اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 27 اردیبهشت 1395
بازدید رئیس و اعضای شورای شهر اهواز از سازمان آتش نشانی

  بازدید رئیس و اعضای شورای شهر اهواز از سازمان آتش نشانی

امتیاز: Article Rating

به گزارش روابط عمومی شورای شهر اهواز، دکتر رامی علاسوند مقدم رئیس شورای شهر، ناجی سواری نائب رئیس، جمشید سلحشور رئیس کمیسیون عمران شهرسازی و معماری و علی ناصری دیگر عضو شورای شهر از نهاد مردم مدار و خدمت رسان آتش نشانی بازدید و ضمن برگزاری جلسه ای با مهندس امیر نجفی مدیرعامل سازمان آتش نشانی از نزدیک با موارد و مشکلات سازمان آشنا و به تبادل نظر ، بررسی و ارائه راهکارهای کاربردی پرداختند و در انتها از بخشهای مختلف سایت اداری و عملیاتی سازمان بازدید و فعالیت دوائر مختلف سازمان را رصد نمودند .

 

 

 

در این بازدید مدیر عامل سازمان ضمن عرض خیر مقدم به اعضای شورای اسلامی شهر و ارائه شرح جامع و مبسوطی از امور جاری و آینده سازمان گفت : سرعت عمل همکاران در سازمان زبانزد است و مطابق بررسیهای صورت گرفته ، مدت زمان رسیدن به حادثه با معدل ۴ دقیقه تخمین زده شده است ، هر چند ممکن است به مکانی ۶ دقیقه و به مکان دیگری ظرف مدت زمان ۲ دقیقه برسیم . از اینرو مجموعه آتش نشانی با کمترین میزان نارضایتی از سوی مردم مواجه شده است و خوشبختانه توانسته ایم حجم وسیعی از رضایت مندی شهروندان را کسب نمائیم .

وی افزود : در سال ۱۳۹۴ آمار حوادث قریب به ۶۶۱۲ مورد بوده است که حوادث پیش آمده در اماکن و مجتمع های مسکونی حدود ۱۲۹۲ مورد که بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است . شاخص ترین آمار مربوط به حوادث ناشی از اطفاء حریق که ۴۲۹۱ مورد ، حوادث واقع در اماکن تجاری ۳۸۵ مورد ، حوادث خودرویی ۳۵۵ مورد و حوادث اداری حدود ۷۴ مورد گزارش شده است . بالاترین منشا در بروز این حوادث به علت برق است که ۱۵۱۵ مورد را به خود اختصاص داده است و حوادث ناشی از سوخت مایع و گاز ۱۸۰ مورد بوده است . تعداد حوادث امداد و نجات ۲۳۱۴ مورد است که بالاترین آمار محبوس شدن افراد در اماکن مانند منازل مسکونی با ۴۶۲ مورد ، ۴۰۰ مورد آسانسور و ۳۸۰ مورد تصادفات خودرویی داشته ایم . خوشبختانه موفق شدیم ۱۰۶۳ نفر را نجات دهیم و علاوه بر این ۴۸۶ نفر مصدوم و مجروح را از اماکن پرخطر به طور زنده خارج نماییم . در طی روز در مرکز عملیات بیش از ۲۰۰۰ تماس دریافتی داریم که بطور همزمان بر روی ۱۰ خط ۱۲۵ آتش نشانی بدون هیچگونه اشغالی برقرار می شود و تمامی مکالمات ضبط می گردند . همچنین تمام بی سیم های امدادی بطور مداوم با مرکز در ارتباطند .

نجفی در زمینه ارتباط با سایر شهرهای استان اظهار کرد : همکاری ما با سایر شهرهای استان رضایت آمیز است و بعضا به کمک آنها می شتابیم . میتوان به یک مورد آتش سوزی انبار در شهرستان مسجدسلیمان اشاره کرد که با ۵ دستگاه خودرو با آنها همکاری داشتیم .

نجفی خرید پله ۵۵ متری را از اهم برنامه های سالجاری اعلام نمود و تصریح کرد : به جهت مساله تحریم ، با شرکتی وارد مذاکره شدیم که بدلیل معرفی پله چینی ، مایل به خریداری نبودیم . پس از رفع تحریمها خوشبختانه با مذاکره و هماهنگی با شهردار محترم چند شرکت معتبر انتخاب گردید که در حال بررسی و متعاقب آن در صدد خرید می باشیم

 

 

رئیس شورای شهراهواز در این بازدید اظهار کرد :حساس ترین کار شهر به دست اتش نشانان سپرده شده است و ما می بایست به مساله توازن رشد توجه ویژه ای داشته باشیم . ما همانقدر که در شهرهایمان به عمران و آبادانی نیاز داریم به همان نسبت به فرهنگ و اطلاع رسانی هم نیازمندیم و روابط عمومی ها خصوصا روابط عمومی آتش نشانی دارای وظایف خطیری در این زمینه است .

دکتر علاسوند با اشاره به این موضوع که بحث امنیت و ایمنی شهروندان از اهمیت و اولویت بسیار بالایی برخوردار است و اجر و منزلت شغل آتش نشانها را باقیات الصالحات دانست و افزود : مردم کمتر با این شغل ، خطرات و سختی های ناشی از آن آشنایی دارند . خوشبختانه در هر خانه ای تعدادی صدا و سیما وجود دارد و می توان براحتی در لایه های زیرین مردم نفوذ کرد و به ارتقای آگاهی آنان کمک نمود .
بدین ترتیب با ساخت انیمیشن های بسیار کوتاه و یک دقیقه ای و ارسال آنها به گروههای مختلف مجازی کمک شایانی به فرهنگ آموزش خواهد شد ، چرا که کودک هر آنچه را از ابتدا بیاموزد همان را ملکه ذهن می سازد . بنابراین با فرهنگ سازی میتوان از حوادث اسفناک بسیاری در سطح جامعه جلوگیری نمود و این مهم زمانی محقق می شود که ارگانهای دیگر به یاری سازمان آتش نشانی بشتابند .

 

 

ناجی سواری ، نائب رئیس شورای شهر نیز اظهار داشت : تمام تلاش آتش نشانان برای حفظ جان و مال مردم است و این نیت آنان برای همه واضح و مبرهن است. بحث ایمنی مردم نیز لزوم توجه به این سازمان را بیش از پیش آشکار می نماید و نیاز است فرهنگ ایمنی را به خانه های همشهریان عزیزمان ببریم تا جاییکه در هر خانواده حداقل یک نفر در خصوص مسائل ایمنی در زندگی روزمره اطلاعات کافی داشته باشد و یکی از راهکارهای این مهم ، آموزشهای ایمنی شهروندان میباشد که خوشبختانه در بخش آموزش و فرهنگ سازی برای مدارس ، سازمان توانسته است گامهای ارزشمندی بردارد .

ریاست کمیسیون عمران ، شهرسازی و معماری شورای شهر اهواز ضمن این بازدید عنوان کرد : امروزه نقش آتش نشانان در کشور بسیار پررنگ است و از آنجا که موضوع امنیت مردم مطرح است و با جان افراد سروکار داریم شورای شهر اهواز حمایت بی دریغ خود را با مجموعه خدوم آتش نشانی اعلام می نماید و در این راه از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کند .

دکتر جمشید سلحشور تصریح کرد : لازم است تعامل میان دستگاهها از جمله صدا و سیمای استان خوزستان ، آموزش و پرورش و رسانه های خبری ( شنیداری و تصویری ) به حد مطلوب افزایش یابد تا فرهنگ ایمنی در سطح جامعه نهادینه گردد و حوادث ِ با منشا خطا و سهل انگاریِ عوامل انسانی به کمترین حد خود برسد .

سلحشور در خصوص شیوه های مطلوب صرفه جویی و افزایش درآمدهای پایدار برای سازمان ، مبحث بیمه ساختمان را پیشنهاد داده واظهار داشت: اگر بخواهیم مطابق روش انبوه سازان به ساختمان بنگریم و روش کار آنان را بعنوان پایلوت برای سازمان قرار دهیم ، سازمان آتش نشانی می تواند قراردادی را با یکی از شرکت های معتبر بیمه ای منعقد نماید تا هر زمان ایراداتی در زمینه سیستم برق ، لوله کشی ، گاز و … پیش آید از طریق شرکت بیمه مرتفع گردد و در وهله دوم کمک شایانی به مدیریت مصرف انرژی گردد . پیشنهاد می شود چند تن از اعضای شورای شهر به همراه مسئولین آتش نشانی سفری به شهر تبریز داشته باشند و این طرح که در تبریز اجرایی شده و نتیجه بخش بوده است را بررسی نمایند .

علی ناصری در ادامه سخنان سایر اعضای شورای شهر گفت : باید همیشه سخنان مقام معظم رهبری را چراغ راه خود قرار دهیم تا از جاده صراط مستقیم خارج نشویم . با فصل الخطاب قرار دادن رهنمودهای رهبری علاوه بر اتحاد میان تمام مجموعه ها می توانیم در برابر سختی ها و کمبودها مقاومت کرده و شکوفا شویم .

وی تصریح کرد : سازمان آتش نشانی یکی از مفیدترین مجموعه ها برای مردم است و تقویت آن موجب بالا بردن ضریب ایمنی در جامعه و کاهش حوادث خواهد بود که این امر آرامش را برای همشهریان به دنبال خواهد داشت . شخصا از نزدیک سازمان آتش نشانی و اخبار آن را رصد و پیگیری می نمایم و برای ارتقای آن از هیچ کوششی فروگذار نیستم .

در پایان این نشست اعضای شورای شهر در معیت مهندس نجفی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و تنی چند از مسئولین سازمان از واحدهای مختلف دیدن فرمودند و ضمن تشکر از ایشان تقاضا نمودند با حضور در صحن شورا دستاوردهای خویش را در سرفصل های عملیاتی ، امدادی ، آموزشی به اطلاع شهروندان برسانند تا همگان با حوزه گسترده عملکردی این سازمان آشنا گردند


تصاویر مرتبط
  • بازدید رئیس و اعضای شورای شهر اهواز از سازمان آتش نشانی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار