اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 24 خرداد 1395
تشریح جزئیات یکصد و سی و پنجمین جلسه علنی شورای کلانشهر اهواز

  تشریح جزئیات یکصد و سی و پنجمین جلسه علنی شورای کلانشهر اهواز

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی شورای کلانشهر اهواز، یکصد و سی و پنجمین جلسه شورای شهر اهواز صبح امروز با حضور اعضای شورا،  اصحاب رسانه در صحن علنی این شورا برگزار شد.

 

حجت الاسلام سعادت نیا عضو شورای شهر اهواز در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک و بیان برکات ماه مبارک رمضان عنوان کرد: خردادماه نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است، زیرا سخنان آتشین امام، قیام خونین ۱۵ خرداد، سالروز فتح خرمشهر، شهادت دکتر چمران و سالروز رحلت امام خمینی (ره)  در این ماه است.

 

وی در ادامه عنوان کرد: باتوجه به گذشت ۳ سال از عمر شورا به حسب عدم هماهنگی و تعامل شورا و شهرداری نتوانسته اند حداقل مطالبات مردم شریف اهواز را انجام دهند تا اینکه به طرح سوال از شهردار رسید.


سعادت نیا خطاب به شهردار اهواز گفت: مگر در نظام جمهوری اسلامی مسئولیت ها امانت نیستند؟ مگر سنگر خدمت به مردم تلقی نمی شوند؟


این عضو شورا ادامه داد: آقای شهردار اگر به هر دلیلی نتوانستید مطالبات مردم را انجام دهید، از شهرداری اهواز کنار بروید و اجازه دهید شورای چهارم در مدت باقی مانده با فرد دیگری این مطالبات را پیگیری کند.


حجت الاسلام سعادت نیا خاطرنشان کرد: چرا باید مانند شهردار آبادان، کار به استیضاح و تقابل برسد، شما یکی از نیروهای بومی استان هستید، چرا باید کار به جایی برسد که ما به نقاط ضعف شما و شما به نقاط ضعف برخی اعضای شورا که  از شما امتیازی گرفته اند، بپردازیم.


وی افزود: حال که نتوانسته اید در حوزه خدمات شهری، ساماندهی نیروی انسانی و حوزه املاک کاری انجام دهید، کنار بکشید.


این عضو شورای شهر گفت: دلسوزانه از شهردار می خواهم کنار برود تا وقت شورا صرف استیضاح ایشان تلف نشود.

 

سعادت نیا خطاب به شهردار اهواز اظهار کرد: شاید شما فرماندار موفقی بودید اما دلیلی نمی شود که شهردار خوبی نیز باشید.


عضو شورای شهر اهواز در پایان گفت: از مردم اهواز به دلیل عدم حل کردن مشکلات آنان در این ۳ سال عذرخواهی می کنم.

 

در ادامه این جلسه ناجی سواری عضو دیگر شورای شهر اهواز با اشاره به جلسات قبلی شورا عنوان کرد: از سه جلسه قبل نشستی برگزار شد و طی آن مدیران شهرداری به سوالات اعضای شورا پاسخ دادند.

 

وی افزود: یکی از اعضای شورا در خصوص ورود اعضا شورای شهر به سازمان ها تذکر داده و این کار را غیر قانونی خوانده بود درحالی که هیچ منع قانونی برای حضور اعضای شورا در سازمان وجود ندارد و این کار با هماهنگی ریاست شورا انجام می شود.

 

سواری اظهار کرد: باتوجه به مدت باقی مانده از عمر شورا باید نظارت بر عملکرد سازمان ها را بیشتر کنیم تا افراد ضعیف و توانمند مشخص شوند.

 

عضو شورای شهر اهواز در خصوص پروژه قطار شهری عنوان کرد: شورا همیشه برنامه های قطار شهری را سریعاً تصویب کرده ولی از ابتدای کار شورا یعنی حدود سه سال پیش قرار بود فاز نخست آن افتتاح شود.

 

ناجی سواری اظهار کرد: به نظرم افرادی پشت این قضیه هستند که نمی گذارند کار به سرانجام برسد.

 

وی افزود: درسال های اخیر حدود ۷۰۰ کارگر قطار شهری اخراج شده اند و اخیراً به آنها گفته شده که به کار بازگردند ولی باید تعهد دهند که بیش از  نصف حقوق و مزایای خود را دریافت نکنند.

 

عضو هیات رئیسه شورای شهر اهواز در خصوص طرح ساماندهی دسفروشان اظهار کرد: جلسه ای با این عزیزان که حدود ۵۰۰ نفر هستند، برگزار شد که بحث های خوبی در این زمینه انجام شد.

 

سواری افزود: از اعضای شورا و شهرداری خواهش دارم همانگونه که برای مغازه داران وقت گذاشتند برای دستفروشان نیز وقت بگذارند.

 

حسین حیدری دیگر عضو شورای شهر اهواز در ادامه این جلسه  عنوان کرد: شورا برای خدمات بهتر و تسهیل کار شهرداری از تفویض اختیارات، تصویب لوایح و تصویب بودجه هیچ کم کاری نکرده است.

 

وی افزود: اگر نارضایتی از عملکرد شهرداری وجود دارد، شورا هیچ تقصیری ندارد و هر آنچه شهردار برای خدمت بهتر به مردم درخواست کرده انجام شده است.

 

حیدری در ادامه اظهار کرد: باتوجه به رکود حاکم بر جامعه یا باید قیمت ها کاهش و یا حداقل ثابت بمانند اما در شهرداری اهواز اینگونه نیست.

 

این عضو شورای شهر اهواز افزود: دفترچه منطقه بندی بدون مشورت با شورا قیمت گذاری شده و برخی از قیمت ها تا ۱۰ برابر افزایش داشته اند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بروکراسی اداری شهرداری عنوان کرد: بروکراسی اداری شهرداری اهواز بسیار پیچیده و فرآیند اجرای پروژه ها بسیار سخت شده است.

 

حسین حیدری در ادامه اظهار کرد: مدیران مناطق نباید درگیر تامین درآمدهای خود باشند بلکه باید  به ایده پردازی و اجرای پروژه ها عمل کنند.

 

این عضو شورای شهر افزود: باید کمیته ای در شهرداری مرکز وجود داشته باشد و بر تامین درآمدها تمرکز کنند.

 

حیدری در ادامه با اشاره به پروژه قطار شهری اهواز گفت: باتوجه به محدودیت های مالی دولت و عدم پرداختی به متروی اهواز، ادامه این روند راه به جایی نمی برد.

 

وی افزود: پیشنهاد دارم باتوجه به عبور تونل مترو از زیر رودخانه کارون، فاز نخست تا فلکه ساعت متوقف شود.

 

عضو شورای شهر اهواز در ادامه خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه ردیف بودجه ای برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و خرید اتوبوس، در بودجه در نظر گرفته شده است اما تعداد اتوبوس ها از ۳۰۰ دستگاه به ۲۱۰ دستگاه رسیده است.

 

در ادامه این جلسه ابراهیم نوشادی نماینده شهردار اهواز در خصوص دفترچه منطقه بندی گفت: دفترچه منطقه بندی طبق ماده ۶۴ قانون مالیات های مستقیم تنظیم می شود و شهرداری نقشی در آن ندارد.

 

وی درباره درآمدهای شهرداری مناطق اظهار کرد: وزارت کشور می گوید هر منطقه از شهرداری باید خودش هزینه های خودش را تامین کند.

 

نوشادی خاطرنشان کرد: دولت در پروژه قطار شهری به دلیل مشکلی که دارد، تاکنون هیچ تخصیصی نداشته است.

 

در ادامه این جلسه حجت الاسلام کاظم سواری عضو شورای شهر اهواز اظهار کرد: وضعیت فعلی بروکراسی در شهرداری اهواز انجام پروژه ها را قفل کرده است و متاسفانه وضعیت در شهرداری امنیتی شده به گونه ای که مدیران ترس از اجرای پروژه ها دارند و قدرت تصمیم گیری از آنها گرفته شده است، لذا باید آموزش و توجیه مدیران و پرسنل در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

 

عضو شورای شهر اهواز خاطرنشان کرد: هفته گذشته از منطقه ملاشیه بازدید به عمل آمد ولی متاسفانه هیچ پیگیری و یا مصوبه ای برای حل مشکلات مردم این منطقه نشده است درحالی که مردم ملاشیه منتظر نتیجه جلسه ماقبل هستند.

 

سواری در ادامه گفت: علی آباد منطقه ای است که جاده ورودی آن حادثه خیز و خطرناک است به نحوی که به دلیل تاریک و بد بودن مسیر همواره شاهد تلفات هستیم.

 

این عضو شورای شهر افزود: شهرداری در اسرع وقت این مشکلات را برطرف نماید و باید مشکلاتی که مستقیماً از زبان مردم مطح می شود، اولویت داده شوند.

 

وی در ادامه عنوان کرد: اعضای شورا به داشتن پیمانکار متهم می شوند لذا امور حقوقی شورا باید در این زمینه ورود کند که اگر واقعاً وجود دارد، مشخص و اعلام شود.


علی ناصری عضو هیات رئیسه شورای شهر اهواز در تذکری عنوان کرد: اعضای شورا روزانه در دفتر شهردار حاضر می شوند و ساعت ها در آنجا می مانند درحالی که شهردار باید به کار مردم رسیدگی کند و حضور زیاد اعضای شورا وقت شهردار را می گیرد.

 

وی افزود: شهردار و شورا با حضور حراست و بازرسی جلسه ای بگذارند و عیب ها و مشکلات خود را مطرح نمایند.

 

در ادامه این جلسه جانعلی خورشیدی عضو دیگر شورای شهر اهواز اظهار کرد: در کلانشهر و سازمان های آنها دو اصل در مدیریت وجود دارد و آن تفویض اختیار و آموزش است که در شهرداری اهواز این اصول معنایی ندارند.

 

وی افزود: ظاهراً اعتمادی به شهرداران مناطق وجود ندارد و مدیران مناطق باید برای انجام کوچکترین کار از شهردار اجازه بگیرند.

 

خورشیدی گفت: کسی که برای مدیریتی انتخاب می شود باید حداقل آموزش لازم در آن زمینه را ببیند.

 

همچنین در ادامه این جلسه عاشور سواری پور با اشاره به طرح ساماندهی دستفروشان اظهار کرد: قرار بود گزارشی تنظیم شود و مکانی به غیر از پارک ربیع برای استقرار دستفروشان مطالعه شود.

 

وی افزود: حضور اعضای شورا در دفتر شهردار برای حل مشکلات مردم است و اگر بروکراسی پیچیده شهرداری نباشد و کار مردم به راحتی انجام شود، ضرورتی ندارد که اعضای شورا در دفتر شهردار حضور پیدا کنند.

 

آذر زمان پور دیگر عضو شورای شهر اهواز در تذکری اظهار کرد: پرسنل شهرداری  مراجعاتی که به شورا داشتند عنوان کردند که حق مسکن و نوروز کاری آنان کاهش پیدا کرده است که باید این موضوع از سوی ریاست شورا پیگیری شود.

 

در ادامه میهمان جلسه دکتر درستان مسئول مشارکت های حوزه بهداشت و سلامت عنوان کرد: متاسفانه بروکراسی اداری در شهرداری اهواز سخت است مثلاً اخیراً فرد خیری تجهیز 50 دستگاه دیالیز در اهواز را تقبل کرده بود اما گرفتن مجوزهای این کار امضای بسیار زیادی نیاز دارد.

 

وی افزود: شهرداری اینگونه مسائل را به دید خیرخواهانه و نه درآمدی نگاه کند.

 

در این خصوص مریم ابریشم کار دیگر عضو شورای شهر اهواز اظهار کرد: باتوجه به معضلات زیست محیطی استان مانند آلودگی آب و هوا، بیماری های زیادی در حال گسترش است.

 

وی افزود: اهواز نیاز به مکان هایی در حوزه سلامت دارد که توسط خیرین ایجاد می شود، لذا باید این موضوع را مورد توجه قرار داد زیرا این مسائل، مشکلات مردم است.

 

در این خصوص حجت الاسلام کاظم سواری اظهار کرد: مسئله بهداشت فقط درمورد سلامت جسمی نیست و باید به سلامت و بهداشت روان نیز توجه شود.

 

وی افزود: نظارت و مطالبه گری در زمینه بهداشت روان جامعه از وظایف دانشگاه های مرتبط با این موضوع است.

 

 

در ادامه این جلسه لایحه خرید 40 دستگاه اتوبوس در دستور کار شورا قرار گرفت.

 

اسکندر زنگنه عضو شورای شهر اهواز در این خصوص اظهار کرد: در بودجه برای نوسازی و خرید اتوبوس مبلغی در نظر گرفته شده بود اما به دلیل کسری بودجه، این کار انجام نشد.

 

وی افزود: طبق این لایحه شهرداری موظف تا یکماه آینده نسبت به خرید 40 دستگاه اتوبوس اقدام نماید.

 

در ادامه جلسه محمد رستم منش مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی اهواز عنوان کرد: آخرین خرید اتوبوس توسط دولت در سال 89 انجام شده بود.

 

وی افزود: قبلاً 82.5 درصد قیمت خرید اتوبوس را دولت و مابقی را شهرداری می داد اما در این چند سال اقدامی صورت نگرفته است.

 

رستم منش با بیان اینکه طبق تصمیم دولت 1500 دستگاه اتوبوس از کار افتاده در 5 نقطه کشور از جمله اهواز بازسازی می شوند، عنوان کرد: 350 دستگاه اتوبوس در اهواز طی برنامه ای سه ساله بازسازی می شوند که 100 دستگاه آن تا پایان امسال نوسازی و وارد سیستم حمل و نقل خواهند شد.

 

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی اهواز گفت: بیش از 26 ماه است که دولت یارانه بلیط و سوخت اتوبوس ها را پرداخت نکرده است درحالی که بخش اعظم اتوبوس های اهواز فاقد سیستم سرمایشی مناسب هستند.

 

 

در این رابطه حجت الاسلام کاظم سواری اظهار کرد: بعضی از خطوط اتوبوسرانی به دلیل خرابی و از کارافتادگی اتوبوس ها تعطیل شده اند.

 

وی افزود: شهرداری توان خرید تعداد بالای اتوبوس را ندارد و باید اتوبوس های خریداری شده به مناطق محروم اختصاص یابد.

 

 

جانعلی خورشیدی عضو دیگر شورای شهر اهواز در این خصوص گفت: به ازای هر 5000 هزار نفر در اهواز یک دستگاه اتوبوس در اهواز تردد می کند در حالی که استاندار آن به ازای هر 1100 نفر یک اتوبوس است.

 

وی افزود: 70 میلیارد پول خرید اتوبوس در بودجه کجا رفته است، ما به عنوان نماینده مردم پیگیر این موضوع هستیم و باید این مبلغ برای خرید اتوبوس هزینه می شد.

 

 

در ادامه آذر زمانپور اظهار کرد: از ابتدای کار شورای چهارم 300 دستگاه اتوبوس وجود داشت ولی اکنون این تعداد به جای اینکه افزایش یابد، کاهش پیدا کرده و اکنون به 200 دستگاه رسیده است.

 

وی افزود: از ابتدای مهرماه با بازگشایی مدارس، حجم تردد شهروندان به وسیله اتوبوس افزایش می یابد و شهرداری سریعاً باید در زمینه خرید اتوبوس اقدام کند.

 

 

موضوع دستفروشان در دستور کار قرار گرفت و عاشور سواری پور عضو شورای شهر اهواز در این زمینه پیشنهاد داد: 50 درصد از پارکینگ رفاه که معادل با مساحتی است که برای دستفروشان در پارک ربیع در نظر گرفته شده است، در طول ایام ماه مبارک رمضان و عید فطر در اختیار دستفروشان قرار گیرد.

 

لوایح مطرح شده در یکصد و سی و پنجمین جلسه با رای اعضا به تصویب رسید.

 

 

 

تصاویر مرتبط
  • تشریح جزئیات یکصد و سی و پنجمین جلسه علنی شورای کلانشهر اهواز
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار