اخبار

تاریخ انتشار: دوشنبه 26 آبان 1399
ایزدی:با شروع به كار قرارگاه خاتم الانبيا ؛ مشكل فاضلاب اهواز تا 2 سال ديگر حل مي شود

  ایزدی:با شروع به كار قرارگاه خاتم الانبيا ؛ مشكل فاضلاب اهواز تا 2 سال ديگر حل مي شود

امتیاز: Article Rating

محمدرضا ايزدي : اگر پیمانکاران قدر و باسابقه به کار گرفته مي شدند و مدیران به درستي مدیریت می کردند 10 سال قبل شاهد حل معضل آب و فاضلاب در اهواز بودیم.
ايزدي گفت : با قراردادي كه بين آبفا و قرارگاه خاتم الانبيا صورت گرفته است مشکلات شبکه فاضلاب اهواز طي 2 سال مرتفع خواهد شد.
رئیس کميسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز در گفت وگو با خبرنگار روزنامه نسیم خوزستان درباره وضعیت شبكه آب و فاضلاب اهواز اظهار داشت: طول عمر شبکه آب و فاضلاب اهواز در برخی از مناطق به 50 سال می رسد و اين موضوع موجب شده که ریزش و رسوب گذاری های زیادی در این شبکه داشته باشیم و ديگر اين شبكه جوابگوی شرایط فعلی اهواز نیست.
محمدرضا ايزدي ادامه داد: حدود 40 الی 50 سال قبل اکثر منازل در اهواز ویلایی بودند که در هر منزل 4 الی 6 نفر زندگی می کردند اما اکنون ویلایی ها عمدتا به آپارتمان تبدیل شده و در هر واحدی 3 الی 4 نفر، همچنین در هر مجتمع حدود 40 نفر زندگی می کنند. بنابراین شبکه موجود جوابگوی جمعیت فعلي اهواز نیست.
وي با بیان اینکه فرسودگی شبكه، مشکلاتي را به مردم تحمیل کرده، اظهار داشت: طی ساليان اخیر فشارهای زیادی به مردم وارد شد و اين موضوع موجب شد مسئولان، نمایندگان شورای شهر و مجلس و به ویژه نماینده ولی فقیه در استان خوزستان براي حل اين معضل به خوبی ورود کنند، به طوری که امام جمعه اهواز این مشکل را حضوری به سمع و نظر رهبر معظم انقلاب برسانند.
وی با اشاره به دیدار نماینده ولی فقیه در خوزستان با مقام معظم رهبری نيز گفت: رهبری 100 میلیون یورو را برای اصلاح شبکه آب و فاضلاب اهواز تعیین کردند که مقرر شد دولت این مبلغ را در دو سال و هر سال 50 میلیون یورو در سال 99 و 1400 تخصیص دهد. اکنون از 50 میلیون یورویی که برای سال 99 در نظر گرفته بودند، بخشی از آن به سازمان آب و فاضلاب اهواز ابلاغ شده است.
عضو شورای شهر اهواز افزود: با ابلاغ 50 میلیون یورویی سال 99، تفاهم نامه ای بین شركت آب و فاضلاب و قرارگاه خاتم سازندگی الانبیا بسته شد که به موجب این قرارداد چند روز قبل قرارگاه کلنگ اجرایی ترمیم و تعویض شبکه فاضلاب اهواز با حضور فرمانده قرارگاه خاتم و نماینده ولی فقیه در قرارگاه به زمین زده شد.
ايزدي ادامه داد: در این تفاهم نامه، مدت زمان اجرایی اصلاح شبکه فاضلاب اهواز 2 سال تعیین شده و امیدواریم پس از این مدت تعیین شده، مشکلات شبکه فاضلاب اهواز حل شود.
عضو شوراي شهر اهواز در خصوص اينكه چرا مشکل آب و فاضلاب اهواز تاكنون مرتفع نشده است عنوان كرد : وامی که در گذشته از بانک جهانی اخذ شد، متاسفانه مدیریت غلط برخی مسئولان موجب ابتر ماندن این پروژه شد و همچنين اگر پیمانکاران قدر و باسابقه به کار گرفته مي شدند و مدیران به درستي مدیریت می کردند این اتفاق ناگوار رخ نمی داد و ما 10 سال قبل شاهد حل مشکل و معضل آب و فاضلاب در اهواز بودیم.
وي در پاسخ به اين سوال كه چه ضمانتی وجود دارد که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا مشکل فاضلاب اهواز را طبق قرارداد به اتمام برساند خاطر نشان كرد : قرارگاه خاتم حداقل طی 30 سال گذشته در کل کشور پروژه های بزرگ و سنگیني اعم از ساخت سد، بزرگراه، مترو، تونل و پروژه های عمرانی که بعضا تكنولوژي آن فقط در اختیار برخي کشورهای بزرگ بود را به اتمام رسانده و عملكرد اين نهاد طی 3 دهه گذشته نشان داده است که از عهده کارهای بزرگ بر می آید. البته به دلیل اعتبار و موفقيت هايي كه در پروژه های بزرگ کسب کرده، حاضر نیست به خاطر پروژه اي کوچک سوابق درخشان خود را زیر سوال ببرد؛ بنابراین پروژه اهواز طبق قرارداد طی 2 سال عملی خواهد شد. در گذشته 3 مناقصه از سوی شركت آب و فاضلاب برای حل این مشکل انجام شد که به دلایل مختلف از جمله بزرگی پروژه، به نتیجه نرسید تا اینکه قرارگاه ورود کرد.
رئیس کميسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز درباره اجرای طرح جامع اصلاح شبکه فاضلاب اهواز و کارون گفت: این طرح شامل 90 کیلومتر از کلوکترهای شرق و غرب اهواز و همچنین 15 تا 20 ایستگاه پمپاژ جهت انتقال آب است.
ايزدي در پاسخ به اين سوال كه آیا وضعیت آبگرفتگی مناطق شهر اهواز پس از بارندگي تا اتمام پروژه ادامه خواهد داشت يا خير عنوان كرد : طبق قانون، آب های سطحی در حوزه وظایف شهرداری و دفع فاضلاب در حوزه وظایف شركت آب و فاضلاب است اما از قدیم این دو وظیفه در اهواز تفکیکی نبوده به این معنا که دفع فاضلاب و آب های سطحی در یک مقوله و از سوی آبفا انجام می شد. در بخشی از اهواز امکان دفع آب های سطحی را نداریم مگر اینکه وارد فاضلاب و از سوی شبکه آبفا دفع شود و همچنین در بخشی از اهواز شبکه فاضلاب نداریم و فاضلاب از طريق كانال هاي دفع آب های سطحي كه توسط شهرداري تعبيه شده انجام می شود.

تصاویر مرتبط
  • ایزدی:با شروع به كار قرارگاه خاتم الانبيا ؛ مشكل فاضلاب اهواز تا 2 سال ديگر حل مي شود
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار