اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 21 دی 1394
در جلسه کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اهواز راهکارهایی برای سازماندهی دستفروشان مطرح شد.

  در جلسه کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اهواز راهکارهایی برای سازماندهی دستفروشان مطرح شد.

امتیاز: Article Rating

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی کلانشهر اهواز، نشست تخصصی کمیسیون خدمات شهری  شورا  با حضور ریاست این کمیسیون جانعلی خورشیدی و رامی علاسوند مقدم رئیس شورای اسلامی کلانشهراهواز و عبدالعظیم شمخانی معاون خدمات شهری اهواز ظهر یکشنبه (20 دی ماه) در محل سالن اجتماعات شورای شهر اهواز برگزار شد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری ضمن اشاره به ضرورت تشکیل جلسه گفت: مسئله ضرب و شتم نیروهای اجرائیات و انتظامی توسط دستفروش ها که در برخی نقاط شهر رخ داده؛ بسیار مهم است. یک سال پیش بنا بر این شد که شهرداری 7 نقطه را برای دستفروش ها در نظر بگیرد و کاری کند که وانت بارها سد معبر نکنند و در خیابان نایستند. در حال حاضر در هر گوشه از خیابان یک وانت ایستاده و ممکن است باعث تصادف شود.

جانعلی خورشیدی با بیان اینکه طرح های زیادی برای رفع این مسئله ارائه شده اظهار داشت: در جلسه ای که در این خصوص به همراه شهردار محترم شهر اهواز و آقای شمخانی با سردار اسحاقی برگزار شد؛ مقرر گردید منطقه ای به عنوان پایلوت انتخاب  و دستفروشان به آنجا منتقل شوند و در صورت کسب نتیجه مناسب این اقدامات به سایر مناطق نیز تعمیم داده شود.

 در ادامه جلسه معاون خدمات شهری در این خصوص گفت: باید ابتدا مشخص شود که آیا دستفروشی و وانت­بار های میوه فروش به عنوان مصادیق سد معبر مورد قبول همه مسئولان شهر هستند یا خیر؟ طبق بند  20 ماده 55 قوانین شهرداری ها رفع سد معبر وظیفه شهرداری است اما وقتی معاونت خدمات شهری به این مسئله ورود می کند نهادهای نظارتی اعتراض می کنند و دلایلی مانند بیکاری و معضل اشتغال در سطح استان را در این خصوص مطرح می کنند.

 عبدالعظیم شمخانی با اشاره به ضرورت همکاری های بین بخشی در این زمینه  افزود: برنامه مطالعه شده ای در همین زمینه به معاونت اقتصادی استانداری ارائه دادیم؛هم راهکارهای کوتاه مدت مانند برخورد قهری به کمک نیروی انتظامی و هم راهکارهای بلند مدت مانند همکاری و هماهنگی با سازمان هایی مثل جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و اداره گمرک خوزستان مد نظر قرار داده شده است که خوشبختانه این برنامه مورد تایید و قبول مسئولین قرار گرفت. در صورت تصویب و ابلاغ این برنامه به شورای تامین استان، معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز می تواند هر تعداد منطقه را برای اسکان دستفروش ها و وانت بارها جانمایی و آماده کند.

 شمخانی با اشاره به ابعاد مختلف این مسئله بیان داشت: سرمنشاء این مشکلات به این باز می گردد که وقتی سایر دستگاهها و دولت مشکل اشتغال را حل نمی کنند، تبعات این مسئله و رفع آن به گردن شهرداری و نیروی انتظامی می افتد.مسئولان انتظار دارند ما این مشکل را با روش های کوتاه مدت و غیر اصولی حل کنیم. قطعا روشهای کوتاه مدت با برخورد قهری و حذفی همراه است و وقتی ما با این روش شروع به کار می کنیم متاسفانه با یک تلفن اجرای کار لغو می شود.

معاون خدمات شهری اهواز ضمن ابراز گلایه در این خصوص گفت:  تا کنون چند بار هزینه تاسیس بازارچه و احداث محل های مناسب برای دستفروشان را پرداخت کرده ایم اما هر بار به دلایل مختلف و نزدیکی به مناسبت های مختلف سال مثل ایام بازگشایی مدارس، محرم و صفر و نزدیکی به انتخابات انجام عملیات ساماندهی دستفروشان به تعویق افتاده است.

 وی همچنین اظهار داشت: ساماندهی وانت بارها نیز در همان محلی که برای دستفروش ها در نظر گرفته شده انجام می شود و آنها می توانند در کنار آنها اقلام خود را بفروشند.

 در ادامه این جلسه رئیس شورای اسلامی شهر اهواز گفت: اینکه چگونه افرادی در گرمای شدید و یا باران های سیل آسای اهواز باز هم حاضر نیستند بساط دستفروشی خود را جمع کنند؛ مسئله مهمی است و نباید از نظر دور بماند. این مسئله نشان دهنده این است که این فرد به آخر خط رسیده و تحت هیچ شرایطی حاضر نیست دست از کار خود بکشد. این مسئله خطرناک است چون در صورت بروز هرگونه حادثه ای دولت باید در این زمینه پاسخگو باشد.

  رامی علاسوند مقدم افزود: بروز این وضعیت 2 عامل دارد که یکی از آنها به خود شهرداری و وضعیت نیروهای اجرائیات باز می گردد. قرار بر این بوده که نیروهای اجرائیات از پیمانکاری به تعاونی تغییر کنند و در شهرداری استخدام شوند اما تا کنون این مسئله رخ نداده است. در حال حاضر این نیروها هیچ انگیزه ای برای کار کردن ندارند.

 علاسوند با بیان اینکه در زمان آقای کتانباف این مسئله وجود نداشت؛ بیان کرد:  عامل بعدی خارجی است شهردار سابق اهواز با احداث سایبان در میدان امام حسین این وانت بارها را در یک محل مستقر کرد.

 معاون خدمات شهری اهواز در پاسخ به این سوال گفت: ابتدا باید قبول کنید که این شغل کاذب است و به اشتغال ضربه می زند آن وقت در صدد رفع آن بر آیید اما اگر آن را به عنوان شغل قبول داردی دیگر چرا در صدد حدف آن هستید؟

 شمخانی با بیان اینکه در حال حاضر وانت بارها به صورت یکی از المان های شهری اهواز در آمده اند؛ اظهار داشت: تجربه نشان داده اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در این زمینه بسیار موثر است.مسئله وانت های میوه فروش به راحتی قابل حل است به شرطی که همه گان قبول داشته باشند جزو مصادیق سد معبر هستند و باید از سطح شهر جمع آوری شوند. طبق ماده 7 قانون ایمنی راهها استقرار هر شی از جمله اتومبیل جرم مشهود است.

 دیگر عضو شورای شهر اهواز نیز در ادامه گفت: دستفروش به کسی اطلاق می شود که به صورت سیار اجناس خود را می فروشداما این افراد دستفروش نیستند. بنده معتقدم اراده ای برای حل این معضل وجود ندارد چراکه این افراد یکی از بهترین نقاط شهر که همان هسته مرکزی است را تصرف کرده اند. مسئولان در حالی نگران بیکار شدن این افراد هستند که مغازه داری که میلیون ها تومان سرمایه خود را در مغازه گذاشته و مالیات و عوارض پرداخت می کند از این مسئله متضرر می شود.

 زیباصالح پور افزود: هیچ کس نمی تواند منکر وجود بساطی ها شود و ما نمی توانیم آنها را ساماندهی کنیم بلکه باید محل استقرار آنها را ساماندهی کنیم. جای دستفروش ها مرکز شهر نیست.

 این عضو کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز با بیان اینکه وضعیت مرکز شهر اصلا مناسب و به نفع مردم نیست اظهار داشت: بازاری ها به اعضای شورای شهر لقب چوپان دروغگو داده اند. به عنوان نمایندگان شورای شهر باید بپذیریم این وضعیت به نفع شهر اهواز نیست و ما عملا ثابت کرده ایم اراده جدی ای برای حل این مسئله وجود ندارد. تعطیلی بازار بدتر است یا اجتماع دستفروش ها در مقابل استانداری است؟ بالاخره باید تصمیم بگیریم می خواهیم مرکز شهر از این دستفروش ها خالی شود یا نه؟ اگر این اراده وجود دارد باید با جدیت پیگیری کنیم و تا به نتیجه نرسیده ایم متوقف نشویم. تا زمانی که این مسئله رفع نشود همچنان استخوان لای زخم است  و مردم راضی نیستند.

 دیگر عضو این کمیسیون نیز ضمن تایید این صحبت ها گفت: در این زمینه برای فرمانداری، استانداری، شورای تامین و نیروی انتظامی تعیین تکلیف نیروی انتظامی ولی هیچ وقت گفته نشده که شهرداری و نیروهای اجرائیات چه اقداماتی در این خصوص انجام داده اند. بنده نیز با خانم صالپور موافقم و فکر می کنم اراده ای برای حل این معضل وجود نداشته و هرچه بوده در حد حرف و شعار است و رنگ اجرا به خود ندیده است.

 آذر زمانپور با بیان اینکه شهرداری تهران در این خصوص اقدامات خوبی را انجام داده که قابل الگو برداری هستند، افزود: نظارت بر کالاهای دستفروشان ضعیف است و منع قانونی دارند. حتی مواد مخدر و اسلحه های سرد و گرم نیز ارائه می شوند. باید قبول کنیم رفع این معضل وظیفه کلی شهرداری است. از ابتدای شهرداری منطقه 3 تا جاده فرهنگیان وانت بار ها تجمع دارند و حتی برای خود آلونک ساخته اند و این مسئله برای یک کلانشهر زیبنده نیست.

 این عضو شورای شهر اهواز همچنین گلایه آموزش و پرورش در این زمینه را مطرح کرد و بیان داشت: در ظلع جنوبی منطقه کیان 3 مدرسه وجود دارد که 2 تا از آنها دخترانه هستند و مسئولان آموزش و پرورش به شدت از اینکه بساطی ها در جلوی مدارس تجمع می کنند، ناراحت هستند. بنده به عنوان یک آموزش و پرورشی اعلام می کنم که هم معلمان و هم دانش آموزان از این مسئله ناراضی هستند  و آفت بزرگی برای آموزش و پرورش محسوب می شوند.

 وی با تاکید بر اینکه راهکار های ارائه شده باید با هم اندیشی رنگ عمل به خود بگیرند؛ گفت: باید در این خصوص کاربردی تر صحبت کرد و همه در این زمینه مسئول هستیم. حتی رانندگان و عابران نیز از سد معبر وانت بارها ابراز نارضایتی می کنند. بنده از ریاست محترم شورا درخواست دارم عملی تر در این زمینه کار کنیم تا مردم نیز متوجه شوند که نمایندگان آنها بیکار ننشسته اند.

 شمخانی در پاسخ به صحبت های این دو عضو شورای شهر اظهار داشت: بنده نیز معتقدم اراده ای جدی برای انجام و رفع این مشکل وجود ندارد و اقداماتی که لازم است صورت نگرفته است. اما باید مشخص شود از سوی چه دستگاهی این اراده وجود ندارد؟ وقتی ما با یک تلفن مکلف می شویم که از مواضع خود عقب نشینی کنیم و عملیات ساماندهی را متوقف کنیم؛ نمی توانیم به تنهایی این بحران را رفع کنیم.

 معاون خدمات شهری اهواز گفت: بنده از شورای تامین استان نامه رسمی و مکتوب دارم و کدام دستگاه می تواند از دستورات شورای تامین تبعیت نکند ضمن اینکه در این شرایط نیروی انتظامی نیز بدون اعلام رضایت شورای تامین همکاری نمی کند و ما  نیز نمی توانیم بدون مصوبه و دستور شورای تمین و همکاری نیروی انتظامی این مشکل را رفع کنیم.

 

شمخانی با تاکید بر آمادگی نیروهای اجرائیات شهرداری برای اجرای عملیات ساماندهی بیان کرد: اجرائیات می تواند از اقدامات خود آمار بدهد اما این کافی نیست. باید به صورت کلی به نیروی انتظامی اعلام شود که وانت بارها  و بساطی ها را جمع اوری کنند.  اگر این اقدامات انجام شود نیروهای اجرائیات با مجوز می تواند کار کنند

 این مقام مسئول با بیان اینکه دو هفته پیش تمام نیروهای اجرائیات در درگیری با دستفروشان بازداشت شدند گفت: تا وقتی دستور از سوی شورای تامین صادر نشود دست ما بسته است. در حال حاضر تعداد وانت بار ها از دستفروشان بیشتر است و در تمام نقاط شهر وجود دارند چراکه فضا برای آنها امن است.

شمخانی نیز با بیان اینکه در این زمینه مدیریت شهری ضعیف عمل کرده به مشکلات این حوزه اشاره کرد و گفت: در عملیات های ما هنگام غروب نیروی انتظامی همکاری خود را مشروط به حکم قضایی می کند. تا امروز همکاری اعضای محترم شورا بی دریغ بوده است و اقدامات و حمایت های اینچنینی اگر اعمال شود نیروهای اجرائیات روز به روز بهتر عمل می کنند.

 در ادامه جلسه جانعلی خورشیدی از عدم حضور شهردار و یا نماینده ای از سوی وی ابراز گلایه کرد و این عدم حضور را اهمیت ندادن به مسائل شهری تلقی کرد.

همچنین عضو دیگر شورا در این جلسه گفت: در سال 89 کارگروهی برای ساماندهی مصرف سوخت وانت بارها تهیه کرد و به تاکسیرانی اعلام شد برای ساماندهی وانت بارها اقدام شود در اهواز 9000 خودروی وانت بار در سامانه تاکسیرانی ثبت نام کردند. در سال 92 مجددا جهت تشکیل پرونده و به روز کردن اطلاعات این افراد اقدام شد. در قرار داد سازمان تاکسیرانی بنا بود 8 نقطه در شهر اهواز جهت ساماندهی وانت بارها بر اساس نیاز منطقه جهت ایجاد وانت بار تلفنی به پیمانکار سپرده شود و در مبادی ورودی شهر اقدام به جابجایی بار کنند. اگر پلیس راهور همکاری کند می توانیم این قرارداد را انجام دهیم.

در ادامه جلسه حجت الاسلام قربانعلی سعادت نیا ضمن گلایه از صحبت های مطرح شده مبنی بر ضعف عملکرد شورا پیشنهاد داد جدول زمان بندی در این خصوص تشکیل شود. وی خطاب به عبدالعظیم شمخانی گفت: گذشته ها را باید فراموش کرد و از این به بعد به فضل الهی همت کنید تا این مشکل حل شود. از همین فردا باید شروع به کار کرد و در خواست مصوبه شورای تامین بدهید. با کسی تعارف نکنید و با دست پر به شورای تامین بروید. در بحث بنکداران با جدیت عمل کردیم و پای تصمیمات خود ایستادیم تا توانستیم این معضل را حل کنیم.شما نیز از همین فردا اقدام کنید تا ان شاء الله این معضل حل شود.

تصاویر مرتبط
  • در جلسه کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر اهواز راهکارهایی برای سازماندهی دستفروشان مطرح شد.
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار