اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 31 شهریور 1399
فلسفی:فساد بهترین برنامه های اجرایی در دستگاهها را زمین گیر می کند

  فلسفی:فساد بهترین برنامه های اجرایی در دستگاهها را زمین گیر می کند

امتیاز: Article Rating

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اهواز گفت: اگر فساد در هر دستگاه اجرایی وجود داشته باشد حتی اگر بهترین برنامه های اجرایی طراحی و تدوین شود، فساد اثر خودش را می گذارد.
"محمد جعفر فلسفی" در نشست هم اندیشی اصحاب رسانه با مدیر عامل آبفا خوزستان بیان داشت: اساسا در مسائل آب و فاضلاب طرح مسئله باید به این صورت باشد که ابتدا مشخص کنیم وضعیت موجود مطلوب است یا خیر، زیرا در این صورت دو نوع رویکرد باید مد نظر قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: فکر نمی کنم کسی در اینکه وضعیت استان چه در حوزه آب و چه در بخش فاضلاب خوب نیست، تردیدی داشته باشد. از بیست سال قبل ما مشکل آب را داشتیم و هر رئیس جمهوری آمد وعده هایی داد ولی اهواز هم به طور خاص مغفول واقع شد.
عضو شورای شهر اهواز افزود: در مقطعی در قالب اوراق مشارکت در استان هزینه کردند ولی اهواز در این طرح نبود. ماحصلش این بود که اکنون به این وضعیت افتاده ایم. اگر تدبیر اخیر هم نبود چه بسا وضع بغرنج تر می بود.
فلسفی در ادامه بیان داشت: البته ظرفیت هایی در استان داریم نظیر امام جمعه ای که احساس مسئولیت می کند و از آنجا که می داند مقامی بالاتر همانند رهبری می تواند گره گشا باشد، ورود می کند. اینها پتانسیل های مثبت استان است.
وی با تاکید بر ضرورت ظرفیت شناسی در استان تاکید کرد: معتقدم ظرفیت های موجود به درستی شناسایی نشده اند. برای مثال مشهد بخشی از مشکل مترو خود را با استمداد از مقام معظم رهبری حل کرد ولی متروی اهواز که وضعیت به مراتب بدتری دارد همچنان زمین گیر است.
وی با بیان اینکه اولین گامی که رسانه ها نیز باید در آن مشارکت کنند این است که فضای استفاده از ظرفیت ها شکل بگیرد گفت: نوع نگاه خیلی مهم است، اینکه قصد فرافکنی داریم یا هدفمان حل مشکلات است؟ باید مشخص شود. رسانه ها یک عامل بسیار تعیین کننده هستند و اغلب صاحب نظر هستند و حتی می توانند جلساتی در باب موضوعات استان داشته باشند و نتایج را با مسئولین مربوطه در جلسات رسمی مطرح و گره گشایی کنند.
فلسفی بیان کرد: اگر وضعیت خوب نیست باید علل را بررسی کنیم بی برنامگی یا نقش مدیریت ها بوده؟ ساختار مشکل دارد یا فساد علت آن است؟ و یا اینکه به معنای واقعی مسئله جدی گرفته نشده و اولویت ما نبوده است.
 وی با اشاره به اینکه ده سال پیش " سونامی فاضلاب" تیتر رسانه های ما بود بیان داشت: اگر ده سال پیش صاحب نظران و کارشناسان پیش بینی سونامی فاضلاب را کردند چرا جدی نگرفتیم و فکری به حال آن نکردیم؟
این فعال رسانه ای با تاکید بر اینکه نیازمند واکاوی علل و عوامل به وجود آورنده وضع موجود هستیم گفت: اگر با شناسایی علل نتوانیم نقشه راه آینده را ترسیم کنیم و بازهم درست برنامه ریزی نکنیم یعنی می خواهیم همین روند نادرست را ادامه بدهیم.
فلسفی تصریح کرد: اگر فساد در شهرداری و آبفا یا هر دستگاه دیگری وجود داشته باشد مطمئن باشید حتی اگر بهترین برنامه ها را روی میز بگذارید اثرات خودش را می گذارد.
این عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه البته فساد یک روزه و دو روزه در هیچ سازمانی از بین نمی رود ولی برخورد با آن نیازمند برنامه مبارزه با فساد است گفت: فسادستیزی وقتی فساد نهادینه شده باشد اقدام ساده ای نیست.وقتی یک عنصر زده می شود عناصر دیگر فعال می شوند و کار را ادامه می دهند.
فلسفی با بیان اینکه شاخص هایی نظیر  مدیریت، برنامه و مبارزه با فساد باید با ما حرف بزنند افزود: زمانی مدیری می تواند ادعای موفق بودن بکند که در تمام این شاخص ها حرفی برای گفتن داشته باشد وگرنه رسانه ها به سادگی می توانند هر مدیری را علی رغم ضعف و کمبودها بزرگ جلوه دهند و بالعکس.
وی در پایان بیان داشت: ما نباید کار به اشخاص داشته باشیم بلکه باید شاخص ها را بسنجیم اگر قبول داریم فساد هست باید برای آن برنامه داشته باشیم و اگر مسئله را خیلی جدی می بینیم برای مقابله با آن جلسات بیشتر و تخصصی تری تشکیل بدهیم.

تصاویر مرتبط
  • فلسفی:فساد بهترین برنامه های اجرایی در دستگاهها را زمین گیر می کند
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار