اخبار

تاریخ انتشار: پنجشنبه 26 اردیبهشت 1398
با رای اعضای شورای اسلامی شهر :کتانباف برکنار ، شاعری سرپرست شهرداری اهواز شد

  با رای اعضای شورای اسلامی شهر :کتانباف برکنار ، شاعری سرپرست شهرداری اهواز شد

امتیاز: Article Rating

در هفتاد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر اهواز که امروز پنجشنبه (26 اردیبهشت ماه) با حضور اعضای شورای شهر و شهردار اهواز برگزار شد، منصور کتانباف  شهردار اهواز با 11 رای موافق برکنار و موسی شاعری به عنوان سرپرست معرفی شد.در ابتدای این جلسه محمدهادی قنوات به عنوان طراح سوال از شهردار اهواز در نطق پیش از دستور خود  با بیان اینکه در این نطق، صدای مردمِ بی‌صدای اهواز هستم، اظهار کرد: شورای پنجم با پشتوانه سرمایه اجتماعی شهروندان اهوازی از هر جناح و قوم و سلیقه‌ای تشکیل شده است.  وی افزود: امروز ۲۱ ماه پس از تحلیف شورا و ۲۰ ماه پس از انتخاب شهردار اهواز با 13 رأی؛ این سرمایۀ اجتماعی مانند کوهی از یخ در برابر آتشِ بی‌انگیزگی و بی‌برنامگی قرار گرفته است. 

 عضو شورای شهر اهواز گفت: در راستای عمل به سوگندی که در روز تحلیف برای صیانت از امانت و انجام وظایف نمایندگی مردم یاد کرده‌ام، مطالب خود را بیان می‌کنم. مطالبه عمومی شهروندان اهوازی که در شعارهای انتخاباتی اعضای شورای پنجم تبلور یافت؛ مبارزه با فساد، کارآمد ساختن مجموعه مدیریت شهری و محرومیت‌زدایی از مناطق کم برخوردار اهواز بود. 
 قنوات ادامه داد: شهرداری اهواز با هزاران کارگر زحمتکش، صدها متخصص توانمند و ده‌ها نخبه علمی متعهد، این ظرفیت را داشت که مبداء تحولی سترگ برای شهر اهواز باشد. شورای شهر هم یک فرد با تجربه و خوش‌نام را برای شهرداری اهواز برگزید و من هم در انتخاب وی نقشی بر عهده داشتم. 
 عضو شورای شهر اهواز تصریح کرد: یکی از انتقادات همیشگی به مدیریت استان خوزستان، عدم ثبات مدیریت‌هاست. از این رو علیرغم پیشنهادهای برخی از اعضا تاکید داشتم که باید شهردار فرصت کافی برای ارائه برنامه‌های خود داشته باشد‌ بنابراین حدود دو سال فرصت کافی در اختیار شهردار گذاشتیم و وی را در خدمت به شهروندان یاری رساندم، اما حالا در نیمه راه، بر مبنای تحلیل شرایط و وضعیت موجود، تغییر مدیریت شهری را نسخه‌ای علاج بخش برای مشکلات شهر می‌دانم تا شاید خون و هوای تازه، موجب تغییر و بهبود شرایط موجود شود. 
 وی گفت: قرار بود شهرداری برای همه شهروندان به اتاق شیشه‌ای تبدیل شود حال آنکه حتی اعضای شورا نیز از بسیاری تصمیمات بی‌خبرند و هنوز هم اطلاعات، درون سیستم مدیریت شهری شفاف نیست و این گونه مشکلات که ناشی از عدم اصلاح ساختاری است، صدای اعتراض شهروندان را درآورده است. چرا نهضت خدمت و رفع محرومیت مناطق حاشیه‌ای بر زمین ماند؟ 
 قنوات خاطرنشان کرد: آسفالت معابر و شریان‌های مواصلاتی کدام شهر ایران به خرابی شهر اهواز است؟ همچنین شهردار اهواز می‌توانست با تعامل و رایزنی نسبت به نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری فرسوده و کم تعداد اهواز اقدام کند. 
 وی ادامه داد: شهردار می‌توانست نسبت به ساماندهی بلوارهای اصلی و معابر اهواز که به اشغال متصرفین درآمده است، اقدام کند و این تهدید به فرصتی برای ایجاد اشتغال تبدیل شود. 
 عضو شورای شهر اهواز عنوان کرد: شهردار اهواز می‌توانست پل‌های عابرپیاده مکانیزه اهواز را با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به چرخه خدمت بازگرداند. شهردار اهواز بایستی اهتمام ویژه‌ای در این وضعیت آب و هوایی، نسبت به ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی جهت تجهیز به سیستم سرمایشی می‌داشت. 
 وی تصریح کرد: شهردار اهواز می‌توانست با استفاده از اعتبارات ملی ریزگردها، وضعیت پارک‌ها، فضای سبز اهواز  و کمربند سبز اهواز را متحول کرده و ارتقا بخشد. شهردار اهواز  بایستی توجه بیشتری به وضعیت پرداخت حقوق کارگران خدمات شهری و فضای سبز می‌کرد. 
 قنوات بیان کرد: چرا مترو اهواز به موزه تبدیل شده؟ چرا حتی یک پارکینگ در هسته مرکزی شهر احداث نشد؟ شهرداری باید نسبت به تعامل با شرکت آب و فاضلاب برای رسیدگی به وضعیت بحرانی دفع فاضلاب و آب‌های سطحی اهواز اقدام کند. چرا شهرداری نمی‌تواند حقوق مردم اهواز را از وزارت نفت استیفا کند؟
وی ادامه داد: چرا سیستم دیجیتال و GIS املاک شهر اهواز راه‌اندازی نشد؟ نقشه‌برداری هوایی اهواز به کجا رسید؟ 
 عضو شورای شهر اهواز گفت: در این دوره جدید مدیریت شهری انتظار داشتیم پروژه‌های شاخص عمرانی که مردم شورای پنجم را با آن ارزیابی کنند، کلنگ بخورد. نباید به اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام بسنده می‌شد. 
 وی افزود: آیا شخص شهردار اهواز از روند خدمت‌رسانی به شهروندان در بخش خدمات شهری راضی است؟ آیا شخص شهردار اهواز از فعالیت‌های شهرداری در جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی رضایت دارد و چرا حتی یک قرارداد در این زمینه منعقد نشد؟ سامانه ارتباطی مدیریت شهری و مکانیزم شهروندمداری و پاسخگویی بهنگام و دقیق و علمی به شهروندان اهوازی کجاست؟ 
 قنوات بیان کرد: چرا مدیریت شهری در کلانشهر اهواز به شکل سنتی و شخص محور اداره می‌شود به نحوی که بسیاری از مدیران با‌سابقه و متخصص شهرداری از نبود اختیارات لازم برای اداره مدیریت تحت امر و هدایت خود انتقاد می‌کنند.
عضو شورای شهر اهواز تصریح کرد:  مگر قرار نبود برای کارکنان و کارگران شهرداری یک مجموعه رفاهی و تفریحی احداث شود، چه شد؟ مگر قرار نبود هر سه ماه به شورا گزارش عملکرد داده شود، چه شد؟ فرصت‌ها از دست رفت و زمان باقی مانده اندک است. 
 وی گفت: منکر فعالیت‌های جناب کتانباف نیستم. وضعیت اهواز بحرانی است و انتظار ما بیش از اداره معمولی شهر است. باید برای یک لحظه تعلقات جناحی، گروهی و عاطفی خود را کنار بگذاریم و در پیشگاه افکار عمومی پاسخ دهیم. 
 قنوات بیان کرد: پیشنهاد اول من برای شهرداری اهواز کتانباف بود. بیشترین حمایت هم توسط من از شخص شهردار انجام شد. یکی از دلایل جدّی من برای طرح سوال و استیضاح و اصرار بر تغییر مدیریت، رعایت شان و حال کتانباف است. 
 عضو شورای شهر اهواز خاطرنشان کرد: ادامه روند فعلی بیشترین آسیب را متوجه شخصیت و سابقه کتانباف می‌کند. آیا می‌توان مدعی بود که مناطقی مانند منبع آب، گلدشت، مندلی، عین2، بروال، آل صافی، شهرک اندیشه، شهرک پیام، فدک، مهدیس و زرگان متحول شده‌اند؟ 
 وی افزود: آیا وضعیت مناطقی مانند زیتون کارمندی و کارگری، هسته مرکزی شهر و حتی کیانپارس و گلستان بدتر از گذشته نشده است؟ مردم و نخبگان اهوازی بدانند شورای پنجم از هیچ اقدامی در حمایت از شهردار منتخب خود فروگذار نکرد. 
 قنوات گفت: بیشترین اختیارات در تاریخ شوراهای شهر اهواز به شهردار بیست و سوم اعطا شد. کمترین دخالت توسط اعضای شورا در چیدمان مدیران، استخدام‌ها و نحوه اجرای پروژه‌ها انجام شده است. 
 وی ادامه داد: کمترین حاشیه‌سازی از سوی شورای پنجم پیش روی فعالیت شهردار ایجاد شد. آن هم شورایی که از مدیران با سابقه اجرایی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و از افراد برجسته و خوش‌نام شهر اهواز تشکیل شده و من به عنوان عضو کوچکی از این جمع، عضویت در این شورا و همکاری با تک تک اعضای شورا را یک افتخار و توفیق بزرگ در کارنامه خود می‌دانم. 
 عضو شورای شهر اهواز تصریح کرد: متاسفانه با وجود همه مساعدت‌های شورای پنجم از همان سال اول شاهد استعفاهای مکرر شهردار بودیم که آثار سوِئی در کاهش انگیزه مدیران و کارکنان شهرداری داشت. امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تزریق خون تازه‌ای به مدیریت شهری اهواز هستیم. 
 وی بیان کرد: در دهه پنجم انقلاب اسلامی مهم‌ترین چالش نظام، افزایش کارآمدی در همه حوزه‌هاست. چنان‌که می‌بینیم مقام معظم رهبری با جوان‌گرایی، فصلی تازه در مدیریت کشور گشوده است. شهرداری اهواز نیز نیازمند تحول، شجاعت و فعالیت هدفمند و شبانه‌روزی است. 
 قنوات تاکید کرد: تغییر مدیریت الزاما به معنای ناکارآمدی نیست بلکه بر انگیزه‌ها خواهد افزود و شعله امید را در شهر می افروزد چراکه در نیمه راه شورای پنجم قرار داریم و باید برای تحولات بزرگ، تصمیمات سخت اتخاذ کنیم. امیدواریم در سایه تغییر مدیریت، همدلی اعضای شورای شهر و وحدت مدیران شهری، قطار مدیریت شهری اهواز با سرعت بیشتری در جهت توسعه و آبادانی شهر اهواز حرکت کند.  وی  گفت: تصمیم امروز اعضای شورای شهر اهواز یک تصمیم تاریخی است که آینده شهر اهواز را رقم خواهد زد.

در ادامه جلسه موافین و مخالفین به ایراد سخن پرداختند که در ابتدا حسین حیدری  به عنوان مخالف استیضاح اظهار کرد: انتظار داشتم این جلسه جهت تقدیر و تشکر از شهردار اهواز و عوامل اجرایی و کارکنان شهرداری جهت اقدامات خوب در این مدت و تلاش شبانه روزی در زمان سیل باشد که حدود یک ماه و نیم طول کشید اما گویا این اقدامات فراموش شده و به جای آن، استیضاح شهرداری در دستور کار است که این شهردار پرتلاش و پاکدست در رضایتمندی مردم و کارکنات شهرداری نمره عالی دارد.

وی افزود: نمی‌دانم از زمان استیضاح قبلی شهردار تاکنون که دو ماه گذشته، چه شده که برخی اعضای شورا که مخالف استیضاح شهردار بودند، اکنون پیش قراول آن شده‌اند.

عضو شورای شهر اهواز گفت: همه می‌دانند که در یک سال و هشت ماه گذشته از شورای پنجم، شهردار اهواز کارهای بزرگی در شهر انجام داده است. در حالی که شرایط سخت اقتصادی در کلانشهرها در پرداخت حقوق مشکل ایجاد کرده است اما در شهرداری اهواز پروژه‌های خوب عمرانی به سرانجام رسید و برخی نیز در حال اجرا است.

حیدری عنوان کرد: جای سوال است که کدامیک از اعضای شورا در سیاستگذاری، ارائه برنامه و موارد دیگر به شهرداری کمک کرده است؟ اعضای شورا حتی یک برنامه پنج ساله را که دانشگاه نوشته بود، تصویب نکردند و این روند یک سال کش و قوس داشت.

عضو شورای شهر اهواز گفت: در بخش اجرائیات کدامیک از اعضای شورا پیگیری لازم را انجام دادند؟ در حالی که شهردار اهواز به تنهایی تلاش کرد و در حال حاضر بیش از 20 میلیارد تومان بابت اجرای احکام  سال‌های قبل که علیه شهرداری صادر شد در حساب شهرداری بلوکه و مسدود است که با همه این مشکلات شهردار بدون کمک ما با درایت تاکنون نگذاشت مشکلی برای پرداخت حقوق پیش بیاید . شهردار اهواز در تمام موارد تفویض اختیار داشت، اما بدون رضایت اعضای شورا قراردادی را منعقد نمی‌کرد.

عضو شورای شهر اهواز بیان کرد: حدود 31 طرح و پروژه انجام شده و با استیضاح شهرداری به نوعی عملکرد شورا و شهرداری زیر سوال می‌رود. اقدامات زمان سیل، پروژه تقاطع چهارشیر، پل ولایت، مسیر غربی پل ششم اهواز تا شهرک پیام، آسفالت، بازسازی فرهنگسرای نجوم، تالار جمال‌پور، بازارچه پردیس، ‌برگزاری سمپوزیوم بین‌المللی، برپایی نمایشگاه گل و گیاه، تامین 52 دستگاه اتوبوس نو و بازسازی 42 دستگاه اتوبوس و کاشت 600 هزار اصله نهال، برخی از فعالیت‌های شهردار اهواز است.

حیدری با اشاره به انتقادات اعضای شورا در خصوص عدم انعقاد قراردادهای سرمایه‌گذاری در شهر اهواز گفت: مگر ما در کل استان خوزستان سرمایه‌گذاری داریم؟ چالش‌های بزرگی در سرمایه‌گذاری استان وجود دارد اما با این شرایط شهردار اهواز نهایت تلاش خود را در این زمینه انجام داده است. در خصوص اجرای پروژه شهرک سلامت فراخوان‌هایی منتشر شد، اما شرکت‌کننده‌ای وجود نداشت. هیچ مانعی در راه سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

وی تصریح کرد: قطعا اگر کسی در این دنیا در مورد استیضاح کتانباف ما را بازخواست نکند، اما در دنیای آخرت بازخواست می‌شویم. اینکه اگر عضوی کاری بخواهد و شهردار برای وی انجام ندهد، نباید دلیلی برای استیضاح باشد. اگر اینگونه باشد باید پاسخگوی آخرت باشیم.

عضو شورای شهر اهواز گفت: این استیضاح مبنای قانونی ندارد و باید اجازه داده شود شهردار به کار خود ادامه دهد و همه مشکلات با تعامل حل شود.

حیدری ادامه داد: از همه اعضای شورای شهر می‌خواهم به این استیضاح رأی ندهند زیرا قاعده این است که اگر مدیری برکنار شود باید مدیر توانمندتری پای کار بیاید و نمی‌شود ما نمره ۲۰ را با نمره 5 عوض کنیم.

وی هشدار داد: اگر این استیضاح رأی بیاورد، باید پاسخگوی اتفاقات آینده در شهرداری اهواز باشیم زیرا این اتفاقات قابل پیش‌بینی هستند. در شهرداری اهواز باید حقوق 10 هزار نفر پرداخته شود که اکنون شهردار اهواز حدود ۴۰ میلیارد تومان جهت پرداخت عیدی و حقوق اردیبهشت ماه آماده پرداخت و علی‌الحساب کارکنان شهرداری در خردادماه را نیز در حساب دارد.

وی خطاب به اعضای شورا تأکید کرد: شهرداری را به چالش نکشید و دوراندیش باشید. اینکه تنها شهردار به حرف کسی و یا خواسته شخصی گوش نداده است، نباید آینده اهواز را به این خواسته گره بزنیم.

حیدری با اشاره به گزینه موسی شاعری به عنوان شهردار اهواز، گفت: آقای شاعری صلاحیت شهردار شدن را ندارد. شهردار کلانشهر باید ۹ سال سابقه مدیریت ارشد داشته باشد. چرا چنین کاری می‌شود در حالی که می‌دانیم وزارت کشور آقای شاعری را تایید نمی‌کند؟

در ادامه محمدجعفر فلسفی رییس کمیسیون عمران و معماری و شهرسازی شورای شهر اهواز نیز به عنوان مخالف استیضاح شهردار اهواز اظهار کرد: همه می‌دانند اهواز وارث مشکلات بسیاری است. اگر این نگاه یا تصور باشد که در چهار سال مشکلات رفع خواهد شد، کار را برای خود سخت کرده‌اند.

وی افزود: باید به گونه‌ای صحبت شود که برای خود دردسر درست نکنیم. من نیز همان گونه که بخشی از ویژگی‌های مثبت شهردار را عنوان می‌کردم نقدها را نیز بیان کرده بودم.
عضو شورای شهر اهواز ادامه داد: بیان نکات مثبت عملکرد شهردار اهواز، حمایت مطلق از وی نیست بلکه این حمایت با توجه به شرایط کنونی است. در حال حاضر در افکار عمومی به گونه‌ای تلقی می‌شود که همه فکر می‌کنند من سینه‌چاک شهردار و یا شهردار سینه‌چاک من است.
فلسفی ادامه داد: بارها شهردار اهواز عنوان کرده بود که گزینه‌ای برای شهرداری پیدا کنید اما چرا اعضای شورای شهر هیچ گزینه‌ای برای شهرداری اهواز پیدا نکردند؟ اکنون نیز گزینه‌ای نیز برای سرپرستی یا شهرداری اهواز وجود ندارد.
فلسفی گفت: مگر مخالفان استیضاح عضو شورای شهر نیستند؟ می‌خواهید دو نفر از اعضای شورا را حذف کنید؟ ما عضو شورا هستیم و نباید از هم اکنون جبهه‌بندی شود زیرا به صلاح شورا نیست و عاقبت بدی دارد.
وی ادامه داد: مواردی بیان می‌شود که کتانباف برای ماندن دست به هر کاری زده است. اگر این کارها را انجام داه بود اکنون استیضاح رای نمی‌آورد اما واقعیت آن است که کتانباف هیچ کاری نکرده و موضوع‌ها را برعکس عنوان می‌کنند. گاهی عنوان می‌شود که شهردار اهواز بی‌انگیزه است یعنی کار نمی‌کند در حالی که وی به شرایط منتقد است و وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهد.
عضو شورای شهر اهواز گفت: مسائل مرتبط با شهرداری باید با رعایت انصاف بیان شود و تنها بخش از زحمات کتانباف بیان شده است. سال گذشته همه معادلات در کشور به هم ریخت و بر همه ارکان تاثیر گذاشت. حق آلایندگی را آقای کتانباف پیگیری کرد اما آقای جهانگیری خواست که به شرکت نفت فشاری وارد نشود.
وی گفت: مگر گفته نمی‌شود که مردم از انتخاب آقای کتانباف رضایت ندارند بنابراین همه کسانی که در عدم رضایت مردم دخیل هستند، باید تغییر کنند. مگر تنها شهردار می‌تواند رضایت همه را جلب کند؟
فلسفی با اشاره به برخی از اتهامات مطرح شده به شهردار اهواز اظهار کرد: این گلایه به شهردار اهواز وارد است که چرا پاسخگوی بعضی از اتهامات نیست. به نحوه تبلیغات و بیان عملکرد کتانباف انتقاد داریم. چرا پل ولایت را با این همه سختی افتتاح کرد اما یک تابلو اطلاع‌رسانی درباره این پروژه در سطح شهر نصب نشد؟ اگر شهردار دیگری بود، از یک ماه قبل در همه شهر این تبلیغات را انجام می‌داد. مردم از افتتاح پروژه چهارشیر رضایت دارند و با لذت از آن عبور می‌کنند اما اطلاع‌رسانی در این زمینه کافی نبود.
عضو شورای شهر اهواز گفت: 20 هکتار از زمین‌های شهرداری اهواز جهت پروژه پردیس سلامت اختصاص یافته است که یک‌سوم آن یعنی حدود ۷ هکتار آن برای ایجاد مجتمع مسکونی در نظر گرفته شده است اما احداث مجتمع مسکونی چه ربطی به شهرداری دارد؟
وی ادامه داد: در بحث آسفالت چندین‌بار برای رفع چاله‌ها به صورت اصولی اقدام کردیم اما این کار در بازه زمانی چند ماهه تنها در صورتی میسر است که دیگر پروژه‌های شهرداری تعطیل شوند که اعضای شورا می‌توانند چنین موضوعی را به عنوان ایراد بیان کنند.
فلسفی گفت: امروز روز آرمانی کتانباف است. اگر استیضاح رأی بیاورد، نفس راحتی می‌کشد و دلیل شادابی من در جلسه این است که آقای کتانباف خوشحال است.وی بیان کرد: درست است که انتقاداتی درباره عملکرد کتانباف وجود دارد اما شاید می‌شد آنها را حل کرد. آیا گزینه‌ای برای تصدی شهرداری اهواز وجود دارد؟ کدام آدم عاقلی این گونه تصمیم می‌گیرد.
عضو شورای شهر اهواز با اشاره به انتقادات اعضای شورا بر عملکرد شهردار اهواز گفت: انصافا قضاوت در سرمایه‌گذاری درست نیست. البته طرح تفکیک از مبدأ پسماند نیز هنوز جواب نداده است.
در ادامه پس از صحبت های مخالفین نوبت به موافقین استیضاح شهردار اهواز رسید که در ابتداجاسم موسی‌پور با بیان اینکه نقد منصفانه باید منصفانه باشد ،اظهار کرد: باید در صحبت‌ها جانب انصاف رعایت شود و در کنار نقاط ضعف، نقاط قوت را نیز بگوییم.
وی با اشاره به نقاط مثبت شهردار اهواز، افزود: در این راستا باید از شهردار اهواز بابت تلاش برای ایجاد نظم در پرداخت حقوق‌ها و دستمزدها مخصوصا برای کارگران شهرداری تشکر کنیم.
عضو شورای شهر اهواز گفت: همچنین باید از شهردار اهواز بابت کاشت 600 هزار اصله نهال جهت داشتن فضای سبز بهتر، توجه به مسائل فرهنگی مخصوصا در نقاط محروم و آداب و رسوم اقوام مختلف، سلامت مالی و تلاش‌های خوب در زمان سیل تشکر شود.
موسی‌پور با اشاره به موارد مورد نقد خود در خصوص عملکرد شهردار اهواز بیان کرد: در شرایط اقتصادی فعلی نباید انتظارات فوق‌العاده‌ای داشته باشیم اما زمانی که شهروندان به شهرهای دیگر سفر می‌کنند و به اهواز برمی‌گردند، تفاوت‌ها بین دو شهر را احساس می‌کنند و با برگشتن به شهر خود دچار دوگانگی می‌شوند که چرا روز به روز بر خرابی‌های شهر افزوده می‌شود یا اینکه چرا تغییر و توسعه اهواز کُندتر از شهرهای دیگر است؟ 
عضو شورای شهر اهواز عنوان کرد: اگر شهردار اهواز با معیار قرار دادن تعهد و تخصص در انتصابات اقدام می‌کرد حال و روز شهر این گونه نبود. گفته بودیم که باید فسادستیزی شود البته فساد شاخ و دم ندارد و فساد به معنای اتهام مالی به بدنه خدوم و سالم شهرداری نیست؛ بلکه سپردن پست به یک فرد غیرمتخصص عین فساد است. اینکه پرونده‌های املاک شهرداری تاکنون غیرشفاف است، عین فساد است.
وی افزود: از اوایل کار این دوره شورا تأکید کردم که دخالت در انتصابات چه توسط شورا و چه غیر شورا باید متوقف شود. همچنین باید بر اساس شایسته سالاری عمل شود و خروج از این راه جز عقب ماندگی شهر و ضعف ابدی چیزی بار نمی آورد. اگر بنا است میز خود را با تن دادن به این انتصابات تثبیت کنید، ننگ بر چنین ماندنی.
موسی‌پور عنوان کرد: شهردار اهواز پاسدار اهواز است و منش پاسداری با مقاومت بر حق و مقابله با ظلم آمیخته شده است. فشارهای وارد شده به شورا در هفته اخیر از سوی مجموعه شهرداری برای جلوگیری از استیضاح برای معامله پست‌ها بسیار ناامیدکننده بود.
موسی‌پور گفت: یکی از اعضای شورا سوال کرد که چرا در این دو ماه برخی دیگر از اعضای شورا به استیضاح پیوستند. اعضای شورا پیش از این با شفافیت عنوان کرده بودند که به دلیل تعطیلات عید نوروز و لزوم انجام اقدامات مناسب جهت فضاسازی مناسب در ایام نوروز به استیضاح شهردار در اواخر سال گذشته رأی نداده‌اند و این موضوع ابهام ندارد.
وی افزود: تماس برخی از افراد منتسب به شهردار اهواز مخصوصا روز گذشته برای سپردن برخی پست‌ها به بعضی همکاران ابهام دارد که امیدواریم در این زمینه با آقای کتانباف هماهنگی نشده باشد. 
موسی‌پور ادامه داد: عنوان کرده بودم که باید خدمات شهرداری از لحاظ کمی و کیفی تقویت شود، اما چه شد؟ بارها بر بحث نوع رفتار اجرائیات شهرداری با مردم تذکر داده شد اما همچنان شاهد برخورد زننده این افراد با مردم و بعضا رد و بدل مسائل مالی هستیم. همچنین حتی یک قرارداد مشارکت و سرمایه‌گذاری نداشتیم.
عضو شورای شهر اهواز گفت: وضعیت نابسامان خدمات شهری و عدم لکه‌گیری اصولی آسفالت باعث گله‌مندی شهروندان شده است. حتی یکی از ورودی‌های شهر اصلاح نشد. بازنشستگی و تمدید ماموریت آقای کتانباف ابهامات قانونی زیادی داشت. همچنین استعفاهای مکرر شهردار به تزلزل امنیت شهرداری افزود.
عضو شورای شهر اهواز ادامه داد: این استیضاح به معنای نادیده گرفتن شهردار نیست بلکه حق قانونی شورا است. مصلحت مردم، شورا و شهرداری را در تغییر مدیریت شهری می‌بینیم. اگر این استیضاح موفق نشد باید مواردی که امروز بیان کردم، مدنظر قرار گرفته شود و اگر موفق شد نیز چنین تغییری در تحولات نظام اسلامی باید در آرامش و بدون حاشیه‌سازی باشد.
در ادامه اسکندر لطفعلی‌زاده به عنوان دیگر موافق استیضاح شهردار اهواز گفت: در جلسه قبل بیان کردم که نقد ما به دلیل کم‌کاری یا بدکاری نیست. بلکه مشکلات ما به حدی است که سطح انتظارات شورا بیش از این است.
وی افزود: اکنون مردم مشکلات زیادی دارند و به این موضوع که مدیریت شهری دچار مشکل است، توجه نمی‌کنند. همچنین باید امید مردم حفظ شود و به این سمت و سو حرکت کنیم. بحث ما حرکت رو به رشد و توسعه شهری است.
عضو شورای شهر اهواز گفت: نه ما انتظار داریم و نه مردم می‌پذیرند که نه تنها پیشرفت و رشد در شهر نداشته باشیم بلکه شاهد پس‌رفت باشیم. بنابراین ایراد اصلی ما در مدیریت شهری به دلیل سطح انتظارات است و امیدواریم فرصت‌ها را به فرد دیگر بدهند تا مشکل رفع شود.
لطفعلی‌زاده با بیان اینکه شورای پنجم منتقدان زیادی دارد، گفت: در حال حاضر شهر و جایگاه شورای شهر در جامعه تنزل پیدا کرده و متزلزل شده است. 
رییس کمیسیون اقتصادی شورای شهر اهوازبا اشاره به رشد بودجه برخی کلانشهرها در شرایط اقتصادی فعلی، تصریح کرد: تصور می‌شد که از سال 95 تا 96، ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش رشد داشته باشیم، اما این گونه نبود و هنوز مشخص نشده که در سال 97 رشد داشته‌ایم یا خیر.
عضو شورای شهر اهواز بیان کرد: من به صورت شفاف به آقای کتانباف گفتم تاکنون تلاش کردیم که به عنوان شهردار بمانی اما اکنون که رغبت نداری یا هر مورد دیگری، دیگر نمی‌خواهم شهردار اهواز بماند.
وی افزود: عنوان می‌شد که سرانه فضای سبز اهواز باید 13 متر باشد اما مگر سرانه افزایش یافته است؟ آیا کسی از شهروندان وجود دارد که از وضعیت رفت و روب رضایتمندی داشته باشد؟
لطفعلی زاده بیان کرد: مدیریت شهری متزلزل شده است و یک هماهنگ‌کننده خوب و بدون تعارف می‌خواهد. قرار نیست که مدیریت شهری زیر بار خواسته نامشروع اعضای شورا یا هر کس دیگر برود.
وی با اشاره به دیگر موارد مورد انتقاد در عملکرد شهردار اهواز گفت: با رخ دادن سیل، در بحث فضای سبز بهانه‌های خوبی برای گزارش دهی داریم. عدم ایجاد پارک، عدم رفت و روب مناسب و بحث ساماندهی و نظم مستمری‌ها از موارد دیگر مورد نقد است. اهواز در زمان وقوع سیل خراب شد. زیرساخت‌ها مخصوصا در بحث فاضلاب مشکل دارد و بسیاری از زیرساخت‌ها تخریب شده است. اما مگر می‌توانیم بگوییم به دلیل مشکلات نمی‌توانیم کاری کنیم؟
لطفعلی‌زاده بیان کرد: پیگیر آن هستیم که فرصت‌ها را در اختیار کسی دیگر قرار دهیم. اما به این نکته‌ای که آقای فلسفی در خصوص عدم ارائه کمک یا برنامه از سوی اعضای شورای شهر به شهردار مطرح کردند، مورد قبول است.او افزود: هدف ما تغییر به سمت و سوی رشد و توسعه است و با تمام فشارها و لابی‌ها از مسیر خود منحرف نشدیم.
پس از صحبت های موافین و مخالفین نوبت به  شهردار اهواز رسید تا از عملکرد خود دفاع و نسبت به اظهارات مخالفین صحبت نماید.
منصور کتانباف در جلسه امروز شورای شهر که با دستورکار استیضاح شهردار اهواز برگزار شد، اظهار کرد: شهرداری اهواز سال‌های مدیدی است که گرفتار نابسامانی‌های گوناگون است. پرداختن به اصلاح ساختار سازمان و آموزش و نهادینه‌سازی فرایندهای آن در سیستم شهرداری نیازمند زمان زیادی است که اگر این کار به سرانجام برسد، تا سال‌های طولانی می‌توان از آن بهره‌مند شد اما متاسفانه حوصله برخی افراد که آگاهی کامل به شرایط درونی و سازمانی شهرداری را ندارند، برنمی‌تابد. 
 وی گفت: در مدت ۲۰ ماه که شهردار اهواز بودم، بیش از 30 پروژه شامل چند پروژه بزرگ و متوسط و ده‌ها پروژه کوچک شهری به پایان رسید که همه این اقدامات جز با تلاش و کوشش نیروهای شهرداری و نظارت اعضای شورای شهر اهواز محقق نشد. همچنین اگر امروز پروژه‌هایی در حال اجرا است دلیل آن چیزی جز این نیست. 
 کتانباف ادامه داد: همه می دانند که شهر موجودی زنده و درگیر موضوعات عام و خاص است و نباید نقش کارکنان خدوم شهرداری فراموش شود؛ تخریب اموال عمومی و موضوعات اینچنین، آثار مستقیمی بر فعالیت‌های شهرداری دارد اما همه کارکنان شهرداری با اتکا به خداوند و کمک سایر ارگان‌ها جهت ارائه خدمات بهتر به شهروندان تلاش می‌کنند. 
 وی خطاب به اعضای شورای شهر اهواز گفت: اگر به وجدان خود مراجعه کنید، می‌بینید که پاسخ‌ها به سوال‌های مطرح شده کامل بود اما تصمیم نهایی با شما است. اهانت، تهمت و افترا به من در این مکان قابل بازنگری است.
کتانباف افزود: اگر برخی فکر می‌کنند اهواز به دلیل ناتوانی شهرداری چنین وضعیتی دارد باید به زیرساخت‌های موجود شهر اهواز از جمله آب، برق، ‌فاضلاب توجه کنند و بدانند شهر اهواز نیازمند توجه بیشتر دولت به اهواز است. 
 وی عنوان کرد: همچنین باید همه مسئولان اعم از نماینده ولی فقیه در خوزستان، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسئولین وزارت نفت از جمله شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های نفتی مستقر در اهواز برای پرداخت حق آلایندگی که می‌تواند منشا تکمیل و اجرای پروژه‌ها باشد، همت کنند. 
 وی تأکید کرد: اقداماتی که از سوی شهرداری اهواز در ۲۰ ماه اخیر انجام شده، کاملا ثبت و ضبط شده است. 
 کتانباف با اشاره به استیضاح خود تصریح کرد: سه ماه پس از انتخاب من به عنوان شهردار اهواز، استعفای خود را به رئیس شورا تقدیم کردم زیرا همان زمان متوجه شدم برخی از اعضای شورا تسلط کافی و وافی نسبت به موضوعات شهر و شهرداری و امور اجرایی ندارند. 
 وی افزود: در دو شهر ایران مجموعه اصولگراها در انتخابات پیروز شدند اما تیم مقابل باید چه حرکتی می کرد؟ باید گسستی برای شما ایجاد ایجاد می‌کرد تا نتوانید بمانید و در مرحله انتخاب رئیس شورا این اتفاق افتاد. نخست از قومیت استفاده کردند. امروز نیز فریب بازی تیم مقابل را می‌خوریم. اگر من از شهرداری بروم، اهمیتی ندارد زیرا پیش از این داوطلب رفتن شده‌ام. 
پس از صحبت های کتانباف،اعضای شورا برای ماندن یا رفتن کتانباف از صندلی خیابان سپاه،به رای گیری پرداختند که اعضای شورای اسلامی کلانشهر اهواز از مجموع 13 رای، با 11 رای موافق منصور کتانباف شهرداراهواز را برکنار کردند و پس از برگناری اقدام به تعیین سرپرست نمودند که از بین دو گزینه موسی شاعری  و علیرضا عالی‌پور معاون کنونی شهرداری اهواز ، شاعری با 11 رای موافق به عنوان سرپرست شهرداری اهواز انتخاب شد. عالی‌پور دیگر گزینه سرپرستی شهرداری اهواز نیز دو رای موافق کسب کرد.پس از انتخاب سرپرست ،این بار اعضای شورا دست به انتخاب شهردار زدند که باز هم موسی شاعری با 11 رای  به عنوان شهردار اهواز انتخاب شد که مراحل تایید و صدور حکم وی، باید توسط وزارت کشور انجام شود.
تصاویر مرتبط
  • با رای اعضای شورای اسلامی شهر :کتانباف برکنار ، شاعری سرپرست شهرداری اهواز شد
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار