اخبار

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 01 مهر 1399
 فلسفی : برای حل مشکل قطارشهری اهواز و تامین هزینه های سنگین آن ارکان استان باید به میدان بیایند

  فلسفی : برای حل مشکل قطارشهری اهواز و تامین هزینه های سنگین آن ارکان استان باید به میدان بیایند

امتیاز: Article Rating

رئیس کمیسیون عمران،شهرسازی ومعماری شورای شهر اهواز گفت: با توجه به‌ اینکه منابع مالی شهرداری محدود بوده و کفاف هزینه های سنگین مترو اهواز را نمی دهد ضرورت دارد ارکان استان با تشکیل ستاد ویژه ای روند اجرای پروژه و تامین منابع مالی پروژه را با جدیت دنبال کند.
محمد جعفر فلسفی در مراسم انعقاد تفاهم نامه احداث وعملیات تکمیلی  خط یک قطار شهری اهواز به قرارگاه خاتم الانبیا که در محل استانداری خوزستان برگزار شد با بیان اینکه ما در اهواز مشکلات متعددی داریم که از گذشته به ارث رسیده و به تعبیری تبدیل به زخم کهنه شده است افزود: فرصت های بسیاری از دست رفته است، اگر همین مترو در زمان خودش اجرا می شد ده سال پیش مردم از مترو استفاده می کردند. 
وی تاکید کرد: در حال حاضر بحث جبران مافات است برای جبران دو اتفاق باید بیفتد که اولی تغییر استراتژیک بود که با تغییر پیمانکار و به میدان آمدن قرارگاه خاتم به دلیل پیشینه و تجارب ارزشمندی که این قرارگاه دارد اتفاق افتاد.
این عضو شورای شهر اهواز دومین اتفاق را در حوزه تامین منابع مالی این پروژه پرهزینه دانست و گفت؛ قطعا منابع مالی کفاف تکمیل اجرای کامل پروژه را نمی دهد و اینکه تاکید می شود زمینهای شهرداری منبع اصلی تامین مالی پروژه است حرف دقیقی نیست زیرا زمین های شهرداری که حکم دارائی و سرمایه های ماست را به دو طریق می توان به جریان انداخت و یا هزینه کرد، بخشی را در پروره های عمرانی و بخشی دیگر را در حوزه مشارکت و سرمایه گذاری به عنوان آورده شهرداری در نظرگرفت تا تبدیل به درآمد پایدار شوند و در آینده گره گشای بسیاری از مشکلات شود.همان کاری که اکثر کلانشهرها به عنوان یک رویکرد اساسی در برنامه های خود لحاظ کرده اند. 
فلسفی افزود: در موضوع مهم محرومیت زدائی از مناطق کم برخوردار نیز مبلغ 300میلیارد تومان به عنوان کف هزینه ها در نظر گرفته شده که باز هم از محل دارائی های شهرداری که همان زمین است می باشد و با این مبلغ کارها و تغییرات زیادی می توان ایجاد کرد اما برای اینکه شاهد تحول و تغییر اساسی در این مناطق باشیم مطمئنا این مبلغ کفایت نمی کند و باید منابع مالی دیگری به کمک شهرداری بیاید و لازمه آن اهتمام ویژه تمام ارکان استان برای حل این مشکل است.
وی بیان داشت: اگر قرار باشد سهم دولت در تامین مالی پروژه قطار شهری  از طریق عرضه اوراق مشارکت باشد باز برای شهرداری تعهداتی ایجاد می کند. این مسئله باید به تهران و حتی اگر صلاح باشد به مقام معظم رهبری انتقال داده شود همان طور که در مشهد مقام معظم رهبری کمک کرد و سهم شهرداری را به ده درصد تقلیل داد باید اتفاقی شبیه این در اهواز بیفتد. زیرا با منابع مالی موجود این پروژه به سرعت به نتیجه نخواهد رسید. 
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اهواز  با تاکید بر اینکه موفقیت این دو موضوع به وحدت همه ارکان برمی گردد گفت: پیشنهاد تشکیل یک ستاد ویژه در درون استان برای اثبات این موضوع که اراده ای وجود دارد تا موانع را برطرف و این پروژه را به سرانجام برساند ضروری است این ستاد می بایست با حضور نماینده ولی فقیه، استاندار، نمایندگان اهواز در مجلس و نمایندگان شواری شهر و فرمانده سپاه تشکیل شود و به طور مستمر روند اجرای پروژه را رصد و تامین منابع مالی را دنبال کند. 
فلسفی در پایان از عنایت خاص نماینده ولی فقیه در استان خوزستان جناب حجت الاسلام والمسلمین عبدالنبی موسوی فرد که به صورت ویژه طرح محرومیت زدایی را تحت حمایت و پیگیری خود قرار می دهند تقدیر و تشکر کرد.

تصاویر مرتبط
  •  فلسفی : برای حل مشکل قطارشهری اهواز و تامین هزینه های سنگین آن ارکان استان باید به میدان بیایند
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار