اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 13 دی 1395
تشریح یکصد و پنجاه و ششمین جلسه شورای کلانشهر اهواز

  تشریح یکصد و پنجاه و ششمین جلسه شورای کلانشهر اهواز

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر اهواز، یکصد و پنجاه و ششمین جلسه شورا با حضور اعضاء، مدیران شهرداری و اصحاب رسانه بعد از ظهر دوشنبه در صحن شورا برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام کاظم سواری به عنوان نخستین ناطق، ضمن تشکر از مردم برای گرامیداشت حماسه 9 دی اظهار داشت: مردم بار دیگر به ندای رهبر انقلاب لبیک گفته و برای تشخیص دوست از دشمن به صحنه آمدند.


وی در ادامه به مصوبه اربعین اشاره کرد و گفت: متاسفانه علیرغم تصویب شورا و گذشت اربعین، تاکنون مصوبه کمک به مواکب حسینی اجرایی نشده است که امیدواریم به زودی این امر صورت گیرد.


سواری در خصوص وضعیت تیم استقلال خوزستان اظهار کرد: این تیم مایه افتخار ما است و عوامل آن نیز برای حل مشکلات خود رایزنی هایی با استاندار انجام دادند که امیدوارم لایحه کمک مالی به این تیم در این جلسه به تصویب برسد.


عضو شورای شهر اهواز در ادامه با اشاره به مشکل بلاتکلیفی رانندگان اتوبوسرانی عنوان کرد: پرداخت 4 درصد حق بیمه این عزیزان برای بازنشست شدن حق آنهاست.


وی افزود: برخی از این رانندگان توانایی کارکردن ندارند و درحالی که بیش از 20 سال سابقه کاری دارند، هنوز هم مشغول هستند.

 

در ادامه این جلسه حجت الاسلام قربانعلی سعادت نیا، دومین ناطق پیش از دستور گفت: یکی از حساس ترین مقاطع انقلاب، قیام 15 دی سال 57 در منطقه بهمئی بود که کمتر به آن توجه شده است.


وی افزود: این قیام یکی از سرنوشت سازترین حرکت های عشایر در انقلاب بوده است که در منطقه ای محروم با همراهی روحانیون باعث خلق حماسه ای بزرگ شد.


عضو شورای شهر اهواز در ادامه با بیان اینکه شاید این آخرین نطق من در این دوره باشد، اظهار کرد: شورای چهارم فرازها و نشیب ها و تلخی و شیرینی های زیادی داشت.


وی افزود: می توانستیم از این فرصت خدادادی بهتر استفاده کنیم و مکمل یکدیگر باشیم اما متاسفانه نه شورا و نه شهرداری نتوانست از این فرصت به خوبی استفاده نماید.


سعادت نیا با بیان اینکه در این 4 سال نتوانستم حتی یکبار هم سرم را مقابل مردم بالا بگیرم، گفت: در آخرت چوب این فرصت سوزی را خواهیم خورد، در این مدت تنها 20 تا 30 درصد توان شورا به کار گرفته شد که ثلثی از آن در چالش ها و ثلثی دیگر در انتخاب ها صرف شد.


عضو شورای شهر اهواز تصریح کرد: شهردار می داند که ما از مدافعین وی بودیم و در زمانی که همکاران ما مطالبی خارج از شأن خود و شورا مطرح می کردند، من از وی حمایت کردم و به همکاران می گفتم چیزی نگویید تا فضا ملتهب نشود.


وی افزود: متاسفانه در این دوره در جذب سرمایه، برنامه و بودجه و همچنین تعامل می توانستیم خودمان را نشان دهیم اما نشد تاجایی که می توانستم همراهی کردم و امیدوارم از این فرصت های سوخته درس بگیریم.

 

ناجی سواری سومین ناطق پیش از دستور این جلسه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این دوره، ضمن تشکر از کارکنان شهرداری، اظهار کرد: در سالهای اخیر اقدامات بنیادی و زیرساختی خوبی از جمله تعریض پل سوم، احداث تقاطع غیر همسطح شریعتی، احداث زیرگذر خلیج فارس، شروع پروژه عظیم غیر همسطح شهید بندر، احداث روگذر جواد الائمه و همچنین پل ولایت انجام شده است.


وی افزود: تصویب منطقه بندی شهرداری از 4 منطقه به 8 منطقه، تدوین اساسنامه های سازمانهای تابعه، طراحی ساختار سازمانی شهرداری و ارتقاء جایگاه های ستادی، احداث مسیرهای ارتباطی کلیدی، احداث مسیر ارتباطی میدان شهید صیاد شیرازی و پل روگذر شهید سوداگر، اجرای فاز نخست پارکینگ طالقانی و... از دیگر خدمات شهرداری در این دوره می باشد.

 

عضو شورای شهر اهواز در ادامه تصریح کرد: با این وجود شهردار و شورای شهر اهواز با چالش های مدیریتی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند که باید به صورت صحیح و بنیادی با این مسائل برخورد نمود تا بتوان چشم اندازی زیبا، امن و واقع گرا به شهر اهدا شود.


سواری با اشاره به مشکلات درآمدی شهرداری اهواز گفت: باتوجه به اینکه در سالهای اخیر ساخت و ساز در شهر اهواز و شاید بتوان گفت در سطح کشور رو به نزول شدید است و رشد منفی را در پیش گرفته که این میزان در اهواز با رشد منفی 50 درصدی از سال 91 تا 94 بوده است، شهرداری و شورا در جایگاه نظارتی می بایست به ساز و کارهای مناسب تری از فروش پروانه ساختمان رو بیاورند که متاسفانه این مهم اتفاق نیافتاده است.


وی خاطرنشان کرد: متاسفانه منابع درآمدی جدیدی که پایداری بیشتری نسبت به فروش پروانه های ساختمان داشته باشند، تعریف نگردیده است و نه تنها نتوانستیم به این مهم دست یابیم بلکه حتی درآمدهای واقعی شهر را هم نتوانستیم جذب نماییم که شاید عامل اصلی آن عدم شفافیت در اطلاعات موجود و کافی نبودن اطلاعات در حوزه درآمدی باشد که با وجود تعریف پروژه ممیزی در سالهای اخیر در بودجه های سال های گذشته متاسفانه انجام این پروژه هنوز در هاله ای از ابهام به سر می برد و هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است.


این عضو شورای شهر اهواز خاطرنشان کرد: با وجود اینکه بیشترین ارتباط ارباب رجوع و شهرداری در حوزه شهرسازی می باشد و با توجه به اینکه در سالهای اخیر با زحمات شهردار سیستم جامع شهرسازی در هشت منطقه شهرداری استقرار یافته، لیکن این سیستم به صورت کامل مورد بهره برداری قرار نگرفته و درحال حاضر کارایی مناسبی نداشته است و با ایرادات فراوان باعث شد که نه تنها درآمدهای شهرداری در این حوزه بدرستی محقق نگردد بلکه موجب نارضایتی برخی از شهروندان گردد که می بایست باتوجه به اهمیت موضوع هرچه سریعتر نسبت به اتخاذ تصمیمات صحیح و بجا این آسیب را اصلاح نمود.


ناجی سواری گفت: با توجه به اینکه وضعیت اختصاص ارزش افزوده به شهرها که درحال حاضر سهم عمده ای از درآمدهای شهرداریها از این منبع است، به صورت کامل مشخص نگردید و احتمال کاستن ارزش افزوده به کلانشهرها می باشد، هیچگونه آینده نگری از شهرداری و شورا انجام نشده است که مطمئناً اگر این اتفاق بیفتد، شهرداری را با چالش های بسیار بزرگی مواجه می کند.


وی اظهار داشت: عدم وجود طرح راهبردی و جامع حریم شهر اهواز که باعث شده شهر اهواز بدون داشتن سیاست مشخص در حریم شهر اقدام نموده و صدمات جبران ناپذیری را در آینده به توسعه شهر خواهد نمود.


عضو شورای شهر اهواز بیان داشت: عدم وجود بانک اطلاعات متمرکز الکترونیکی در حوزه شهرسازی و املاک شهرداری باعث شده صدمات غیرقابل جبرانی به وضعیت مدیریت شهری و املاک شهرداری وارد شود.


سواری خاطرنشان کرد: ساخت و سازهای غیر رسمی در حاشیه شهر اهواز و رشد بی رویه تصرف غیر قانونی و بدون مجوز در حاشیه شهر از اهم مشکلات شهر اهواز می باشد.


وی در پایان به بلاتکلیفی رانندگان اتوبوسرانی اشاره نمود و گفت: سازمان اتوبوسرانی از لحاظ درآمدی وضعیت بسیار ضعیفی دارد و باتوجه به بدهی بسیار بالای این سازمان به بیمه و کارکنان بازنشسته، از شهردار می خواهیم با همکاری دولت، تدبیری اتخاذ نماید تا مشکل این رانندگان حل شد.


سواری افزود: هزینه های اضافی مانند تبلیغات، کتابچه ها، هدایا و هزینه های غیر ضروری باید از شهرداری حذف شود تا وضعیت سازمان هایی مانند اتوبوسرانی مرتفع شود.

 

در ادامه یکصد و پنجاه و ششمین جلسه شورای شهر اهواز، لایحه کمک یک میلیارد تومانی به تیم استقلال خوزستان وارد دستور کار شد.

 

حسین حیدری در این خصوص گفت: لایحه ای از سوی استاندار خوزستان برای کمک به این تیم به شورا ارسال شده است که ابتداً منبع مالی آن مالیات بر ارزش افزوده بود.

 

وی افزود: باتوجه به مشخص نبودن میزان دقیق مالیات بر ارزش افزوده، استاندار عنوان کرد که این مبلغ را از تهران گرفته و ربطی به مالیات بر ارزش افزوده استان ندارد.

 

رامی علاسوند دیگر عضو شورای شهر اهواز در این باره عنوان کرد: هر شهرداری در کشور یک تیم دارد، حداقل شهرداری اهواز که تیمی ندارد به یک تیم شهر کمک کند.

 

در ادامه اسکندر زنگنه با بیان اینکه کمیسیون برنامه و بودجه با این لایحه مخالفت کرده است، گفت: ما با ورزش مخالف نیستیم بلکه با نوع هزینه کرد مخالفیم.

 

وی افزود: در شرایط فعلی کارکنان اتوبوسرانی که مشکلات بسیاری دارند، در اولویت هستند.


زنگنه عنوان داشت: درحال حاضر منابع مالی شهرداری ضعیف است و اگر منابع مالی اجازه میداد ما تیم را اداره می کردیم.


عضو شورای شهر اهواز گفت: درحالی که بحث گورخواب ها در فضای مجازی منتشر شده است، شهر اهواز مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی زیادی دارد.


رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه 4 سال است اتوبوسی خریداری نشده، اولویت دیگر ما خرید اتوبوس است.

 

عاشور سواری پور در این خصوص گفت: تیم استقلال خوزستان مایه افتخار ماست و حفظ آن بر همه مسئولین واجب است.


وی افزود: میزان مالیات بر ارزش افزوده در بودجه سال گذشته 310 میلیارد تومان تعریف شده اما سازمان امور مالیاتی تنها 160 میلیارد تومان آن را به شهرداری داده است.

 

عضو شورای شهر اهواز گفت: استاندار قول داده که امسال این 310 میلیارد تومان تحقق پیدا کند و مبلغی که به عنوان منبع کمک به استقلال خوستان در نظر گرفته شده، مربوط به مالیات بر ارزش افزوده نیست.

 

حسین حیدری دیگر عضو شورای شهر اهواز خاطرنشان کرد:  همه باید به تیم استقلال خوزستان کمک کنند، استاندار قول داده که علاوه بر آن، مبلغ 200 میلیون تومان نیز به تیم استقلال اهواز اختصاص یابد.

 

سید محمد جواد رضوی نیز در این باره گفت: با مسائل نمی توان احساسی برخورد کرد، تمام مردم پس از قهرمانی تیم استقلال خوزستان خوشحال شدند و حاضرند به آن کمک کنند اما آیا عوامل این تیم در 3 سال و نیم گذشته از شورا برای حضور در مسابقات و تمرینات خود دعوت کرده اند؟


وی با بیان اینکه شهرداری اهواز اکنون مشکل پرداخت حقوق دارد، افزود: بنده مخالف کمک به این تیم نیستم اما باید منطقی با این موضوع برخورد کنیم.


عضو شورای شهر اهواز خاطرنشان کرد: مصوبه اربعین اکنون به مشکل مالی برخورده است پس چه جور یک میلیارد تومان دیگر را مصوب می کنیم؟

 

سید مهدی آلبوشوکه در ادامه این موضوع اظهار کرد: این تعامل با استانداری از قبل بوده است و با جابجایی بودجه تاکنون کمک های زیادی شده است و استانداری آنها را تامین کرده است.


وی افزود: نگرانی اعضاء درست است اما این مبلغ طبق قول استاندار پرداخت خواهد و جای نگرانی نیست.

 

همچنین حجت الاسلام کاظم سواری گفت: این کمک از استانداری است و از بودجه شهرداری نیست.


وی افزود: تاکنون کمک های زیادی به ادارات مانند آموزش و پرورش شده است، اخیراً نیز یک میلیارد تومان برای دفع آب های سطحی به آبفا کمک شد، حال ما می خواهیم به یک تیم قهرمان کمک کنیم تا حفظ شود.

 

جمشید سلحشور دیگر عضو شورای شهر اهواز در این خصوص عنوان کرد: همه مخالفان و موافقان این لایحه نیتی خیر دارند و هدف آنها کمک به تیم است لذا باید به قول استاندار اعتماد نماییم.

 

در پایان این اظهارات، لایحه کمک مالی یک میلیارد تومانی به استقلال خوزستان با رای اکثریت اعضاء تصویب شد.

 

در ادامه، موضوع مصوبه اربعین مورد بحث قرار گرفت.

 

سید خلف موسوی شهردار اهواز نیز در این خصوص گفت: پس از تصویب این لایحه در شورای شهر، فرمانداری دو نامه با یک شماره مبنی بر نداشتن وجاهت قانونی در نامه اول و بلامانع بودن در نامه دوم دریافت کردیم.


وی افزود: با این وجود شورا از من می خواهد که تمام پرداخت ها طبق سند باشد.

 

هوشنگ شیرمردی در این خصوص گفت: این مصوبه قانونی است و باید در طی 48 ساعت آینده اجرایی شده و گرنه دیگر لایحه ای را از شهرداری بررسی نخواهیم کرد.

 

در ادامه این جلسه لایحه ترک تشریفات عملیات لوله گذاری و دفع آبهای سطحی ترمینال شرق اهواز وارد دستور کار شد.


حجت الاسلام کاظم سواری در خصوص وضعیت خدمات شهری گفت: ماشین آلات مربوط به منطقه یک پس از گذشت بیش از 9 ماه تاکنون تیین تکلیف نشده اند.


وی افزود: خدمات شهری نتوانسته عدالت را رعالیت کند و دستگاه هایش را هماهنگ کند.

 

در این خصوص جمشید سلحشور گفت: تعداد زیادی پرونده به ما مراجعه می کنند که سالها پیش کار آنها تمام شده اما قراردادی نداشته اند.


وی افزود: باید موردی در شورا تصویب شود که هیچگونه کاری را که قرارداد نداشته باشد، در شورا بررسی و تصویب نشود زیرا با این کار ما راه فساد را باز گذاشته ایم.

 

جانعلی خورشیدی در ادامه گفت: شاید در گذشته تخلفاتی صورت گرفته اما اکنون نیز درحال انجام است.


وی افزود: وقتی همه ناظران مربوطه موردی را امضاء کرده اند ما نیز باید به آن اعتماد کنیم.

 

در پایان، این لایحه نیز به تصویب اعضا رسید.

 

هوشنگ شیرمردی در پایان این جلسه با اشاره به موضوع مناقصات عنوان کرد: مناقصات باید 48 ساعت قبل به اعضای شورا اطلاع داده شود و اگر اعضای شورا در مناقصات حضور نداشته باشند، آن مناقصه وجهات ندارد.


وی افزود: در این زمینه ابهاماتی وجود دارد که رعایت این نکته را ضروری می نماید.

تصاویر مرتبط
  • تشریح یکصد و پنجاه و ششمین جلسه شورای کلانشهر اهواز
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار