اخبار

تاریخ انتشار: پنجشنبه 16 مرداد 1399
ایزدی:بی تفاوتی مسؤولان در پیگیری دریافت بودجه صد میلیون یورویی

  ایزدی:بی تفاوتی مسؤولان در پیگیری دریافت بودجه صد میلیون یورویی

امتیاز: Article Rating

پنجمین دوره شورای شهر اهواز علی رغم فراز و نشیب های موجود در کلانشهر اهواز اما با همتی قاطع در راستای رفع معضلات بی پایان چند دهه ای گا م برمی دارد.
محمدرضا ایزدی، رییس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز با حضور در دفتر روزنامه ندای رسا پاسخگوی سوالات مطرح شده درباره آسفالت معابر شهری، پروژه های کلان، آلاینده های صنعتی، آب و فاضلاب، آب های سطحی، بودجه صد میلیون یورویی، سایت زباله صفیره و از همه مهمتر متروی اهواز شد، مشروح گفت و گو به شرح ذیل خدمت خوانندگان عرض می گردد
ندای رسا ـ در زمینه آسفالت معابر شهری اهواز و مناطق کم برخوردار تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟
از شهریورماه سال 96 و همزمان با آغاز بکار شورا، اولویت در ارائه خدمات به مناطق محروم و کم برخوردار بود، نهضت آسفالت از مناطقی همچون علی آباد آغاز و به کوی مهدیس(آسفالت 97 خیابان)، ملاشیه، فرهنگیان، زویه و مشعلی رسید. بسیاری از مناطق کم برخوردار زیرساخت مناسبی نداشتند اما زمانی که شهرداری ورود کرد فشارهای بسیاری به آبفا برای درست کردن زیرساخت های چنین مناطقی وارد شد تا امکان آسفالت خیابان ها فراهم شود.امسال هفت قرارداد ده میلیارد تومانی برای هشت منطقه شهرداری اهواز در زمینه آسفالت منعقد کردیم که آسفالت برخی مناطق آغاز شده و برای سایر مناطق در آستانه انعقاد قرارداد و ابلاغ بکار برای پیمانکاران هستیم؛ ضمن اینکه هشت قرارداد یک میلیارد تومانی با پیمانکاران بستیم تا جاهایی که حفاری می شود را آسفالت کنند.
در مناطقی که مشکل شبکه آب و فاضلاب داریم، دست مان برای آسفالت خیابان ها بسته است؛ زیرا رطوبت زمین سبب عدم جذب آسفالت به زمین خواهد شد و در این باره باید مشکلات آب و فاضلاب برطرف گردد. علی رغم پیگیری های بسیار اما از آنجا که شبکه آب و فاضلاب شهرستان بسیار فرسوده و برای خانه های ویلایی قدیم ساخته شده است و در حال حاضر جوابگوی شرایط فعلی نیست .ندای رسا ـ میزان پیشرفت پروژه های کلان شهرداری اهواز از جمله تکمیل پل نهم و تقاطع غیر همسطح شهید بندر به چه میزان است؟
در این دوره از شورا، توانستیم قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء را به اهواز بیاوریم و سه قرارداد بسیار بزرگ با آن منعقد کنیم که یکی تقاطع غیرهمسطح شهید چمران، دیگری میدان جمهوری اسلامی(تقاطع کوت عبدالله به پادادشهر) و سومی راه اندازی مجموعه اجتماعی فرهنگی رفاهی تفریحی در میدان شهید بندر برای استفاده عموم است.
در چند روز گذشته تفاهم نامه ای در زمینه مشارکت استانداری و شهرداری با قرارگاه خاتم برای محرومیت زدایی در مناطق محروم و کم برخوردار منعقد شد که 300 میلیارد تومان هزینه خواهد شد و بنا به گفته رییس قرارگاه حاتم، رهبرانقلاب نیز تأکید ویژه ای بر رسیدگی به مناطق محروم اهواز دارد. چنین قراردادهایی می تواند چهره اهواز به ویژه مناطق محروم را تغییر بدهد.در رابطه با پل شهید بندر، (تقاطع غیر همسطح) باید گفت که یک دستک دیگر امسال«مهرماه» از فلکه نخل به سمت دروازه بنام(L500) افتتاح خواهد شد و دو دستک دیگر تا شهریور سال آینده افتتاح می شود البته علت تأخیر در افتتاح تا پیش از روی کار آمدن شورای کنونی، مشکل مالی و مشکل پیمانکار با شهردار بود. مشکل مالی برطرف شد اما مشکل پیمانکار با بیمه بخاطر بدهی سبب شد تا از فعالیت هایش جلوگیری شود لکن در 6 ماه اخیر باز همین پیمانکار با دو شیفت مشغول بکار است.
پل ولایت دیگر پروژه ای بود که علی رغم ناتمام بودن، افتتاح شد و در شهریورماه یا مهرماه سالجاری تکمیل می گردد. همچنین بزرگراهی از سمت صنایع فولاد به پل ششم وصل می شود که از آنجا مستقیم به سه راه خرمشهر خواهد رسید، این پروژه بسیار فعال است که تا آخر سال مورد بهره برداری قرار می گیرد و عملا ماشین های سنگین وارد شهر نمی شوند.
خروجی 80 درصد پروژه ها مورد استفاده شرکت ها است، شرکت ها به یک نوعی عوارض پرداخت می کنند و همین که ماشین های سنگین وارد شهر نشوند و سبب ایجاد ترافیک و خرابی زیرساخت ها نگردند، کار نیکی است.
مجری پل نهم، دولت است که تاکنون فقط یک لاین با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد، با افتتاح پل مذکور، ماشین هایی که از سوی شرق استان می آیند برای رفتن به اندیمشک از آنجا عبور می کنند و دیگر وارد شهر نخواهند شد با این حال آسفالت های دسترسی به پل را شهرداری انجام داده است.
در زیرگذر زردشت دو دکل فشار قوی و سنگین برق هستند که چند ماه است سازمان آب و برق در برداشتن شان تعلل می کند که اگر برداشته شوند می توانیم آسفالت ها را انجام و زیرگذرها را افتتاح کنیم.

ندای رسا ـ متروی اهواز یکی از چالش های بزرگ شهرداری اهواز است؛ علی رغم خلع ید شرکت کیسون تاکنون اقدامات ملموسی صورت نگرفته است، شهرداری و شورای شهر در این باره چه برنامه هایی مدنظر دارند؟
قرارداد 800 صفحه ای شرکت کیسون بگونه ای است که داوری آن باید خارج از کشور باشد و در واقع از روز اول قرارداد ترکمنچایی بسته بودند که چندین استاندار و شهردار نتوانستند حریف کیسون شوند؛ مدیرعامل کیسون در مجلس همیشه حامی داشت اما اکنون فسخ قرارداد با کیسون اتفاق افتاد.
جلسه های متعددی با مدیر عامل شرکت کیسون داشتیم، مدیر عامل شرکت کیسون طی جلسه ای که در استانداری برگزار کرد، شهرداری اهواز را ملزم به پرداخت جریمه 180 میلیارد تومانی کرد همگان حتی شهردار وقت صورتجلسه را امضا کردند اما آقای فلسفی، رییس پیشین شورا امتناع و عرض داشت که پول زور نمی دهد.
دو ماه پیش بار دیگر مدیر عامل شرکت کیسون مدعی شد که هزار میلیارد تومان باید از سوی شهرداری پرداخت شود تا آغاز بکار کند اما شهرداری اهواز با یک سری اقدامات توانست قرارداد را فسخ بکند ناگفته نماند شورای شهر نیز از روز اول خواهان فسخ قرارداد بود.
اصولا در اهوازی که آب های سطحی بالا است، ریل ها باید روی زمین ساخته می شد ضمنا شرکت کیسون از شرایط عدم آگاهی و مسلط بودن برخی از مدیران وقت سوءاستفاده کرد و بجای اینکه هر فاز را به پایان برساند، آمد همه ایستگاه ها را در طول مسیر، کلنگ زنی کرد به عبارتی دیگر همه اهواز را زخمی کرد و هزینه ها را اینگونه هدر داد حال آنکه می توانست فاز به فاز کارها را پیش ببرد. بیشتر ایستگاه هایی که حفاری کردند بخاطر استهلاک پیش آمده بخش هایی از آن ، از بین رفته و در عین حال اکنون نیازمند هزینه برای بازسازی هستند.
یکی از محاسن قرارداد شرکت کیسون آن بود که اگر رشوه ای دریافت و یا داده شود همه قرارداد فسخ می گردد که در قرارداد مذکور دو مورد رشوه پیش آمده است .
اینکه پس از فسخ قرارداد با کیسون چه اتفاقاتی برای متروی اهواز رخ می دهد، دقیقاً معلوم نیست هر چند که قرارگاه سازندگی خاتم اعلام همکاری کرده است.ندای رسا ـ استاندار خوزستان در 24 خرداد سال جاری قول 50 روزه برای حل معضل آب روستاهای غیزانیه خبر داد، اما تاکنون بسیاری از روستاها بی برخوردار از آب هستند، شورای شهر در این باره چه اقداماتی کرده است؟
محدوده خدمات شورای شهر در اهواز است نه شهرستان اهواز؛ چرا که شهرستان اهواز روستاهای پیرامون را در بر میگیرد که هر کدام از روستاها شورای خودشان را دارند با این حال به لحاظ رسالت روزنامه نگاری بازدیدی از غیزانیه داشته و یک خاور آب معدنی بردم. بازدیدی از تأسیسات نفت صورت گرفت180 حلقه چاه نفت در غیزانیه داریم. چطور می شود که هفتاد لوله نفت همزمان با هم از غیزانیه رد شوند اما یک لوله آب رد نشود؟ آقایون نفتی که حق و حقوق مردم را طبق قانون نمی دهید و زمین های کشاورزی را نابود کردید به تأمین آب مردمان بومی اقدام کنید؟ نیروها، خدمات و آشپزهای پیمانکاران شرکت ها از سایر استان ها هستند حال آنکه کلی بیکار در غیزانیه داریم.
غیزانیه های بسیاری خواهیم داشت که سرو صدای شان بالا خواهد آمدو بشکه به دست باید دنبال تانکرهای آب باشند. علی رغم قول های داده شده برای غیزانیه که تاکنون عملیاتی نشده است اما فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء اعلام کرد کلنگ 30 کیلومتر لوله کشی آب به غیزانیه زده شد.
حال باید پرسید قول ها و زمان هایی که داده شد به کجا رسید؟ مدیریت یکپارچه در شهرها نداریم و هر سازمانی برای خود، کار می کند و مدیر ارشدی که در اهواز تحت عنوان فرماندار یا استاندار است آنگونه که باید مدیریت را اعمال نمی کند.ندای رسا ـ سریال تأیید و تکذیب هر گونه تلاقی آب و فاضلاب تا کی ادامه دارد؟
در اول آبان 96 اعتراض های بسیاری نسبت به آب ناسالم شده بود، پیگیری هایی صورت گرفته و به نامه محرمانه ای دست پیدا کردم که در آن غرب اهواز به آبفای استان نوشته 13 نفر به هپاتیت A مبتلا شدند، دکتر نظری رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در مصاحبه ای عنوان کرد که در اهواز آمار بیماری های هپاتیت A، روده ای و انگلی کنترل شود حتی کریمی، مدیر آبفا نیز عنوان داشت که 301 نقطه در اهواز، تلاقی آب و فاضلاب دارد.
براساس سه مقوله«نامه محرمانه، مصاحبه رییس پیشین دانشگاه علوم پزشکی و مدیر آبفا» در یکم آبان سال 96 نطق پیش از دستوری را قرائت کردم که رسانه های بیگانه به روی آن مانور دادند. در 20 فروردین 97 در نطق پیش از دستور، هشدار دیگری دادم و مشکلاتی از قبیل ریزش و بالازدگی فاضلاب و بیماری هپاتیت Aرا مطرح کردم . نتیچه چنین هشدارهایی آن شد که در 27 فروردین ماه استاندار، دو تن از نمایندگان مجلس و مدیرعامل آبفا در 4 نقطه اهواز برای حل مشکل آب و فاضلاب، کلنگ زنی کردند هر چند که پس از دو تا سه ماه باز کارها تعطیل شد.در مصاحبه دیگری از وخیم بودن وضعیت آب و فاضلاب اهواز سخن گفتم که پس از دو روز دکتر علوی، رییس مرکز بهداشت خوزستان در برنامه سلامت خونه بیان داشت افزون بر تلاقی آب و فاضلاب حتی مدفوع استان در آب مشاهده می شود، استاندار و مدیر عامل آبفا تکذیب کردند. رییس مرکز بهداشت استان مجبور شد تا در اطلاعیه ای عنوان کند که منظور دیگری داشت و در واقع از موضعی که در صداو سیما داشت، تنزل کرد. حتی رییس پیشین مرکز بهداشت غرب اهواز در سال 96 مجبور شد تا مصاحبه شان درباره بیماری ناشی از آلودگی را تعدیل کند. حل مشکل اهواز منوط به تغییر شبکه فرسوده آب و فاضلاب است.
ندای رسا ـ شهرداری اهواز برای حل معضل آب های سطحی چه اقداماتی انجام داده است؟
در برخی مناطق اهواز، شبکه فاضلاب وجود ندارد و فاضلاب در کنار آب های سطحی از جوب های روباز دفع می شود، جوب های روباز را شهرداری کار کرده است حال آنکه نباید فاضلاب وارد آنها شود. شهرداری هم جوب های روبازی در سطح شهر ندارد که بتواند آب های سطحی را دفع بکند؛ از این رو جوب های روباز کم در اهواز یکی از مشکلات بزرگی است که خیلی کم بدان پرداخته می شود.
شهرداران مناطق و بازنشست های شهرداری و آبفا را به شورا دعوت کردیم و با استفاده از معلومات شان به یک سری لوله ها و فاضلاب ها رسیدیم که می توانست بسیاری از مشکلات کنونی را حل کند. از نقشه راهی که طی 15 ماه اخیر احداث کردیم حدود 50 درصد آبگرفتگی های سطحی در زمستان پیش رو برطرف می شود.
افزایش پمپ ها و لوله گذاری و انتقال سپتیک های کوچک به بزرگ برای دفع آب های سطحی تا رودخانه صورت گرفته و تاکنون ادامه دارد که بخش معضلی از مشکلات آب های سطحی به ویژه در مناطق بحرانی برطرف می شود.ندای رسا ـ ماجرای صد میلیون یوروی اختصاص یافته از رهبرانقلاب برای حل معضل آب و فاضلاب استان به کجا رسید؟
نماینده ولی فقیه در خوزستان، معضل آب و فاضلاب شهرستان اهواز را محضر رهبرانقلاب مطرح کرد که حضرت آقا همان روز به رییس جمهور دستور داد تا بودجه ای برای حل مشکل آب و فاضلاب اهواز در نظر گرفته شود، رییس جمهور نیز به سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص اعتبار، ارجاع داد. پیچ و خم های اداری بگونه ای شد که تاکنون هیچ اثری از آمدن پول به اهواز مشاهده نشده است.
مدیران استانی به هیچ وجه پیگیر بودجه اختصاص یافته نیستند، مسؤولان در مرکز به فکر استان مان نیستند. نامه مذکور هشت ماه است که در سازمان برنامه و بودجه وجود دارد اما کسی دنبال نمی کند تا به نتیجه برسد. قرار بر آن بود که امسال 50 میلیون یورو و 50 میلیون یوروی دیگر سال آینده پرداخت شود. چند ماه از سال جاری می گذرد طی این مدت باید کارهایی صورت می گرفت، بودجه تعیین شده تا بخواهد در چرخه اداری دولت مطرح شود دو تا سه ماه طول می کشد. سه ماه دیگر همزمان با بارندگی های فصل پاییز همزمان می شود که به تبع آن در زمان عملا کاری صورت نخواهد گرفت و اعتبار امسال از بین می رود.
چرا مدیران استانی و نمایندگان مجلس، پیگیر چنین مسأله مهمی نیستند؟ بودجه گم نشده اما پیچ و خم اداری و بی تفاوتی مسؤولان سبب تأخیر در دریافت چنین بودجه ای شده است.ندای رسا ـ چرا تاکنون برخوردی با شرکت های آلاینده هوا در اهواز صورت نگرفته است؟
صنایع آلاینده در اهواز بسیار هستند که سالیانه باید 700 میلیارد تومان به شهرداری پرداخت کنند تا شهردای اهواز برای ساخت پارک ها، زیرساخت ها و امکانات رفاهی بکار ببرد. پیش از روی کار آمدن شورای کنونی بیشترین مبلغ پرداختی شرکت ها، 29 میلیارد تومان بود. در سه سال اخیر به صد تا صدوده میلیارد تومان رسید. در رابطه با حق شهرداری در سال 93 که تنها از شرکت نفت 340 میلیارد تومان است و در سال گذشته به هزارو 120 میلیارد تومان رسید، حکم اجرایی گرفتیم هر چند که مدیران اجرایی از پرداختش جلوگیری کردند و آقای جهانگیری خواستار حل و فصل آن در نشست با وزیر نفت شد؛ نتیجه جلسه شهردار و رییس شورای شهر با وزیر نفت آن شد که ماهیانه ده میلیارد تومان برای شهرداری واریز شود.
چرا مدیران و نمایندگان استان در این سال ها به دنبال مطالبه به حق مردم که قانون مشخص کرده، نرفته اند؟ صدای اعضای شورای شهر تنها در استان شنیده می شود اما نمایندگان مجلس استان می توانند حق مان را بگیرند با این حال نوک حمله ها متوجه شورای شهر است.نمایندگان مجلس طی دو سال و نیم از عمر شورا تنها یک بار در جلسات شورا حضور پیدا کردند، نمایندگان استان هرگز دعوتی از اعضای شورای شهر برای حضور در مجمع شان نکردند.تاکنون تعاملی میان نمایندگان مجلس و شورای شهر صورت نگرفته است، هر چند که به نمایندگان کنونی، امیدواری بیشتری داریم.
ندای رسا ـ راهکار شهرداری برای حل مشکل دفع زباله به ویژه سایت صفیره چیست؟
سایت صفیره باید 40 تا 50 کیلومتر از اهواز دور باشد هر چند با توجه به اینکه بادهای اهواز از غرب هستند، ساخت آن در شرق اهواز، اقدامی پسندیده است. سایت صفیره براساس اصول استانداردی بنا نشد ضمن اینکه بیش از 50 درصد آتش سوزی ها بخاطر گرما است هر چند که اخیرا بصورت عمد می باشد.
اگر بصورت استاندارد ساخته می شد و پس از تفکیک زباله، لایه لایه خاک ریخته می شد، شاهد چنین شرایطی نبودیم؛ البته در این باره نیز قرارگاه خاتم اعلام آمادگی کرد که براساس استانداردهای روز جهانی می تواند یک سایت بسازد هر چند که فعلا در حد حرف است.

تصاویر مرتبط
  • ایزدی:بی تفاوتی مسؤولان در پیگیری دریافت بودجه صد میلیون یورویی
  • ایزدی:بی تفاوتی مسؤولان در پیگیری دریافت بودجه صد میلیون یورویی
  • ایزدی:بی تفاوتی مسؤولان در پیگیری دریافت بودجه صد میلیون یورویی
  • ایزدی:بی تفاوتی مسؤولان در پیگیری دریافت بودجه صد میلیون یورویی
  • ایزدی:بی تفاوتی مسؤولان در پیگیری دریافت بودجه صد میلیون یورویی
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار