کرد.

وی افزود: در بحث خدمات شهری نیز برنامه‌های خوبی در حال انجام است و تحرکات خوبی صورت گرفته که امیدواریم در ماه‌های آینده با بهبود اوضاع شهرداری اهواز کارهای بزرگ‌تری در این حوزه صورت گیرد.

 ▪️قراردادهای قبلی با حساسیت بالا ارزیابی می‌شوند

رئیس شورای شهر اهواز در ادامه با اشاره به قراردادهایی که در دوره قبلی شورا و شهرداری در ماه‌های پایانی کار آن‌ها با پیمانکاران بسته‌شده بود، گفت: متأسفانه قراردادهایی در چند ماه پایانی کار شهردار و شورای شهر قبلی با برخی پیمانکاران بسته‌شده و به مرحله‌ای رسیده که در دوره جدید باید ابلاغ شوند.

فلسفی افزود: در جمع‌بندی که صورت گرفت تصمیم بر این شد که عملکرد پیمانکاران با شرایطی خاص، در مدت‌زمان معین( حدود یک سال) و با حساسیت بالا مورد ارزیابی قرارگرفته و در صورت رضایتمندی شورا و شهرداری از فعالیت‌های آن‌ها به کار خود ادامه خواهند داد.

وی تصریح کرد: در این قراردادها ضعف‌هایی وجود دارد که عمدتاً در حوزه خدمات شهری هستند و از وظایف ذاتی شهرداری همین فعالیت‌ها و خدمات شهری مانند جمع‌آوری زباله‌های شهری است. ادامه کار با پیمانکاران مشروط بر انجام دادن وظایف و نظارت‌های دقیق بر آن‌ها است.

 ▪️درپی گرفتن سهم اهواز از تولید روزانه یک‌میلیون بشکه نفت هستیم

رئیس شورای شهر اهواز در پاسخ به اینکه آیا صنایع عوارض خود را به‌موقع پرداخت می‌کنند گفت: نشنیدم صنایعی که در اهواز فعالیت می‌کنند عوارض خود را پرداخت نکرده باشند، اما برخی از صنایع مبلغی را به‌عنوان آلایندگی به شهرداری می‌دهند که رقم کوچکی است.

فلسفی با اشاره به تولید روزانه یک‌میلیون بشکه نفت در اهواز اظهار داشت: اهواز تولیدکننده یک‌میلیون بشکه نفت در روز است و باید مشخص شود که این سرمایه عظیم تاکنون چه منفعتی برای شهر داشته؛ البته نفت بیشتر جنبه ملی دارد اما اینکه سهم اهواز از این دریای عظیم چقدر و چگونه است برای مردم مهم خواهد بود.

وی ادامه داد: قاعدتاً ما باید سهمی از این تولید داشته باشیم و بتوانیم عوارضی از تولید نفت دریافت کنیم که همت همه‌جانبه را می‌طلبد و فقط بر عهده شورای شهر نیست.

رئیس شورای شهر اهواز تأکید کرد: این بحث نیازمند ورود نمایندگان مجلس، کمسیون انرژی مجلس، استاندار خوزستان و مدیران نفتی است تا موفق شویم عوارضی را بابت استخراج نفت کسب کنیم که رقم قابل‌توجهی خواهد بود و یک جهش در برنامه‌های شهری اهواز ایجاد خواهد کرد.

فلسفی از تلاش برای تشکیل کارگروهی جهت پیگیری این مسئله خبر داد و افزود: در حال حاضر در حال تلاش برای تشکیل کارگروهی برای پیگیری این قضیه هستیم تا بتوانیم هرچه سریع‌تر آن را به نتیجه برسانیم.

 ▪️تفویض اختیار 10 میلیاردی به شهردار اهواز

رئیس شورای شهر اهواز گفت: ما معتقدیم شهر اهواز یک کلان‌شهر است و در حال حاضر شهرداری آمده که باروحیه‌ای جهادی تصمیم دارد کارهای بزرگی را انجام دهد.

وی درباره روند قانونی گرفتن مجوز برای آغاز یک پروژه بیان داشت: هنگامی‌که مناقصه‌ای برگزار می‌شود، برنده مناقصه باید مجوزات لازم را به ترتیب از شهرداری، شورای شهر و فرمانداری دریافت نماید که حدوداً سه ماه به طول می‌انجامد.

فلسفی ادامه داد: با تفویض اختیار، مجوزات لازم جهت انجام پروژه‌ها تا سقف 10 میلیارد تومان به شهردار، شاهد کاهش زمان موردنیاز برنده مناقصه برای آغاز کارخواهیم بود.

رئیس شورای شهر اهواز درباره مزایای این کار اظهار داشت: تصمیم‌گیری با قاطعیت و کاهش زمان بروکراسی اداری برنده مناقصه تا آغاز کار، از مزایای این تفویض اختیار است؛ البته این موضوع چیزی از نظارت شورا کم نمی‌کند و نشان‌دهنده اعتماد شورا به شهردار است.

وی یادآور شد: در دوره‌های گذشته این مبلغ حدود 5/1 میلیارد بود. این کار حمایتی است در جهت سرعت بخشیدن به پروژه‌ها و پیشرفت خدمات شهری.

 

https://t.me/shoraahvaz5

تصاویر مرتبط
  • فلسفی: مصمم به گرفتن سهم اهواز از تولید روزانه یک‌میلیون بشکه نفت هستیم
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار