اخبار

تاریخ انتشار: یکشنبه 12 مهر 1394

  رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز: در آینده بسیار نزدیک مشکل کارکنان کشتارگاه را حل خواهیم نمود

امتیاز: Article Rating

 رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز گفت: در مبحث رسیدگی به مشکل کارکنان کشتارگاه نیازمند اخذ نقطه نظرات مختلف اعم از موافق و مخالف هستیم اما در آینده بسیار نزدیکی مشکل این بخش صنعتی حل خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی کلانشهر اهواز؛ پس از بازدید رامی علاسوند رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز ؛ ناجی سواری نایب رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز ؛ جمشید سلحشور؛ علی ناصری و حجت الاسلام کاظم سواری اعضای شورای اسلامی کلانشهر اهواز  از محل کشتارگاه صنعتی و بررسی مشکلات سلاخانی که به دلیل تغییر حالت کشتارگاه از سنتی به صنعتی دچار مشکل شده اند نشست هم اندیشی با حضور معاون خدمات شهری؛ نماینده شهردار؛ مدیر کشتارگاه؛ نماینده سلاخان و نماینده قصابان امروز ( 12  مهر ماه ) در محل سالن اجتماعات شورای شهر برگزار شد.

رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز هدف از برگزاری این نشست را رسیدن به یک اجماع نظر در راستای حل مشکل سلاخان با حفظ منافع تمامی افراد ذیربط دانست و تاکید کرد: هدف هیچ شخصی نباید سرکوب مخالفان باشد بلکه هدف اخذ نقطه نظرات مخالف و موافق و در نهایت رسیدن به یک راهکار جامع و منطقی است.

رامی علاسوند یادآور شد: همواره و در تمامی دوران تاریخ گذر از مرحله سنت به مدرنیته هزینه هایی در بر داشته است و این نکته حائز اهمیت است که ارائه خدمات مطلوب به شهروندان گذر با آرامش از کاستی ها و تلاش در راستای رفع آنها است.

علاسوند تصریح کرد: باید به دنبال راهکارهایی عملیاتی و کاربردی باشیم و پس از گذشت چند ماه و برگزاری چندین نشست به نتیجه ای مطلوب برسیم؛ حال این نتیجه می تواند 3 شیفته کردن کشتارگاه در راستای افزایش بهره وری و اشتغال سلاخان بیکار شده در شیفت های مختلف کاری پس از آموزش باشد که می تواند قدم محکمی نیز در تحقق ایده صادرات گوشت به کشور هم مرز یعنی عراق باشد به هرحال اگر در جایی تحکم و سخت گیری صورت می گیرد باید در جای دیگر از اهرم نرمش و فرصت دادن استفاده نمود.

وی با تاکید بر اینکه روند صنعتی شدن کشتارگاه به دوره معاونت خدمات شهری سابق برمیگردد اظهار کرد: تغییر از حالت سنتی به صنعتی مستلزم طی چندین مرحله بررسی و مطالعه و کار کارشناسی شده داشت که در دوره معاونت قبلی خدمات شهری این اقدامات صورت گرفت و معاون فعلی خدمات شهری عظیم شمخانی در این پروسه نقشی نداشت و نباید وی بابت اهمال های احتمالی یا مواردی که در مطالعه ها مد نظر قرار نگرفته است جوابگو باشد اما سلاخانی که مطالبه گر حق و حقوق چندین ساله خود هستند شهرداری امادگی دارد که در صورت صدور رای از مرجع قابل استنادی مانند اداره کل کار و امور اجتماعی جوابگو باشد.

رییس شورای اسلامی کلانشهر اهواز با اشاره به مشکلات پیش امده در بخش کشتارگاه از چند ماه پیش تاکنون گفت: مسیر پر فراز و نشیبی طی شد تا اکنون به شرایط تقریبا آرامی رسیده ایم و تاکید می کنم هرگونه تنش یا بی نظمی ضرر آن به طور مستقیم متوجه شهروندان خواهد شد؛ ما حتی سابقه تشکیل جلسه امنیت برای اعتصاب کارکنان کشتارگاه و تامین گوشت مورد نیاز شهر از شهرهای همجوار را داشته ایم بنابراین هوشیار باشیم و اب به اسیاب دشمنان بالقوه نظام جمهوری اسلامی ایران نریزیم و نادانسته سوار بر موجی نشویم که کنترل آن از دست ما خارج باشد؛ پیمانکار کشتارگاه طی روندی قانونی انتخاب شده است و به عنوان سرمایه گذار بخش خصوصی باید از او حمایت نمود.

در ادامه این نشست معاونت خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: تبدیل کشتارگاه سنتی به صنعتی با اخطار رسمی شبکه بهداشت؛ دادستانی و قوه قضاییه به شهرداری صورت گرفت و اندکی تعلل و تاخیر  در روند انجام چنین امری می توانست منجر به اعلام جرم علیه شهرداری شود بنابراین اگر عده ای این تصور واهی را دارند که با  کارشکنی یا اعتصاب و تحصن و غیره می توانند روال را به سنتی برگردانند این امر از نظر قانونی امکان پذیر نیست اما در برابر پرسنلی که از کار بیکار شده اند به دلیل عدم نیاز ما در بخش فضای سبز به کارگر نیازمند بوده ایم و به انها پیشنهاد مشغول به کار شدن در این بخش طبق قوانین اداره کار را داده ایم که نمی پذیرند؛ طبیعی است که وقتی دستگاه ها و ابزار الات جایگزین نیروی انسانی شوند تعدیل نیرو اجتناب ناپذیر خواهد بود و سلاخان نیز کاملا با صنعتی شدن سیستم به دلیل کاهش عوارض زیست محیطی و بحث بهداشت موافق هستند اما در عین حال مشکل بیکاری و عدم گرایش انها به اشتغال در بخش فضای سبز هم وجود دارد.

شمخانی افزود: اینجا بحث علت و عامل مشکلات قبلی نیست بلکه همگی به دنبال راهکار هستیم و افرادی که در بره ای از زمان اعتصاب کردند و به دعوت چندین باره به کار جواب ندادند پس از اخذ مجوز نسبت به کارگیری نیروی غیر بومی توسط پیمانکار احساس خطر نموده و تقاضای برگشت به کار را داشتند که باز هم پیمانکار کشتارگاه صنعتی با انها همکاری نمود و بخشی از افراد غیر بومی را اخراج و انها را مجددا به کار خود برگرداند اما حدود 40 نفر از این سلاخان اضافه بر نیاز کشتارگاه هستند.

وی تصریح کرد: شاید اگر از روز نخست همکاری دو سویه و تعاملی بین کارکنان و کارفرمایان برقرار می شد فرصتی برای اولویت بندی بر اساس سن، تجربه و تخصص به وجود می آمد و با بسیاری از مشکلات مواجه نمی شدیم؛ طبیعی و غیر قابل انکار است که عده ای نمی توانند درمدی مانند قبل داشته باشند و آلایش های دامی محل ارتزاق عده دیگری بوده است که اکنون با صنعتی شدن کشتارگاه متعلق به پیمانکار هستند اما از لحاظ قانونی چه راهکاری به دست ما است؟  

پیمانکار کشتارگاه صنعتی ضمن تشکر از اعضا و ریاست شورای اسلامی کلانشهر اهواز گفت: به زودی بخش بسته بندی و سردخانه در کشتارگاه صنعتی احداث می شود و با وجود بسیاری از موانع کارها در حال انجام بوده اند در عین حال با تغییر از حالت سنتی به صنعتی که کلان شهر اهواز دیرتر از سایر کلانشهرها چنین تغییری نمود بحث تعدیل نیرو امری اجتناب ناپذیر است حال قبلا سلاخان در ازای سلاخی دام آلایش ها را از قصابان می گرفتند و اکنون نیازی به سلاخان نیست، بنده پیمانکار نیستم سرمایه گذار هستم و با تمام دارایی خود به میدان آمده ام و انتظار حمایت دارم.

کریمی تاکید کرد: منظور از حمایت؛ حمایت از شخص بنده نیست بلکه حمایت از سلامت و امنیت غذایی شهروندان است ما نیز رضایتی مبنی بر بیکار شدن سلاخان یا متضرر شدن آنها نداریم و همگی ما اعم از اعضای شورای شهر، شهرداری و بنده به دنبال تامین منافع تمامی ابعاد این قضیه هستیم.

حجت الاسلام کاظم سواری عضو شورای اسلامی کلانشهر اهواز  در ادامه این نشست گفت: مقایسه پرسنل شهرداری با شرکت نفت بسیار مقایسه اشتباهی ست که یک نهاد دولتی را با نهادی عمومی و مردم نهاد که با هزینه مردم اداره می شود و هیچ گونه اعتباری از دولت دریافت نمی کند مقایسه نمود، ما به دنبال رسیدن به یک راه حل هستیم، شاید هیچگونه پیمانکاری مثل پیمانکار فعلی با این جسارت به چنین موضوعی ورود نمی کرد و باید گفت چرا در تمامی جلسات قبل از تغییر سنتی به صنعتی نماینده سلاخان حضور نداشته است؟ ما مسئول به جبران هستیم و معتقدیم همگی باید به حق و حقوق خود برسند اما در حال حاضر باید پذیرفت که نمی توان مانند قبلا درآمد بالا داشت و باید به حداکثر تلاش شهرداری برای تامین شغل و  راهی برای امرار معاش شما اعتماد کنید.

نماینده قصابان در این نشست گفت: قبلا سلاخان در ازی سلاخی دام آلایش ها را از قصابان دریافت می کردند و گوشت را برای قصاب گاهی تا مغازه حمل می کردند اما اکنون این افراد بیکار شده اند و بایدگفت چنانچه فکری برای آنها نشود ممکن است تبعاتی به دنبال داشته باشد که رفع و رجوع کردن آن ساده نباشد؛ به عنوان نماینده قصابان انچه از آلایش های دامی سهم خود ما است به سلاخان واگذار می کنیم.

نماینده سلاخان نیز ضمن ارائه گزارشی از مشکلات صنف خود بیان کرد: با این پیشنهاد که الایش ها به ما واگذار شوند موافق هستیم چرا که از سن و تخصص و توان ما کار کردن در فضای سبز خارج است.

نماینده شهردار در شورا نیز خواستار بهره برداری مثبت از ظرفیت های کشتارگاه شد و افزود: ما توانایی و پتانسیل سه شیفته کردن کشتارگاه و افزایش بهره وری را داریم.

یعقوب ممبینی ادامه داد: 6 مرتبه برگزاری مزایده  تعیین پیمانکار کشتارگاه به تعویق انداخته شد به دلیل اینکه حتی یک نفر از افراد و پرسنل کشتارگاه سنتی به دلیل اینکه تصور می کردند صنعتی شدن آن غیر ممکن است در مزایده شرکت نکردند.

وی گفت: شهردار اهواز نهایت همکاری را با سلاخان داشته است و اکنون نیز چنانچه راهکار قابل اجرا و معقولانه ای ارائه شود از طرف شهرداری پذیرفته شده است چرا که ما نیز خواستار برطرف شدن مشکل این افراد هستیم.

در پایان این نشست مقرر شد پیمانکار کشتارگاه صنعتی در ازای واگذاری الایش های دامی به سلاخان طرحی برای به کارگیری آنها در نشست بعدی با حضور شهردار؛ معاونت خدمات شهری و هیات رییسه شورای شهر ارائه دهد تا بر مبنای آن طرح آلایش ها به سلاخان واگذار شود.

 

 

اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.